Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Obfite miesiączki

Zdrowie

10-03-2008 10:27

Obfite miesiączki
Obfite miesiączki


Nadmierne i przedłużające się krwawienia miesiączkowe występują najczęściej u kobiet przed menopauzą i są związane z utratą jednego z hormonów cyklu miesięcznego. Mogą pojawić się także u młodszych pań na skutek zaburzeń hormonalnych lub różnego rodzaju dolegliwości. Ponieważ obfite krwawienia doprowadzają także do anemii i osłabienia, trzeba je bezwzględnie leczyć.


Ze względu na to, że krwawienia mogą mieć różne przyczyny, leczenie rozpoczyna się zawsze od wnikliwej diagnozy: badania ginekologicznego, ultrasonografii dopochwowej, wymazu z szyjki macicy i określenia poziomu hormonów płciowych.

Leczenie hormonalne
U młodszych kobiet. Stosowanie środków wstrzymujących miesiączki to nowy trend w antykoncepcji, który zyskuje sobie popularność w USA. Nazywany jest długotrwałą antykoncepcją i polega na stosowaniu środków, które wstrzymują menstruację na kilka miesięcy. Są to niskodawkowe hormonalne pigułki antykoncepcyjne ( tj. z niższą dawką estrogenu) zażywane non stop, bez robienia zwyczajowej, siedmiodniowej przerwy.


Wśród lekarzy metoda ta budzi duże kontrowersje. Niewątpliwie jest ratunkiem dla kobiet, które cierpią na anemię z powodu obfitych miesiączek lub mają w tym czasie duże wahania nastrojów. Metoda ta może także pomóc w leczeniu endometriozy. Przeciwnicy wstrzymywania miesiączek obawiają się natomiast, czy po odstawieniu długofalowej antykoncepcji nastąpi u kobiety pełny powrót do płodności. Dlatego uważa się, że najbezpieczniej jest pozwalać sobie na hamowanie miesiączek rzadko i tylko w uzasadnionych sytuacjach.

Innym rodzajem hormonalnego oddziaływania jest stosowanie środków, które zmniejszają obfitość miesiączek Z dostępnych w Polsce, tego typu działaniem charakteryzują się zastrzyki Depo- Provera i spirala domaciczna Mirena. Zastrzyk hormonalny bierze się raz na 13 tygodni. Iniekcja zahamowuje krwawienia lub sprawia, że stają się one niewielkie. Także Mirena znacznie redukuje krwawienia, dlatego poleca się ją kobietom narzekającym na zbyt obfite menstruacje.

W wieku przedmenopauzalnym podłożem dolegliwości jest zwykle brak drugiego hormonu cyklu - progesteronu i związany z tym przerost błony śluzowej macicy. Zadaniem progesteronu jest stabilizowanie śluzówki macicy, która narasta pod wpływem działania estrogenów. Wiele kobiet po 40- ym roku życia reaguje właśnie przedłużającymi się krwawieniami na brak tego hormonu. Wystarczy go podać, aby wszystko wróciło do normy.

Zaburzenia leczy się farmakologicznie np.: pigułkami antykoncepcyjnymi lub samymi progestagenami. Jeśli leczenie hormonalne nie przynosi spodziewanych efektów należy wtedy pomyśleć o możliwości przeprowadzenia zabiegu. Do najnowocześniejszych metod należą obecnie: ablacja endometrium (destrukcja śluzówki macicy), embolizacja (zamknięcie) tętnicy macicznej lub jej laparoskopowe podwiązanie.

Metody zabiegowe
Ablację stosuje się u kobiet przed menopauzą, gdyż po niej istnieje prawie stuprocentowe ryzyko niepłodności (dlatego nie poleca się jej, gdy kobieta planuje jeszcze ciążę). Pacjentki z dużymi mięśniakami, polipami oraz podejrzeniem nowotworu, nie są kandydatkami do tego zabiegu. Ablacja jest wykonywana zwykle w znieczulenia ogólnym, a sam zabieg trwa około 10 minut. Stosuje się różne metody destrukcji endometrium: za pomocą lasera, obrotowej elektrody, termicznego balona śródmacicznego i krioablacji (sondy schłodzonej do temperatury minus 90 stopni C.) Ze względu na to, że pacjentki najlepiej znoszą krioablację, można ją wykonać w gabinecie, bez konieczności pobytu w szpitalu.

Embolizację tętnicy macicznej wykonuje się u kobiet, u których obfite krwawienia spowodowane są przez mięśniaki. Podczas zabiegu lekarz wprowadza cewnik do tętnicy udowej i podaje specjalny lek zamykający naczynie. Dzięki tej metodzie mięśniaki przestają być zaopatrywane w krew i substancje odżywcze, w związku z czym stopniowo ulegają zmniejszaniu. Laparoskopowe podwiązanie tętnicy macicznej jest metodą alternatywną do embolizacji. Zabieg polega na podwiązaniu naczynia lub jego koagulacji (np. za pomocą elektrody).
Łyżeczkowanie. Przy obfitych krwawieniach często wykonuje się zabieg próbnego łyżeczkowania jamy macicy. Zwykle dzięki niemu uzyskuje się tylko przejściowe zmniejszenie dolegliwości. Dlatego obecnie zabieg ten robi się w nagłych przypadkach obfitego krwawienia lub w celu postawienia diagnozy - wykluczenia zmian nowotworowych.

Uwaga! Zabiegi te traktuje się jako ostateczność, gdyż są to metody inwazyjne, operacyjne.

Inne przyczyny nadmiernego krwawienia
Źródłem obfitych krwawień mogą być także: polipy, nadżerka szyjki macicy, a nawet rozwijający się nowotwór.

Jak sobie radzić z obfitymi miesiączkami? Tampony czy podpaski
Bez względu na to, czy używamy tamponów czy podpasek, przy obfitych krwawieniach trzeba je często zmieniać, czasem co godzinę. Wiele z nas ceni sobie tampony, gdyż pozwalają one prawie „zapomnieć”, że ma się miesiączkę. Prawidłowo wprowadzony tampon jest niewyczuwalny, a na zewnątrz wszystko pozostaje czyste i suche. Można założyć kostium plażowy, uprawić sport, swobodnie korzystać z kąpieli. Z podpaską trudno zachowywać się tak swobodnie: trzeba zrezygnować z basenu, również jazda na rowerze może stać się przykrą przygodą, bo podpaska zaczyna się wtedy przesuwać, stwarzając ryzyko zaplamienia bielizny.

Małgorzata Kłeczek/linemed.pl

Czytaj też:
OSWOIĆ ZNP
ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO I PMDD


powrót do listy
Komentarze [26] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Obfite miesiączki
Gość: pati16lat | 22:02 05.06.2008 | odpowiedz »
powieccie mi co to moze byc jak 3razy w jednym miesiascu mam miesiaczke czy cos mi dolega martwie sie tym pomuzcie mi prosze
Gość: a. | 11:13 06.06.2008 | odpowiedz »
trudno powiedzieć, czy dolega ci coś poważnego, najlepiej jednak będzie, jeśli udasz się do lekarza. takie krwawienia mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub innych problemach zdrowotnych.
Gość: Ann@ | 12:33 07.07.2008 | odpowiedz »
mam problemy z obfitą miesiączka.jednego miesiąca tak ze mnie ciekło,że zmieniałam pdpaske co 15min.Byłam w szoku bo nigdy tak nie miałam ,oprucz strugi krwi wylatywały ze mnie ogrome skrzypy krwi!!!i trwało to 3dni.Póżniej się ustabilizowało.Następnego miesiąca miesiączka była słabo obfita i trwała ok.10 dni.I następnego miesiąca znów sie zacząl koszmar!!!z jakiego to powodu??nie mam pojęcia?!!!!Miałam tak przez kilka miesięcy i nie poszłam do lekarza od tamtej poty!
Gość: kasia | 00:35 06.03.2009 | odpowiedz »
miałam to samo i okazało sie ze mam cystę ;(
Gość: Archeo | 14:55 07.07.2008 | odpowiedz »
Moja Droga, Powodów takiego zachowania może być wiele, natomiast sprawa wydaje się do rozstrzygnięcia jedynie przez specjalistę i to do niego musisz się udać. Wszystko czego dowiadujesz się na tym portalu to jedynie wskazówki, które specjalisty nie zastąpią.
Gość: katrin20 | 21:56 14.02.2009 | odpowiedz »
mam pytanko jak sie ma obfitą miesiaczke to dlaczeo leci gruba krew znaczy skrzepy
Gość: anna | 12:05 14.03.2009 | odpowiedz »
bo złuszcza się śluzówka jamy macicy. Jestem po poniedziałkowym zabiegu łyżeczkowania z powodu trwającej prawie 2 tyg miesiączki (z ogromnymi skrzepami) w usg endometrium =12 mm - teraz czekam na wynik badania histopat. Najlepiej udaj się do lekarza i niech zrobi dopochwowe usg u mnie podejrzewa się premenopauzę (38 lat). Eh życie...
Gość: lyl. | 20:14 02.06.2009 | odpowiedz »
mam lat 14, od 11 roku miesiączkuję nieregularnie. ostatnio bardzo długo występuje u mnie krwawienie miesiączkowe (o ile teraz mogę nazwać je miesiączkowym) raz są bardziej obfite, raz mniej. wiem, że na krwawienie ma wpływ dieta, ćwiczenia, stres i zmiany hormonalne, ale ja już naprawdę nie wiem, co się ze mną dzieje. czy są jakieś domowe przepisy, które mi pomogą. do ginekologa nie pójdę, bo się boję, dlatego też pytam. bardzo proszę o pomoc.
Gość | 20:38 26.02.2010 | odpowiedz »
mam córcie która ma 12lat i ma bardzo obfite miesiączki również nie regularne z powodu krwawień obfitych powstała u niej anemia i trafiła do szpitala na Karową okazało się że są to zmiany hormonalne jest to bardzo poważne nie lekceważ tego ja też długo czekałam zanim się zdecydowałam wziąć ją do ginekologa to nic strasznego porozmawiaj ze swoją mamą na pewno Ci pomoże pozdrawiam
Gość: Agnieszka | 17:37 13.04.2010 | odpowiedz »
Witaj, Moja córka ma też 12 lat i od stycznia br ciągłe miesiączki, np cały luty trwała miesiączka aż dostała Lutenyl który ją zachamował ale po nim pojawił się wręcz krwotok! trwał 6 dni, dawałam Exacyl i przeszło, teraz ma tylko plamienia ale też daję Exacyl, powiedz proszę jak przebiegło leczenie w szpitalu bo być może też będę musiała się zgłosić, jestem w kontakcie z ginekologiem, mialam badania hormonalne wyszlo tak jakby PCO i podwyzszone TSH wiec daje jodid, ide jeszcze do hematologa ale to raczej problem hormonow, u mojej corki pojawily sie te problemy po grypie w zeszłym roku. Proszę daj znać bo już nie wiem co robić?
Gość | 20:38 26.02.2010 | odpowiedz »
mam córcie która ma 12lat i ma bardzo obfite miesiączki również nie regularne z powodu krwawień obfitych powstała u niej anemia i trafiła do szpitala na Karową okazało się że są to zmiany hormonalne jest to bardzo poważne nie lekceważ tego ja też długo czekałam zanim się zdecydowałam wziąć ją do ginekologa to nic strasznego porozmawiaj ze swoją mamą na pewno Ci pomoże pozdrawiam
Gość: ynn | 23:27 06.07.2009 | odpowiedz »
Ja też "lyl" mam takie miesiączki w własnie szuka w necie jakiś domowych sposobów ...
Gość: ew | 10:05 16.07.2009 | odpowiedz »
ponoc na oslabienie obfitosci mozna sobie ostroznie wziac witaimne K. ale nie za czesto, nie za duzo i nie bez konsultacji!
Gość: Kasia78 | 13:47 19.12.2009 | odpowiedz »
Mam problem od 2tyg mam miesiączkę ,w jednym tyg nawet nie czułam że ją mam a w 2tyg nie mogę sie obyć bez tabletek przeciwbólowych no i te okropne strzepy.Boję się że to mięśniaki i to że nie będę mogła mieć dzieci bo już mnie nastraszyli:(


zobacz także:

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego

04-12-2017 00:41

Palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna, nadmierny stres czy złe odżywianie – to prosta droga do wielu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

więcej

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej