Kalendarium, 22-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Modelowanie własnej osobowości poprzez kolory ubioru

Skóra

20-11-2008 09:00

Kolor, a osobowość
Kolor, a osobowość


Zakładając ubranie w tym czy innym kolorze możesz mieć wpływ na swoją psychikę i zmienić uczucia, które cię ograniczają i utrudniają życie. Gdy podany jest dany kolor, wcale nie znaczy to, że np. na czerwono czy złoto mamy ubierać się od stóp do głów. Modelowanie osobowości za pomocą ubioru może odbywać się poprzez zastosowanie pewnych kolorystycznych akcentów.


Nie bez znaczenia jest też kolor noszonej bielizny. Dobre rezultaty w pracy nad sobą i w kreowaniu własnego obrazu na zewnątrz można uzyskać również poprzez kolor apaszki, krawatu czy innych dodatków. Wiele ciekawych uwag na ten temat zawiera m.in. książka Dorothee L. Mella „The Language of Colour" (Język kolorów) . Autorka dostrzega zarówno motywującą, jak i inspirującą rolę kolorów ubioru oraz przesłanie wyrażane w sposób pozajęzykowy za pomocą garderoby. Można jej poglądy streścić następująco:

Czerwień

Jeśli nie masz siły lub odwagi, brakuje ci fizycznej energii, czujesz się odtrącony i niepotrzebny, przeważa u ciebie negatywne myślenie, możesz to zmienić, ubierając się w kolorze czerwieni.

Róż

Nie akceptujesz siebie, niezdolny jesteś do miłości i poświęcenia się innym, niewrażliwy na własne potrzeby, masz jakieś urazy psychiczne - zauważyłeś u siebie te uczucia, chciałbyś to zmienić. Jest na to sposób: noś ubiory w kolorze różowym.

Burgund

Jesteś osobą nietolerancyjną, nie potrafisz kochać życia, czujesz się brzydki i niekochany, boisz się angażować w jakiekolwiek sprawy, więc starasz się to zmienić. Pomóż sobie, nosząc burgund.

Pomarańcz

Brakuje ci sił witalnych, nie masz motywacji do czegokolwiek, nie możesz niczego uzyskać, dokonać, nie jesteś pewny, czego chcesz - z tymi negatywnymi uczuciami sobie poradzisz, wybierając ubrania w kolorze pomarańczowym.

Brzoskwiniowy

Czujesz, że jesteś niestabilny emocjonalnie, brakuje ci energii, jesteś niewrażliwy na potrzeby innych, spróbuj to zmienić poprzez noszenie ubiorów w kolorze brzoskwini.

Żółty

Ogarnia cię często samotność, boisz się jej, trudno ci porozumieć się z otoczeniem, jesteś sfrustrowany, zrozpaczony i bliski depresji. Zacznij ubierać się na żółto.

Złoty

Nie możesz zrealizować swoich zamierzeń, brak ci sposobności, masz poczucie stałego poświęcenia. Jednocześnie boisz się sukcesu. Towarzyszy ci niepewność w kwestii korzyści majątkowych. Możesz te uczucia zmienić. Tylko wykorzystaj kolor złoty w swoim ubiorze.

Blada zieleń

Jesteś niecierpliwy, już nie kontrolujesz swoich emocji, często ogarnia cię wściekłość, uczucie żalu. Źle ci z takimi uczuciami! W kolorze bladej zieleni poczujesz się lepiej.

Zieleń jasna

Czujesz, że jesteś obarczony zbyt wieloma ciężarami, za bardzo zależny od innych i nie widzisz nowych perspektyw, napięcia emocjonalne nie opuszczają ciebie. Na pewno w jasnej zieleni inaczej spojrzysz na życie.

Zieleń ciemna

Chaos emocjonalny dokucza ci na każdym kroku, ogarnia cię uczucie irytacji. Brak stabilności emocjonalnej. Ubiory w kolorze ciemnozielonym mogą wpłynąć na zmianę tych uczuć.

Błękit morski

Jeśli jesteś całkowicie zdezorientowany, straciłeś nadzieję, brakuje ci wiary, pragniesz optymizmu, niech w twoim ubiorze przeważa błękit morski.

Błękit

Jesteś człowiekiem niezdecydowanym, brak ci praktyczności, przenikliwości, jesteś niezdolny do wysiłku umysłowego, ubieraj się w błękity.

Granat

Boisz się podróży, lękasz się wszystkiego, co jest nieznane, nie jesteś zdolny do kierowania innymi, przeżywasz kryzys tożsamości. Gdybyś polubił kolor granatowy, pomógłbyś sobie.

Wrzos

Potrzebujesz emocjonalnego relaksu, jesteś zmęczony, brakuje ci intuicji - spróbuj zakładać coś w kolorze wrzosu, aby zmienić ten stan uczuciowy.

Fiolet

Brakuje ci spokoju wewnętrznego, twoja codzienność to zamartwianie się wymyślonymi problemami. Masz kompleks niższości, ciągłe poczucie winy. Zmień to, ubierając się na fioletowo.

Brąz

Uczucie niepewności jutra towarzyszy ci bezustannie. Boisz się, jak przeżyć następny dzień. Niepewność emocjonalna. Brak wytrzymałości fizycznej. Zacznij to zmieniać! Poprzez brązowy kolor ubrania.

Czerń

Boisz się, że ktoś może cię wykorzystać i potrzebujesz dodatkowej ochrony emocjonalnej. Twoja nadwrażliwość w relacjach z ludźmi i nadmierna podatność na stresy emocjonalne są bardzo dla ciebie uciążliwe. Spróbuj chronić sobie nosząc ubiory w kolorze czerni.

Szary

Za bardzo angażujesz się emocjonalne, jesteś bardzo zestresowany i znużony umysłowo, odczuwasz lęk przed naruszeniem prywatności - ubieraj się na szaro.

Biel

Pragniesz więcej swobody, potrzebujesz dodatkowej ochrony duchowej, boisz się swoich złych nawyków. Masz dużo zmartwień, odczuwasz chaos umysłowy. Powinieneś wykorzystać kolor biały w swoim ubiorze.

Srebrny

Jesteś niezadowolony z siebie, ze swoich poczynań, nieufny. Brakuje ci przekonania o swojej wartości. Srebrny kolor w ubiorze może ci pomóc w zmianie swojego obrazu.


Pogląd, że osoby starsze nie powinny ubierać się zbyt kolorowo jest całkowitym niezrozumieniem istoty dobroczynnego oddziaływania barw. Właśnie dzięki ubiorowi o odpowiednim kolorze można pomóc człowiekowi szczególnie w tzw. „trzecim wieku". Szczególnie trzeba działać w zakresie wzmocnienia sił witalnych, przezwyciężania nastrojów przygnębienia, rozbudzania chęci prowadzenia aktywnego życia. Niektórzy specjaliści od psychologii ubioru zalecają, aby człowiek trzykrotnie zmieniał kolory ubioru. W okresie dzieciństwa i dojrzewania należy stosować barwy pobudzające: czerwony, pomarańczowy, żółty i ich odcienie. W okresie aktywnego życia dorosłego winny dominować kolory uspakajające (fiolet, niebieski, indygo, zieleń z odcieniami). Natomiast w wieku starszym człowiek znowu winien ubierać się na kolorowo. Oczywiście są to tylko ogólne wskazówki specjalistów od psychologii kolorów.

Innym ważnym kryterium jest dobór kolorów ubioru w zależności od aktualnych potrzeb danego człowieka. W opracowaniach na temat psychologii kolorów zaleca się unikanie koloru białego, gdyż jego nadmiar może powodować utratę energii. W wielu szpitalach amerykańskich i zachodnioeuropejskich z tego właśnie powodu stosuje się nie białą pościel, lecz np. niebieską, różową lub jasnozieloną.

Źródło: L. Matela „ABC leczenia kolorami”; wyd. Studio Astropsychologii.

Czytaj też:
Tajemnice kolorów
Quiz kolorystyczny

Kolory w ayurvedzie

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Modelowanie własnej osobowości poprzez kolory ubioru


zobacz także:

7 błędów powiększania ust

10-11-2017 00:26

Z jednej strony powiększanie ust kwasem hialuronowym to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej. Z drugiej wzbudza on wiele kontrowersji, a nawet lęków. Oto 7...

więcej

Trądzik u dorosłych – fakty i mity

29-10-2017 02:15

Okres bycia nastolatkiem masz już za sobą a trądzik pozostał? Nie jesteś sama! Niemal połowa dorosłych kobiet zmaga się z trądzikiem u dorosłych.

więcej

Jesienne peelingi. Sprawdź, który jest dla ciebie

12-10-2017 00:02

„Jakieś tam kwasy, złuszczanie, ale czym dokładnie, nie pamiętam” – tak o wizytach w salonach kosmetycznych mówi wiele kobiet. I nie do końca...

więcej