Kalendarium, 20-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Refluks żołądkowo-przełykowy

Zdrowie

16-06-2008 12:46

Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy


Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem, w którym soki żołądkowe zawierające kwas solny cofają się do przełyku. U niektórych osób choroba ta ma charakter nawrotowy i powoduje częste dolegliwości o charakterze zgagi.


Pokarm w żołądku jest częściowo trawiony przez kwasy żołądkowe i enzymy. Na ogół, częściowo strawiony pokarm zawierający kwas przemieszczany jest za pomocą ruchów robaczkowych do jelita cienkiego, gdzie następuje dalsza faza trawienia. U osób cierpiących na refluks zawartość żołądka wraz z kwasem przemieszcza się w kierunku przełyku, powodując zapalenia i uszkodzenia błony śluzowej przełyku.

Przyczyny schorzenia:
Czynnikami wywołującymi refluks są między innymi tłuste potrawy, papierosy, czekolada, kofeina, alkohol, otyłość, ciąża i opóźnione opróżnianie żołądka. Otyłość i ciąża zwiększają napięcia w obrębie brzucha, które wypycha zawartość pokarmową żołądka w kierunku przełyku. U niektórych pacjentów ruchy robaczkowe przemieszczające zawartość pokarmową żołądka w kierunku jelita cienkiego są bardzo wolne. Refluks pojawia się częściej przy wypełnionym żołądku, a szczególnie jeśli chory znajduje się w pozycji leżącej.

Objawy:
Typowymi objawami refluksu są: zgaga (pieczenie w okolicach żołądka i klatki piersiowej sięgające aż do gardła), bóle w klatce piersiowej, odruchy wymiotne, problemy z przełykaniem (dysfagia).

Leczenie:
Najpopularniejszymi lekami stosowanymi w leczeniu refluksu są leki hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych takie jak antagoniści receptora H2 i inhibitory pompy protonowej, środki prokinetyczne, które podwyższają napięcie zwieraczy dolnej części przełyku i pobudzają opróżnianie żołądka. Związki zobojętniające kwasy żołądkowe są często stosowanymi lekami w terapii objawowej zgagi i niestrawności, a ich działanie polega na neutralizacji kwasów żołądkowych. Jednakże, nie zaleca się stosowania ich w nawrotowych przypadkach zgagi u osób cierpiących na chorobę refluksową.

Czytaj też:  Wrzody trawienne
                    Żołądek - dolegliwości
                    Brzuch - wzdęcia
                    Wymioty

powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Refluks żołądkowo-przełykowy
Gość: Marko | 15:39 22.05.2010 | odpowiedz »
Gdy mam zgagę to zjadam jedną łyżeczkę kminku mielonego i na mnie działa ma później spokój. Na razie to najlepszy sposób z wszystkich jakie stosowałem. Nie przepadam za tabletkami.
Gość: Sabina GUDNER, Bytom | 21:53 24.11.2011 | odpowiedz »
ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR: Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany. POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE: Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych. TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2: Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.


zobacz także:

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej

Brzuch staje się coraz większy, a serce i kręgosłup cierpią…

02-10-2017 12:31

Należy zacząć od tego, że duży brzuch przeszkadza swojemu właścicielowi normalnie funkcjonować. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możemy dopiąć koszuli, czy też...

więcej

Prowadzisz kanapowy styl życia? Grozi ci nie tylko nadwaga

10-10-2017 08:54

Większość z nas w ciągu dnia głównie siedzi – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, na sofie przed telewizorem czy z laptopem. Wiele słyszeliśmy...

więcej