Kalendarium, 24-09-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Badania ważne dla kobiet

Zdrowie

18-04-2008 11:34

Badania ważne dla kobiet
Badania ważne dla kobiet


Systematyczne kontrolowanie stanu zdrowia powinno stać się naszym nawykiem. Podajemy kalendarz niezbędnych badań profilaktycznych zalecanych kobietom w różnym wieku.


Do badań, o których nie można zapominać, należą szczególnie ultrasonograficzne kontrole narządów rodnych, piersi i układu kostnego oraz rentgen klatki piersiowej, EKG a także podstawowe analizy krwi.

Sprawdź KALENDARZ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

USG transwaginalne i przezbrzuszne
Ultrasonografia transwaginalna, czyli dopochwowa oraz tzw. przezbrzuszna to jedyne badania, dzięki którym lekarz może dokładnie ocenić stan całego układu rozrodczego. Samo badanie transwaginalne nie jest zbyt przyjemne, gdyż umieszcza się w pochwie sondę. Jednak warto się mu poddać, ponieważ ultrasonograf wykrywa każdą zmianę. Pozwala zapobiegać nowotworom, które nie dają żadnych objawów w początkowych stadiach choroby. USG służy także do diagnozy bezpłodności: lekarz ogląda wówczas pęcherzyki Graafa i ocenia, czy są one zdolne do wytwarzania zdrowych komórek jajowych. USG warto robić profilaktycznie raz w roku.

Cytologia
Jest badaniem diagnozującym stan szyjki macicy, która po rozpoczęciu współżycia seksualnego jest szczególnie podatna na zmiany rakowe. Badanie polega na pobraniu wymazu (złuszczających się komórek) specjalną szpatułką. Jeśli komórki są zdrowe otrzymujemy wynik negatywny. Cytologia wykrywa wczesne stadia przedrakowe, z których po kilku latach może rozwinąć się groźny rak.
Jeśli wynik cytologii jest zły: Ginekolog może zlecić kolejne badanie - kolposkopię, które ma dokładnie zlokalizować zmienione chorobowo punkty szyjki macicy. Do tego celu lekarz używa kolposkopu, czyli mikroskopu służącego do oglądania nabłonka szyjki. Przed badaniem podejrzane miejsca smaruje się specjalnymi odczynnikami. Dzięki temu, że zaatakowane punkty zabarwiają się, ginekolog może je wyciąć lub pobrać biopsję, żeby stwierdzić jak głęboko sięga proces chorobowy.

Mammografia
Polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rtg. Ujawnia zmiany, które nie są wyczuwalne za pomocą dotyku podczas samodzielnego badania. Mammografię zaleca się raz w roku kobietom, które ukończyły 35 r. życia. Przeciwwskazania: ciąża, zapalenie sutka.

Sonomammografia - USG
Najczęściej stosowana jest jako badanie uzupełniające mammografię, gdyż umożliwia precyzyjne określenie zmiany, np. odróżnienie torbieli od guzka. Sonomammografia polega na "prześwietleniu" sutka falami ultradźwiękowymi. Badanie wykonuje się także wtedy, jeśli kobieta nie ukończyła jeszcze 35 lat, jest w ciąży lub ma zapalenie sutka

Sprawdzaj swoje piersi:
Jeśli skończyłaś 25 lat, zacznij samodzielnie badać piersi, najlepiej w pierwszym tygodniu po miesiączce (są wówczas najmniej obrzmiałe).

Badając piersi, trzymaj płasko ręce i lekko naciskając, zataczaj palcami koła wokół brodawki. Zakreśl pełne największe koło, następnie dwa mniejsze. Zwracaj uwagę na stwardnienia lub guzki, różniące się wyraźnie swoją konsystencją od reszty gruczołu.

Małgorzata Kłeczek/linemed.pl
powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Badania ważne dla kobiet
Gość | 16:46 09.12.2010 | odpowiedz »
Nareszcie u Pani znalazłam potwierdzenie moich doświadczeń. Cenię Panią tym bardziej, że odważnie upubliczniła Pani taką diagnozę, tj. że najczęstszą przyczyną zapaleń pęcherza u kobiet jest współżycie seksulane. Teraz jestem kobietą po 60=-tce. Moją młodość, skutecznie zatruwały b. często powtarzające się zapalenia pęcherza. Zaobserwowałam, że zwykle zaczynają się po stosunku płciowym. Zaczęłam więc przestrzegać zasady (tak to pewna niedogodność) podmywania się "przed" i "po" stosunku płciowym. Wymagałam tego również od męża. Dodatkowo, zażywałam też "urogran" przez następny dzień. Zapalenia znacznie się zmniejszyły. Pani jest drugim lekarzem, który jak przyczynę cierpięń kobiet związanych z pęcherzem, wymienia seks. Myślę, że lekarze specjaliści (leczyłam się u takich) świadomie nie chcą uznać tej przyczyny. Pozdrawiam Panią serdecznie, dziękuję za rzetelność lekarską, Elżbieta P.


zobacz także:

3 kroki profilaktyki raka tarczycy

17-09-2017 00:01

Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się...

więcej

Kiedy bolą uszy

24-09-2017 00:10

Mówi się, że uszy bolą, gdy słuchamy źle wykonywanej muzyki lub niemądrego przemówienia. Jednak czasami uszy bolą naprawdę. Często jest to wina nas...

więcej

Najczęściej pojawiające się wady wzroku

04-09-2017 00:25

Zmysł wzroku, choć niezwykle istotny, jest również bardzo wrażliwy. Jedne wady są więc wynikiem naszych działań i nieodpowiedniego dbania i narząd wzroku, inne...

więcej