Kalendarium, 20-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Zapalenie przełyku

Zdrowie

15-05-2008 07:40

Zapalenie przełyku
Zapalenie przełyku


Zapalenie przełyku u większości osób wywołane jest przemieszczaniem się soków żołądkowych w kierunku dolnej części przełyku (zwanym refluksem żołądkowo-przełykowym).


Objawy:
Osoby cierpiące na tę chorobę mogą odczuwać pieczenie w dolnej części klatki piersiowej, bezpośrednio po spożyciu ciepłych napojów (np. kawy lub herbaty), alkoholu, zagęszczonych soków owocowych lub też ostrych i tłustych potraw takich jak boczek lub jajka. Podobne objawy mogą wystąpić po posiłkach, a szczególnie przy schylaniu się lub w pozycji leżącej. Może też wystąpić ulewanie się płynów lub pokarmów (zwracanie), szczególnie nocą lub gdy osoba znajduje się w pozycji leżącej. Jeżeli objawy te nasilają się, wystąpić może krztuszenie lub silne kasłanie. W ostrych przypadkach zapalenia, może dojść do owrzodzenia wyściółki przełyku, wywołującego silną bolesność, a nawet do zwężenia przełyku w wyniku zbliznowacenia. Osoby cierpiące na zapalenie przełyku mogą mieć trudności w przełykaniu, zarówno pokarmów o stałej konsystencji jak i pokarmów płynnych.

W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (a w szczególności trudności w połykaniu, bolesnego połykania, utraty wagi ciała) należy skontaktowac się z lekarzem w celu właściwego zdiagnozowania schorzenia i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Leczenie:
Terapia farmakologiczna jest konieczna aby umożliwić wygojenie się zmian zapalnych w przełyku. Istnieje wiele leków stosowanych w terapii zapalenia przełyku. począwszy od związków zobojętniających kwasy żołądkowe, skończywszy na lekach hamujących produkcję kwasu żołądkowego. Najwyższą skutecznością cechują się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Można także zastosować leki pobudzające normalne ruchy robaczkowe przełyku gdyż w niektórych przypadkach są one pomocne w leczeniu.

Leczenie zwykle trwa od kilku do kilkunastu tygodni. W niektórych przypadkach choroba może mieć charakter nawrotowy.

Czytaj też: Refluks żołądkowo-przełykowy

powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Zapalenie przełyku
Gość: kgosia18 | 19:11 30.05.2009 | odpowiedz »
Ja też nie mogę wyleczyc przełyku ,tak mnie gilgocze,i swedzi nie wiem jak to nazwać ,czasami suchy kaszel,prosze o pomoc w pielegnacji bo antybiotyki nie pomagaja,jaka dieta.


zobacz także:

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej

Brzuch staje się coraz większy, a serce i kręgosłup cierpią…

02-10-2017 12:31

Należy zacząć od tego, że duży brzuch przeszkadza swojemu właścicielowi normalnie funkcjonować. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możemy dopiąć koszuli, czy też...

więcej

Prowadzisz kanapowy styl życia? Grozi ci nie tylko nadwaga

10-10-2017 08:54

Większość z nas w ciągu dnia głównie siedzi – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, na sofie przed telewizorem czy z laptopem. Wiele słyszeliśmy...

więcej