Kalendarium, 16-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Refluks żołądkowo-przełykowy

Zdrowie

16-06-2008 12:46

Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy


Refluks żołądkowo-przełykowy jest schorzeniem, w którym soki żołądkowe zawierające kwas solny cofają się do przełyku. U niektórych osób choroba ta ma charakter nawrotowy i powoduje częste dolegliwości o charakterze zgagi.


Pokarm w żołądku jest częściowo trawiony przez kwasy żołądkowe i enzymy. Na ogół, częściowo strawiony pokarm zawierający kwas przemieszczany jest za pomocą ruchów robaczkowych do jelita cienkiego, gdzie następuje dalsza faza trawienia. U osób cierpiących na refluks zawartość żołądka wraz z kwasem przemieszcza się w kierunku przełyku, powodując zapalenia i uszkodzenia błony śluzowej przełyku.

Przyczyny schorzenia:
Czynnikami wywołującymi refluks są między innymi tłuste potrawy, papierosy, czekolada, kofeina, alkohol, otyłość, ciąża i opóźnione opróżnianie żołądka. Otyłość i ciąża zwiększają napięcia w obrębie brzucha, które wypycha zawartość pokarmową żołądka w kierunku przełyku. U niektórych pacjentów ruchy robaczkowe przemieszczające zawartość pokarmową żołądka w kierunku jelita cienkiego są bardzo wolne. Refluks pojawia się częściej przy wypełnionym żołądku, a szczególnie jeśli chory znajduje się w pozycji leżącej.

Objawy:
Typowymi objawami refluksu są: zgaga (pieczenie w okolicach żołądka i klatki piersiowej sięgające aż do gardła), bóle w klatce piersiowej, odruchy wymiotne, problemy z przełykaniem (dysfagia).

Leczenie:
Najpopularniejszymi lekami stosowanymi w leczeniu refluksu są leki hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych takie jak antagoniści receptora H2 i inhibitory pompy protonowej, środki prokinetyczne, które podwyższają napięcie zwieraczy dolnej części przełyku i pobudzają opróżnianie żołądka. Związki zobojętniające kwasy żołądkowe są często stosowanymi lekami w terapii objawowej zgagi i niestrawności, a ich działanie polega na neutralizacji kwasów żołądkowych. Jednakże, nie zaleca się stosowania ich w nawrotowych przypadkach zgagi u osób cierpiących na chorobę refluksową.

Czytaj też:  Wrzody trawienne
                    Żołądek - dolegliwości
                    Brzuch - wzdęcia
                    Wymioty

powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Refluks żołądkowo-przełykowy
Gość: Marko | 15:39 22.05.2010 | odpowiedz »
Gdy mam zgagę to zjadam jedną łyżeczkę kminku mielonego i na mnie działa ma później spokój. Na razie to najlepszy sposób z wszystkich jakie stosowałem. Nie przepadam za tabletkami.
Gość: Sabina GUDNER, Bytom | 21:53 24.11.2011 | odpowiedz »
ZDECYDOWANIE POLECAM I WSKAZUJĘ, NA NAUKOWĄ WIEDZĘ BIOLOGICZNĄ, ROZSĄDEK ORAZ UMIAR: Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. NISKIE węglowodany. POKARMY O WŁAŚCIWYM DOBORZE BIAŁEK, ORAZ CO NIEZMIERNIE ISTOTNE: Nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych. TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2: Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Skuteczne i warto !! Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej