Kalendarium, 16-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Kolka nerkowa

Zdrowie

25-07-2017 10:04

Kolka nerkowa
Kolka nerkowa


Kolce nerkowej towarzyszą bardzo specyficzne objawy: silny, rozdzierający ból w okolicy lędźwiowej, wymioty i drgawki. Może też pojawić się krew w moczu.

Przyczyną kolki nerkowej jest utrudniony odpływ moczu z układu kielichowo-miedniczkowego nerki do pęcherza. Jest spowodowany zablokowaniem moczowodu, najczęściej przez kamienie nerkowe. Wywołany w ten sposób wzrost ciśnienia moczu w nerce powoduje jej powiększenie i napinanie się torebki nerkowej, co skutkuje drażnieniem receptorów bólowych. Objawy potęguje uciskanie i kaleczenie przez kamień ściany miedniczki nerkowej lub moczowodu – nasila to ból i sprawia, że w moczu pojawia się krew.
Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny niedrożności moczowodu. Jeśli średnica złogu nie przekracza 4 mm, istnieje 90% szans na jego samodzielne wydalenie. W terapii kluczowe jest podanie pacjentowi leków przeciwbólowych oraz działających rozkurczająco na mięśniówkę gładką (drotaweryna, hioscyna). Zmniejszają one ból, jaki odczuwa pacjent i umożliwiają usunięcie złogu z moczowodu. Pacjent powinien przyjmować duże ilości płynów (co najmniej 2,5 l dziennie). Wskazany jest także ruch i ciepłe okłady termoforem lub gorące kąpiele. Ułatwia to pasaż kamienia wzdłuż moczowodu i jego wydalenie z moczem.

Im kamień nerkowy jest większy, tym mniejsze szanse na samoistne wyleczenie. W przypadku złogu o średnicy 7 mm prawdopodobieństwo jego samodzielnego wydalenia wynosi niespełna 20%. Jeśli leczenie nie daje efektu i objawy kolki nerkowej utrzymują się dłużej niż siedem dni, pacjent powinien udać się do lekarza. Po dokładnym zbadaniu nerki za pomocą USG i ocenie wielkości oraz natury złogu przeprowadza się odpowiednie zabiegi: litotrypsję – rozbicie kamienia nerkowego przez skórę za pomocą ultradźwięków, nefrolitotrypsję przezskórną – nacięcie skóry w okolicy miedniczki nerkowej za pomocą nefroskopu, dzięki czemu lekarz może zobaczyć kamień, rozdrobnić go i usunąć w postaci mniejszych kawałków albo ureterorenoskopię – wprowadzenie giętkiego wziernika do pęcherza moczowego przez cewkę moczową, a następnie do moczowodu. Daje to możliwość zobrazowania kamienia nerkowego i jego usunięcia w całości lub mniejszych fragmentach.
W moczowodach pojawiają się też inne przeszkody utrudniające przepływ moczu, takie jak zniszczone brodawki nerkowe, skrzepy krwi lub guzy nowotworowe.
Jeśli objawy kolki pomimo leczenia utrzymują się dłużej niż tydzień albo pojawia się gorączka, pacjent musi skontaktować się z lekarzem. Badanie USG umożliwi rozpoznanie przyczyny tej dolegliwości i wdrożenie właściwej terapii.

Źródło: Farmacja i Ja

Czytaj też:  Choroby nerek, pierwsze objawy, leczenie, zapobieganie
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Kolka nerkowa


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej