Kalendarium, 24-09-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Ostrożnie! Sterydy!

Zdrowie

11-09-2008 09:03

Sterydy
Sterydy


60 cm w bicepsie, 250 kilo wyciskane na sztandze. Mięśnie i siła wzbudzają podziw. Dlatego, by szybko zdobyć pożądany efekt, sięgasz po sterydy. Ale uważaj. To może być bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia.


Marzysz o wielkich bicepsach, o tym, by na siłowni nie było tobie równych, a twój wygląd wzbudzał respekt i podziw? Pewnie tak, przecież jesteś mężczyzną. Ale nie masz ani czasu, ani ochoty na regularne, żmudne treningi, odpowiednią dietę i bardzo zdrowy tryb życia. Zresztą po co się męczyć? Przecież są sterydy - myślisz.

Czym są sterydy?
Sterydy anaboliczne są chemicznymi pochodnymi testosteronu (hormon ten występuje w organizmach tak kobiet jak i mężczyzn; z tym że mężczyźni mają go około 100 razy więcej niż panie). Działają w dwojaki sposób:

 

  • wywierają wpływ na cechy płciowe, takie jak stopień owłosienia ciała, wysokość głosu, rozwój organów płciowych, a także na cechy psychologiczne i zachowanie;
  • wpływają na masę mięśniową, ilość tkanki tłuszczowej, siłę i metabolizm organizmu.

I to właśnie ten wpływ na masę ciała i wydolność organizmu jest bardzo kuszący dla wielu mężczyzn marzących o sylwetce i sile Terminatora.


Ale nic za darmo
Sterydy anaboliczne to nie niewinne odżywki, ale leki, które stosowane nieumiejętnie i bez potrzeby (a przede wszystkim bez kontroli lekarza!) mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (m.in. zaburzenia erekcji, osteoporoza, problemy trawienne), a nawet do śmierci. Często też u osób nadużywających sterydów może dochodzić do zaburzeń osobowości: zwiększonej agresji czy skłonności do stosowania przemocy.

Leki sterydowe stosowane przez dłuższy czas działają silnie depresyjne. Co więcej w połączeniu z niewłaściwym sposobem odżywiania, w bardzo krótkim czasie, zamiast do wymarzonej sylwetki, mogą doprowadzić do rozwoju niezwykle trudnej w leczeniu otyłości posterydowej.

Dlatego jeśli marzysz o wielkich i silnych mięśniach, lepiej zapisz się na dobrą siłownię i ćwicz, ćwicz, ćwicz... Na efekty trochę poczekasz, ale jaką będziesz miał satysfakcję!

powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Ostrożnie! Sterydy!
Gość: TWOJ | 09:35 10.05.2011 | odpowiedz »
KOKSY TO LAMUSY ZROB TO BEZ WTEDY BEDZIESZ KOZAKIEM.


zobacz także:

3 kroki profilaktyki raka tarczycy

17-09-2017 00:01

Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się...

więcej

Kiedy bolą uszy

24-09-2017 00:10

Mówi się, że uszy bolą, gdy słuchamy źle wykonywanej muzyki lub niemądrego przemówienia. Jednak czasami uszy bolą naprawdę. Często jest to wina nas...

więcej

Najczęściej pojawiające się wady wzroku

04-09-2017 00:25

Zmysł wzroku, choć niezwykle istotny, jest również bardzo wrażliwy. Jedne wady są więc wynikiem naszych działań i nieodpowiedniego dbania i narząd wzroku, inne...

więcej