Kalendarium, 20-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Najczęściej pojawiające się wady wzroku

Zdrowie

04-09-2017 00:25

Najczęściej pojawiające się wady wzroku
Najczęściej pojawiające się wady wzroku


Zmysł wzroku, choć niezwykle istotny, jest również bardzo wrażliwy. Jedne wady są więc wynikiem naszych działań i nieodpowiedniego dbania i narząd wzroku, inne zaś są naturalnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie z biegiem czasu.

Wady refrakcji, a więc wady ostrości wzroku, są najczęściej spotykamymi zaburzeniami, z którymi udajemy się do specjalistów. Wśród nich wymienić możemy krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy też starczowzroczność.

Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku. W przypadku krótkowzroczności promienie świetlne są w niewłaściwy sposób skupione na siatkówce. Obraz skupia się więc przed siatkówką, zamiast na niej, w konsekwencji czego przedmioty znajdujące się daleko są rozmazane i nieostre. Krótkowzroczność diagnozuje się najczęściej u młodych ludzi jeszcze przed zakończeniem procesu dojrzewania. U kobiet natomiast krótkowzroczność może się pogłębić w trakcie ciąży.

Dalekowzroczność, czy też inaczej nadwzroczność (oko nadwzroczne) jest wadą objawiającą się przeciwnie niż krótkowzroczność. W tym wypadku bowiem lepiej widzimy z daleka  z bliska natomiast obraz jest zamazany.

Nadwzroczność ujawnia się znacznie częściej niż krótkowzroczność diagnozuje się ją bowiem już u dzieci. Występuje również nadwzroczność starcza, która rozwija się wraz z wiekiem pierwsze objawy pojawiają się ok. 40 roku życia, a nawet wcześniej.

Astygmatyzm występuje najczęściej razem z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Zazwyczaj jest wynikiem zaburzeń powierzchni rogówki, przez co światło padające na nią załamuje się w różny sposób, powodując zaburzenia ostrości widzenia lub zniekształcenia obrazu. Astygmatyzm sprawia, że promienie nie mogą prawidłowo skupić się na siatkówce, w efekcie czego powstają na niej dwa obrazy zamiast jednego.
Astygmatyzm, poza zaburzeniami wzroku, może też powodować częste bóle głowy, pieczenie oczu, czy też znaczne przemęczenie.

Starczowzroczność, mylona niekiedy z nadwzrocznością starczą, powodowana jest przez twardnienie soczewki, a więc przez naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie. Starczowzroczność objawia się postępującą nadwzrocznością, która pojawia się ok 40 roku życia i ulega zahamowaniu ok 65 roku życia.

Zbyt długie siedzenie przy komputerze, czy też telewizorze może pogłębiać krótkowzroczność. Aby zminimalizować negatywne skutki wad wzroku, konieczne są regularne wizyty kontrolne u lekarza okulisty. Niezwykle ważne jest też odpowiednie nawilżanie oczu i odpoczynek od tak przez nas uwielbianych komputerów czy telewizorów.

Źródło: Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika

Czytaj też:  Oczy/Wzrok - Centra Wiedzy
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Najczęściej pojawiające się wady wzroku


zobacz także:

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej

Brzuch staje się coraz większy, a serce i kręgosłup cierpią…

02-10-2017 12:31

Należy zacząć od tego, że duży brzuch przeszkadza swojemu właścicielowi normalnie funkcjonować. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możemy dopiąć koszuli, czy też...

więcej

Prowadzisz kanapowy styl życia? Grozi ci nie tylko nadwaga

10-10-2017 08:54

Większość z nas w ciągu dnia głównie siedzi – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, na sofie przed telewizorem czy z laptopem. Wiele słyszeliśmy...

więcej