Kalendarium, 18-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Zastrzyk, wkładka czy plastry?

Zdrowie

26-11-2008 16:24

Antykoncepcja
Antykoncepcja


Nie raz stoimy przed dylematem  co wybrać. Co jest najpewniejszą i najmniej ingerującą w nasz organizm formą antykoncepcji. Czy zawsze musimy mieć pod ręką prezerwatywę? Czy to jedyna bezpieczna forma, czy partner ją zaakceptuje?


Zastrzyk
W postaci zastrzyków hormonalnych najczęściej stosowany jest medroksyprogesteron. Zastrzyki wykonuje się co 12 tygodni.
Nie powinny ich stosować kobiety z: chorobami układu krążenia, rakiem macicy lub piersi, ciążą, nowotworem wątroby.

Zastrzyki hormonalne są skuteczną formą antykoncepcji, nie wymagają dyscypliny w codziennym stosowaniu. Nie hamują laktacji. Polecane są dla kobiet, które ze względów zdrowotnych nie mogą przyjmować środków z estrogenami.

Podstawową wadą zastrzyków jest nieodwracalność tej formy antykoncepcji. Często płodność nie wraca po 90 dniach, a niekiedy trwa nawet rok. Czasem zastrzyki powodują tycie, zależy to od czasu ich stosowania. Zastrzyki nie są dopuszczane przez kościół Katolicki, nie zabezpieczają również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Konieczne są wizyty i badania u lekarza.


Wkładki hormonalne
Wewnątrzmaciczne wkładki hormonalne stopniowo uwalniają progestagen, działając przede wszystkim na błonę śluzową macicy.
Wkładkę zakłada się na okres 5 lat w gabinecie ginekologicznym.

Przeciwwskazaniem do stosowania wkładki są: ciąża, zmiany kształtu jamy macicy, nowotwory, ciężkie choroby wątroby, nadwrażliwość na lewonorgestrel, rak szyjki lub trzonu macicy. Czasowe sytuacje zdrowotne uniemożliwiają założenie wkładki, aż do czasu wyleczenia, są nimi: stany zapalne dróg rodnych, nadżerka i polipy.

Zaletą wkładki wewnątrzmacicznej jest to, że nie wymaga ona dyscypliny w stosowaniu, a płodność wraca po jej usunięciu. Hamuje rozwój mięśniaków, zmniejsza lub hamuje obfitość krwawienia menstruacyjnego. Wkładka z hormonem może być stosowana przez pacjentki, u których nie można założyć tradycyjnej wkładki - nie zawiera metali, które mogą powodować uczulenia.

Wkładki hormonalne mogą stosować kobiety w każdym wieku, te karmiące piersią, palące oraz z cukrzycą. Zakładanie wkładki trwa kilka minut. Po kilku miesiącach stosowania krwawienia miesiączkowe się zmniejszają a nawet zanikają.

Dla niektórych kobiet wadą wkładki może być konieczna wizyta u lekarza i badania. Założenie i usunięcie jej odbywa się wyłącznie w gabinecie. Wkładka nie jest wskazana dla kobiet, które jeszcze nie rodziły, założenie jej łączy się z pewnym dyskomfortem a nawet bólem. Przez pierwszych 6 miesięcy po założeniu mogą pojawiać się plamienia lub krwawienia. Nie zabezpieczają przed chorobami wenerycznymi.

Plaster
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się plastry antykoncepcyjne. Zawierają one estrogen i progestagen. Plaster nakleja się pierwszego dnia cyklu, raz w tygodniu, przez 3 tygodnie. W czwartym tygodniu powinna wystąpić miesiączka. Do ich naklejania wykorzystuje się 4 miejsca: pośladki, podbrzusze, łopatkę lub zewnętrzną część ramienia. W każdym tygodniu można wybrać inne miejsce, ale raz przyklejonego plastra nie wolno "przeklejać".

Przeciwwskazaniem do użycia plastrów są: wszelkiego rodzaju nowotwory, choroby układu krążenia oraz ciąża. Plastra nie należy naklejać na skórę podrażnioną, zranioną i owłosioną. Przeciwwskazaniem do stosowania plastra jest również masa ciała powyżej 90 kg.

Zaletą tej formy antykoncepcji jest to, iż nie wymaga ona codziennego stosowania (jak w przypadku tabletek).Uwalniający się przez skórę hormon omija układ pokarmowy i nie obciąża wątroby. Naklejanie plastra wymaga dbałości i dokładności, należy sprawdzać czy plaster sie nie odkleja. Niekiedy może wystąpić miejscowe uczulenie. Przed naklejeniem plastra na to miejsce nie wolno stosować kremów, olejków itp.

 Nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 Anna Ejneberg/linemed.pl

Czytaj też:
Polacy, wstyd i antykoncepcja
Kiedy pigułka zawodzi?
Antykoncepcja doustna - co należy wiedzieć?


powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Zastrzyk, wkładka czy plastry?


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej