Kalendarium, 20-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Kolka nerkowa

Zdrowie

25-07-2017 10:04

Kolka nerkowa
Kolka nerkowa


Kolce nerkowej towarzyszą bardzo specyficzne objawy: silny, rozdzierający ból w okolicy lędźwiowej, wymioty i drgawki. Może też pojawić się krew w moczu.

Przyczyną kolki nerkowej jest utrudniony odpływ moczu z układu kielichowo-miedniczkowego nerki do pęcherza. Jest spowodowany zablokowaniem moczowodu, najczęściej przez kamienie nerkowe. Wywołany w ten sposób wzrost ciśnienia moczu w nerce powoduje jej powiększenie i napinanie się torebki nerkowej, co skutkuje drażnieniem receptorów bólowych. Objawy potęguje uciskanie i kaleczenie przez kamień ściany miedniczki nerkowej lub moczowodu – nasila to ból i sprawia, że w moczu pojawia się krew.
Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny niedrożności moczowodu. Jeśli średnica złogu nie przekracza 4 mm, istnieje 90% szans na jego samodzielne wydalenie. W terapii kluczowe jest podanie pacjentowi leków przeciwbólowych oraz działających rozkurczająco na mięśniówkę gładką (drotaweryna, hioscyna). Zmniejszają one ból, jaki odczuwa pacjent i umożliwiają usunięcie złogu z moczowodu. Pacjent powinien przyjmować duże ilości płynów (co najmniej 2,5 l dziennie). Wskazany jest także ruch i ciepłe okłady termoforem lub gorące kąpiele. Ułatwia to pasaż kamienia wzdłuż moczowodu i jego wydalenie z moczem.

Im kamień nerkowy jest większy, tym mniejsze szanse na samoistne wyleczenie. W przypadku złogu o średnicy 7 mm prawdopodobieństwo jego samodzielnego wydalenia wynosi niespełna 20%. Jeśli leczenie nie daje efektu i objawy kolki nerkowej utrzymują się dłużej niż siedem dni, pacjent powinien udać się do lekarza. Po dokładnym zbadaniu nerki za pomocą USG i ocenie wielkości oraz natury złogu przeprowadza się odpowiednie zabiegi: litotrypsję – rozbicie kamienia nerkowego przez skórę za pomocą ultradźwięków, nefrolitotrypsję przezskórną – nacięcie skóry w okolicy miedniczki nerkowej za pomocą nefroskopu, dzięki czemu lekarz może zobaczyć kamień, rozdrobnić go i usunąć w postaci mniejszych kawałków albo ureterorenoskopię – wprowadzenie giętkiego wziernika do pęcherza moczowego przez cewkę moczową, a następnie do moczowodu. Daje to możliwość zobrazowania kamienia nerkowego i jego usunięcia w całości lub mniejszych fragmentach.
W moczowodach pojawiają się też inne przeszkody utrudniające przepływ moczu, takie jak zniszczone brodawki nerkowe, skrzepy krwi lub guzy nowotworowe.
Jeśli objawy kolki pomimo leczenia utrzymują się dłużej niż tydzień albo pojawia się gorączka, pacjent musi skontaktować się z lekarzem. Badanie USG umożliwi rozpoznanie przyczyny tej dolegliwości i wdrożenie właściwej terapii.

Źródło: Farmacja i Ja

Czytaj też:  Choroby nerek, pierwsze objawy, leczenie, zapobieganie
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Kolka nerkowa


zobacz także:

Tytoń, czyli i tak źle, i tak niedobrze

20-11-2017 00:19

Wyniki badania sondażowego GATS w Polsce wskazują, że aż 50 proc. nałogowych palaczy chciałoby w przyszłości rzucić palenie. Choć specjaliści zgodnie twierdzą, że...

więcej

Brzuch staje się coraz większy, a serce i kręgosłup cierpią…

02-10-2017 12:31

Należy zacząć od tego, że duży brzuch przeszkadza swojemu właścicielowi normalnie funkcjonować. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możemy dopiąć koszuli, czy też...

więcej

Prowadzisz kanapowy styl życia? Grozi ci nie tylko nadwaga

10-10-2017 08:54

Większość z nas w ciągu dnia głównie siedzi – za biurkiem w pracy, za kierownicą samochodu, na sofie przed telewizorem czy z laptopem. Wiele słyszeliśmy...

więcej