Kalendarium, 17-12-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Histerektomia – usunięcie macicy

Zdrowie

03-12-2008 09:35

Histerektomia
Histerektomia


Histerektomia to medyczne określenie zabiegu chirurgicznego usunięcia macicy. Przed  podjęciem decyzji  koniecznie zasięgnij opinii dwóch, trzech lekarzy. Poproś, aby wytłumaczyli konieczność i cały przebieg operacji. Najważniejsze abyś miała pewność celowości tego zabiegu i wiedzę o warunkach w jakich zostanie przeprowadzony. Jeśli odczuwasz ból, proś o środki przeciwbólowe, jeśli się boisz, weź tabletki uspakajające. Nie musisz odczuwać bólu i lęku.


Po co ta operacja?
Histerektomię najczęściej wykonuje się, gdy kobieta ma bardzo liczne, powiększające się mięśniaki, które wywołują silne bóle i przedłużające się nawet do 10 dni, obfite, niemal krwotoczne, miesiączki. U kobiet w podeszłym wieku przyczyną zabiegu bywa obniżanie się (czasem wręcz wypadanie) narządu rodnego. Dolegliwość ta jest spowodowana rozluźnieniem mięśni i więzadeł utrzymujących w prawidłowym położeniu macicę, pochwę i pęcherz moczowy. Sprzyjają temu liczne lub trudne porody i ciężka praca fizyczna. Macicę usuwa się również z powodu raka  (błony śluzowej wyściełającej macicę) i raka trzonu macicy (najszerszej części jamy macicy, z jednej strony ograniczonej jej dnem, a z drugiej - szyjką).  Bywa też, że w trakcie badania cytologicznego lekarz wykrywa liczne komórki rakowe w szyjce macicy (IV grupa cytologiczna). Jeżeli istnieje podejrzenie, że rak obejmuje nie tylko szyjkę, również konieczna bywa histerektomia.

Na stole operacyjnym
Lekarze czasem wykonują histerektomię, zostawiając  szyjkę macicy. Jej pozostawienie  jest możliwe pod warunkiem, że kobieta nie miała nadżerek i zawsze stwierdzano u niej I lub II grupę cytologiczną.
Za pozostawieniem szyjki macicy przemawia przede wszystkim psychiczne samopoczucie pacjentki.  Ze zdrowotnego punktu widzenia pozostawienie jej też jest uzasadnione. Chodzi bowiem o to, by zapobiec rzadkiemu i odległemu powikłaniu, jakim bywa wypadanie pochwy po histerektomii. Jeśli wraz z pochwą zostawi się również szyjkę macicy, będą one lepiej podtrzymywane przez więzadła i mięśnie.

Lekarze, w zależności od diagnozy i wyników badań, stosują jedną z dwóch technik chirurgicznych.

Operacja tradycyjna
Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym (wtedy pacjentka nie czuje bólu, ale jest przytomna). Polega na otwarciu jamy brzusznej i usunięciu macicy. Cięcie wykonuje się nad spojeniem łonowym albo od pępka do spojenia łonowego. Ten drugi rodzaj wykonuje  się, gdy np. macica jest bardzo duża lub gdy potrzebny jest większy dostęp do jamy brzusznej. Po takiej operacji pacjentka zwykle od 6 do 10 dni pozostaje w szpitalu.

Operacja laparoskopowa
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Tuż przy pępku robi się ok. 2-centymetrowe nacięcie, przez które lekarz wprowadza laparoskop - wziernik, dzięki któremu będzie mógł obserwować na monitorze wnętrze jamy brzusznej i pole operacji. Przez drugie, równie małe nacięcie w dole brzucha wprowadza mikronarzędzia i odcina macicę od podtrzymujących ją więzadeł oraz pochwy (lub szyjki macicy, jeśli ta zostaje). Macicę przecina się na małe części i wydostaje przez nacięcie w powłokach brzusznych lub - jeśli macica była niewielka - przez pochwę. Końcówkę pochwy albo szyjki macicy zaszywa się, a jajowody podwiązuje. Technikę laparoskopową wykorzystuje się w lżejszych przypadkach, np. przy niezbyt dużych mięśniakach. Pacjentka pozostaje w szpitalu  ok. 5 dni.

Co po operacji?
Rekonwalescencja trwa ok. 8 tygodni. Jednak przez co najmniej pół roku kobieta nie powinna pracować ciężko fizycznie oraz nosić ciężarów większych niż 5 kg.

Jeżeli przed histerektomią pacjentka miesiączkowała, to po operacji wycięcia samej macicy nie będzie miała menstruacji, ale jajniki nadal będą wydzielały estrogeny, dzięki czemu nie rozpocznie się u niej przedwczesne klimakterium.

Poważniejsze dla organizmu są konsekwencje usunięcia macicy i przydatków. Kobieta miesiączkująca zaczyna po zabiegu odczuwać przykre objawy charakterystyczne dla klimakterium. By temu zapobiec, lekarze proponują rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej tuż po operacji. Przeciwwskazaniem do jej zastosowania jest histerektomia z powodu raka trzonu macicy. Jeśli macicę i przydatki usunięto u kobiety, która wcześniej przeszła menopauzę, nie zaleca się HTZ, ponieważ jajniki same przestały już produkować hormony.

Bożena Skupińska/linemed.pl

Czytaj też:


Podbrzusze - Bóle u kobiet
Serce podczas menopauzy
Kiedy warto pomyśleć o hormonach
Rak jajnika - co każda kobieta wiedzieć powinna

powrót do listy
Komentarze [6] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Histerektomia – usunięcie macicy
Gość | 15:02 23.03.2010 | odpowiedz »
Bardzo dziękuję za tak szczegółowy opis. Wiem teraz co mnie czeka. Pozdrawiam
Gość | 00:47 17.06.2010 | odpowiedz »
Jestem po histeroktomi.Operacje mialam 02.06.2010 czyli kilka dni temu.dziekuje za informacjie ktore zawarte sa w tym artykule.
Gość | 23:56 28.10.2010 | odpowiedz »
Dzisiaj się dowiedziałam,że prawdopodobnie musze usunąc macicę, jestem załamana
Gość: Dona | 20:47 20.11.2010 | odpowiedz »
Ja też się dowiedziałam dziś o operacji jestem w szoku bo wykryto mi wirusa hpv i plazmoze i dlatego musze mieć usuwane wszystko ..jestem zaskoczona wirusem bo to zaraża się przez sekx a ja żyje 30 lat z tym samym panem i pan mówi to samo i wierze mu ..co wy na to!!!!
Gość: olik | 22:57 23.11.2010 | odpowiedz »
Jestem po takiej operacji 9 miesięcy i czuję się świetnie :) Zerknij na forum http://tiny.pl/hwjzb i z pewnością spojrzysz na to zupełnie inaczej - pozdrawiam :)
Gość | 20:02 27.08.2012 | odpowiedz »
Jestem po usunięciu macicy wraz z przydatkami w 2011r i po zabiegu do 3 mc-y nie mając stosunków wypadła mi przednia ściana w 2012 w lipcu po roku w tym samym szpitalu zrobiono mi korektę przez pochwowo i dopiero teraz mi to zrąbali bóle mam takie że nie mogę chodzić a w szparze sromu widać ogromną gulę.Mam problem z oddaniem moczu a ze stolcem chodzę 15 razy i więcej chyba sobie w łeb strzelę bo już rok jestem na zwolnieniu i jest coraz gorzej.gdzie szykać pomocy.


zobacz także:

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego

04-12-2017 00:41

Palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna, nadmierny stres czy złe odżywianie – to prosta droga do wielu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

więcej

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej