Kalendarium, 16-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Zapalenie przełyku

Zdrowie

15-05-2008 07:40

Zapalenie przełyku
Zapalenie przełyku


Zapalenie przełyku u większości osób wywołane jest przemieszczaniem się soków żołądkowych w kierunku dolnej części przełyku (zwanym refluksem żołądkowo-przełykowym).


Objawy:
Osoby cierpiące na tę chorobę mogą odczuwać pieczenie w dolnej części klatki piersiowej, bezpośrednio po spożyciu ciepłych napojów (np. kawy lub herbaty), alkoholu, zagęszczonych soków owocowych lub też ostrych i tłustych potraw takich jak boczek lub jajka. Podobne objawy mogą wystąpić po posiłkach, a szczególnie przy schylaniu się lub w pozycji leżącej. Może też wystąpić ulewanie się płynów lub pokarmów (zwracanie), szczególnie nocą lub gdy osoba znajduje się w pozycji leżącej. Jeżeli objawy te nasilają się, wystąpić może krztuszenie lub silne kasłanie. W ostrych przypadkach zapalenia, może dojść do owrzodzenia wyściółki przełyku, wywołującego silną bolesność, a nawet do zwężenia przełyku w wyniku zbliznowacenia. Osoby cierpiące na zapalenie przełyku mogą mieć trudności w przełykaniu, zarówno pokarmów o stałej konsystencji jak i pokarmów płynnych.

W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (a w szczególności trudności w połykaniu, bolesnego połykania, utraty wagi ciała) należy skontaktowac się z lekarzem w celu właściwego zdiagnozowania schorzenia i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Leczenie:
Terapia farmakologiczna jest konieczna aby umożliwić wygojenie się zmian zapalnych w przełyku. Istnieje wiele leków stosowanych w terapii zapalenia przełyku. począwszy od związków zobojętniających kwasy żołądkowe, skończywszy na lekach hamujących produkcję kwasu żołądkowego. Najwyższą skutecznością cechują się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Można także zastosować leki pobudzające normalne ruchy robaczkowe przełyku gdyż w niektórych przypadkach są one pomocne w leczeniu.

Leczenie zwykle trwa od kilku do kilkunastu tygodni. W niektórych przypadkach choroba może mieć charakter nawrotowy.

Czytaj też: Refluks żołądkowo-przełykowy

powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Zapalenie przełyku
Gość: kgosia18 | 19:11 30.05.2009 | odpowiedz »
Ja też nie mogę wyleczyc przełyku ,tak mnie gilgocze,i swedzi nie wiem jak to nazwać ,czasami suchy kaszel,prosze o pomoc w pielegnacji bo antybiotyki nie pomagaja,jaka dieta.


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej