Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Przegląd środków antykoncepcyjnych

Zdrowie

26-09-2009 10:01

Antykoncepcja
Antykoncepcja


W aptekach dostępnych jest kilkanaście rodzajów różnych środków antykoncepcyjnych. Samych tylko prezerwatyw jest aż kilkadziesiąt. Doraźnie działające środki można dostać bez recepty, hormonalne wymagają wizyty u ginekologa i recepty.


Testery i testy dni płodnych

Dzięki tym drobnym urządzeniom można określić z pewnym przybliżeniem dni płodne i niepłodne. Testery nadają się do wielokrotnego użytku, testy są jednorazowe.

 

  • Elektroniczny termometr wskazujący stopień płodności /Bio -self 110/
  • Test do oznaczania LH (hormonu luteinizującego) w moczu
  • Test do oznaczania progesteronu w moczu
  • Tester optyczny do oglądania śluzu lub śliny /PC- 2000, OX-100, PG -53/

Prezerwatywa dla kobiet
Femidom (jednorazowa)]Dostępna tylko w gabinetach ginekologicznych. Femidom ma kształt woreczka, o długości około 10 cm, zakończonego z obu stron krążkiem (zamknięty krążek wkłada się między tylne sklepienie pochwy i za spojenie łonowe, zewnętrzny krążek wywija się na wargi sromowe). Największą skuteczność mają prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym nonoxynolem 9 lub 10, działającym przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.

Zalety: chroni przed ewentualnym
zakażeniem.
Wady: niewygodna przy zakładaniu, instruuje ginekolog.

Prezerwatywy dla mężczyzn
W Polsce jest dostępnych kilkadziesiąt rodzajów prezerwatyw (zapachowe, smakowe, ozdobne, nawilżające). Kupuj te, które zawierają dodatkowo środek plemnikobójczy. Zwiększa on skuteczność i zapobiega zakażeniu chorobami płciowymi.
Zalety: łatwe w użyciu, chronią przed zakażeniem.
Wady: bardzo rzadko u niektórych mężczyzn występują zmiany alergiczne lub mniejsza wrażliwość na bodźce.

Instrukcja obsługi:Błona dopochwowa
Możesz ją kupić tylko w gabinetach ginekologicznych. Ma kształt kopułki z bardzo delikatnej gumy. Po stosunku można go usunąć z pochwy najwcześniej po 8 godzinach /ze względu na żywotność plemników/. Rozmiar krążka dobiera się indywidualnie dla każdej kobiety w gabinecie ginekologicznym /jest 6 rozmiarów/.
Zalety: do wielokrotnego użytku.
Wady: niewygodny przy zakładaniu, dobiera i instruuje ginekolog.

Srodki plemnikobójcze
Kremy, pianki, globulki zawierają substancję plemnikobójczą i bakteriobójczą nonoxynol 9.
Zalety: wygodne w użyciu.
Wady: wysoki procent ryzyka jest związany z niewłaściwym stosowaniem. Mogą być niezbyt skuteczne, gdy użyje się za mało środka (przy obszernej pochwie należy włożyć dwie tabletki, więcej pianki, kremu).

Minipigułka

Tabletka hormonalna zawierająca tylko progestagen (syntetyczny progesteron).
Zalety: może być stosowana przez kobiety palące, karmiące piersią lub będące tuż przed menopauzą.
Wady: może przyczynić się do zaburzeń cyklu.

Pigułka złożona
Zawiera dwa hormony: progestagen i estrogen w różnych kombinacjach. Tabletki łyka się przez 21 dni w miesiącu.
Zalety: dodatkowo reguluje cykl, zmniejsza zespół napięcia
przedmiesiączkowego.
Wady: może powodować nudności i dyskomfort psychiczny przez pierwsze trzy miesiące stosowania. Istnieje kilka rodzajów pigułek złożonych

  • Preparaty normofazowe: estrogen przyjmuje się przez cały cykl. 6 lub 7 dnia dodawany jest progestagen.
  • Preparaty jednofazowe zawierają estrogen i progestagen w stałych ilościach
  • Preparaty dwufazowe: zawartość estrogenu jest stała, zawartość progestagenu wzrasta w drugiej połowie cyklu.
  • Preparaty trójfazowe: ilość progesteronu i estrogenu zmienia się, zgodnie z naturalnym cyklem.

Plaster antykoncepcyjny
Przykleja się go skórze w niewidocznym miejscu np. na pośladku, czy podbrzuszu.Należy go zmieniać co tydzień.
Zalety: bezpośrednio po odstawieniu plastrów (tak jak przy stosowaniu pigułek) prawdopodobieństwo zajścia w ciążę może być wyższe niż zwykle.
Wady: może być widoczny pod mokrym kostiumem kąpielowym

Zastrzyki
Progestagen w postaci oleistego lub wodnego roztworu podaje się domięśniowo w odstępach 4-, 8- lub 12-tygodniowych lub co 3 miesiące. Zalety: ma wydłużony okres działania.
Wady: może powodować nieregularne krwawienia.

Implanty
Trzycentymetrowe pręciki wszczepia się pod skórę na przedramieniu. Progesteron uwalnia się w sposób ciągły.
Zalety: wystarcza na 5 lat.
Wady: zaburzenia cyklu w czasie pierwszego roku. Wszczepienie i wyjęcie wymaga lokalnego znieczulenia. Z przepisu lekarza.

Postinor (lub Postinor Duo)
Tabletka w razie zagrożenia (przy niezabezpieczonym stosunku), dostępna tylko na receptę. Połyka się ją w ciągu godziny po stosunku. Zawiera wysokie dawki progestagenu. Uniemożliwia zajście w ciążę.
Zalety: przydatna w okolicznościach nagłej potrzeby.
Wady: tylko na receptę.

Spirale
Zalety: długi okres trwałości.
Wady: przedłużenie krwawienia miesiączkowego, może wywołać stan zapalny.

  • Spirala bezhormonalna zawiera miedź, która uwalnia się stopniowo, uniemożliwiając powstanie ciąży. Liczba 230 (na opakowaniu) informuje o 3-letniej trwałości, liczba 375 wskazuje na spiralę 5-letnią
  • Mirena ( Lady Insert) - ta spirala hormonalna zaopatrzona jest w zbiorniczek z progestagenem. Hormon uwalnia się w sposób ciągły i jest wchłaniany przez ścianę macicy. Mirena działa leczniczo przy krwotocznych miesiączkach

Małgorzata Kłeczek/linemed.pl

Czytaj też:  Antykoncepcja- Centra Wiedzy
Antykoncepcja doustna – co należy wiedzieć?

Obejrzyj też:  Jakie mogą być skutki brania pigułek w ciąży?

powrót do listy
Komentarze [17] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Przegląd środków antykoncepcyjnych
Gość: asia | 15:55 26.03.2010 | odpowiedz »
Osobiście jestem zwolenniczką pigułek. Jak lekarz je odpowiednio dobierze to nie ma skutków ubocznych. Dodatkowo tego typu antykoncepcja jest stosunkowo tania. Przez lata brałam harmonet 40zł a ostatnio okazało się, że mogę harmonet zamienić na jego tańszy odpowiednik sylvie20 20zł. Wiele dziewczyn mówi o dyskomforcie pilnowania godzin przyjmowania pigułek, no ale nie przesadzajmy zawsze można sobie ustawić alarm w komórce.
Gość: karolka79 | 10:44 29.03.2010 | odpowiedz »
Asiu mam dokładnie takie samo zdanie jak ty :-). Przerywanie seksu w trakcie żeby poszukać prezerwatywy jako kojarzy mi sie mało romantycznie. Dodatkowo pigułka daje większe zabezpieczenie a co za tym idzie mniejszy stres. Trzeba tylko dobrać właściwą dawkę hormonu i mozna cieszyć się wiadomo czym :-) Mi się udało trafić na cudowną panią ginekolog, która nie wciskała mi drogich preparatów :-) Sylvie znam i stosuję i bardzo się cieszę że nie musiałam tak jak ty wydawać sporej gotóweczki.
Gość: mGjTELwitNFD | 15:10 21.01.2013 | odpowiedz »
Nie, ich kara jest kara pozbawienia wolności, a nie wsyaztmrnia leczenia, jeśli ludzie w zakresie dobrostanu uzyskać bezpłatną opiekę medyczną poprzez obecnie wkładu do społeczeństwa to powinien rf3wnież więźniowie. ~
Gość: asia | 13:22 27.05.2010 | odpowiedz »
No to szukanie prezerwatywy czasami tak mi rozwaliło nastrój, że niejednokrotnie już było po "zabawie". A się okazuje, że harmonet drożeje, a sylvie20 wręcz tanieją już za 18zł można kupić opakowanie pigułek w aptekach doz. Czyli zrobiłam złoty interes.
Gość: Merta | 21:39 28.05.2010 | odpowiedz »
a sprawdźcie ceny na doz.pl tam mają teraz promocje na pigułki i jest jeszcze taniej
Gość: tuuuja | 10:23 31.05.2010 | odpowiedz »
ja też tabletki biorę, jak dla mnie najwygodniej, a poza tym mam wreszcie ładna cerę i normalnie miesiączki. Uważam, że nie jest to duży wydatek, a pewność daja chyba największą. Ja też doz.pl mogę polecić, rzeczywiście promocję mają i to nie tylko na tabletki, moja koleżanka plastry anty kupuje i też mówi, że najtaniej:)
Gość: WkwiecieWieku | 12:44 31.05.2010 | odpowiedz »
Najlepsze są tabletki antykoncepcyjne. Są po prostu najbardziej wygodne i, że tak powiem, bezproblemowe. Przez wiele lat stosowałam kontracept, ale pani ginekolog zmieniła mi go na sylvie20. Jestem z nich bardzo zadowolona i czuje się świetnie.
Gość: asia | 18:39 07.06.2010 | odpowiedz »
No faktycznie w doz sylvie20 też są tańsze. A najlepsze w tej aptece jest to, że nie płaci się za przesyłkę, wiec jak pigułki kosztują 18zł, to w aptece płaci się przy odbiorze 18zł.
Gość: planistka | 19:56 15.06.2010 | odpowiedz »
Ja nie wyobrażam sobie lepszego zabezpieczenia niż tabletki, proste i skuteczne, a jak jest tanie to już szczyt szczęścia :-) Ja stosuję logest, ale cena nie bardzo a i skutki uboczne bywają. Tak Asiu zachwalasz sylvie że podpytałam moją ginekolog i wyobraź sobie że ma podobne zdanie i sama mi zaproponowała zmiane. Zaczynam od kolejnego cyklu - już tańszego a jakieś parę zlotych :-)
Gość: Tabletki | 11:49 21.07.2010 | odpowiedz »
Też biorę Sylvie20, jednak ja przerzuciłam się na nie z Logestu, a nie z Harmonetu. Tzn... nie ja się przerzuciłam, ale ginekolog mi je zaproponował jako tańszą alternatywę.
Gość: planistka | 20:29 29.08.2010 | odpowiedz »
Mogę teraz - po paru cyklach brania sylvie - powiedzieć, że była to jedna z trafniejszych zamian :-) Płynne przejście bez (odpukać) skutków ubocznych.


zobacz także:

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego

04-12-2017 00:41

Palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna, nadmierny stres czy złe odżywianie – to prosta droga do wielu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

więcej

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej