Kalendarium, 16-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Reumatyzm - Nie daj się złamać

Zdrowie

10-09-2012 10:18

Reumatyzm
Reumatyzm


Mówimy o łamaniu w kościach, rwaniu na niepogodę, strzykaniu. Nazywamy to reumatyzmem lub, ze staropolska, artretyzmem albo gośćcem. Według fachowej terminologii to różne odmiany chorób reumatycznych.


Należą do najbardziej rozpowszechnionych w Polsce chorób - mniej więcej co trzeci pacjent zgłasza się do lekarza z powodu bólów stawów i kości. Część z chorób reumatycznych przebiega gwałtownie, ale część rozwija się latami, w łagodny sposób. Niektóre są typowe dla podeszłego wieku, podczas gdy inne dotykają osób młodych, a nawet dzieci. Pewne odmiany najczęściej występują u kobiet, pewne u mężczyzn.

Co łączy ponad sto rodzajów schorzeń reumatycznych - bo tyle wyróżnia się we współczesnej medycynie? Wszystkie dotyczą układu ruchu, a więc stawów, kości i mięśni. Mechanizm choroby polega na tym, że układ odpornościowy, zamiast zwalczać wrogów, atakuje swoją tkankę. Kolejną wspólną cechą jest więc ból spowodowany stanem zapalnym tkanki. Może być słaby lub bardzo dokuczliwy, przewlekły lub nasilający się okresowo, ale nie należy go lekceważyć, na przykład tłumacząc starością. Nieleczony ból reumatyczny może drastycznie zmniejszyć sprawność fizyczną, ograniczyć samodzielność i w konsekwencji odebrać radość życia.

Jak ustrzec się zmian zwyrodnieniowych?

*Unikaj obciążania stawów: nieprawidłowego podnoszenia ciężarów, nierównego rozkładu ciężaru (np. noszenia siatek z zakupami w jednej ręce).

*Nie dopuszczaj do powikłań po niewyleczonych do końca chorobach, nawet tak pospolitych, jak angina.

*Staraj się nie marznąć i nie przebywać w zbyt wilgotnym otoczeniu.

*Walcz z nadwagą, bo zbyt duża masa to niepotrzebne obciążenie dla stawów.


Tajemnicza choroba
Już Jan III Sobieski skarżył się w listach do Marysieńki, że go „turbować począł reumatyzm”. Kilka wieków później, pomimo rozwoju nowoczesnej reumatologii, do końca niewyjaśnione pozostają przyczyny chorób reumatycznych. Specjaliści wskazują na uwarunkowania genetyczne, niewłaściwą dietę, powikłania po innych chorobach albo alergię. Wiadomo, że zmiany pogody - które zwykle kojarzymy z reumatyzmem - mają znaczenie tylko w wybranych odmianach choroby i na pewno nie są źródłem jej powstania. Wiadomo również, w jaki sposób opóźnić przynajmniej niektóre zmiany zwyrodnieniowe charakterystyczne dla zaawansowanego wieku. Postawienie właściwej diagnozy na ogół również nie jest trudne, bo objawy, takie jak ból narządów ruchu, sztywność stawów, obrzęki, zaczerwienienie, są bardzo charakterystyczne (lokalizacja bólu zwykle podpowiada, które części ciała dotknięte są schorzeniem). W trudniejszych przypadkach pomaga badanie rentgenowskie, USG, tomografia komputerowa.

Wciąż jednak nie opracowano środka, który całkowicie leczyłby z reumatyzmu. Lekarze skupiają się raczej na spowalnianiu rozwoju choroby i ograniczaniu bólu. Dobra wiadomość brzmi: istnieje wiele metod - zarówno tradycyjnych, jak i alternatywnych - które łagodzą dolegliwości i uzupełniają leczenie farmakologiczne.

Więcej ruchu
Skierowanie do specjalisty reumatologa wystawia lekarz pierwszego kontaktu po wstępnym badaniu. Przyjmowanie leków - przeciwzapalnych i przeciwbólowych - jest konieczne, ale to tylko część terapii. Warto też stosować rozmaite metody wspomagające: kinezyterapię, fizykoterapię, termoterapię czy leczenie klimatyczne w uzdrowisku. Najważniejsze, by przełamać błędne koło bólu: im bardziej boli, tym mniej się ruszamy, co z kolei źle wpływa na stawy i w efekcie tylko wzmaga dolegliwości.

Można to osiągnąć na przykład dzięki kinezyterapii, czyli rehabilitacji poprzez odpowiednio dawkowany ruch. Część z nich wymaga obecności fachowca, ale pewne ćwiczenia, znane z lekcji gimnastyki, można wykonywać w domu. Fizykoterapia wykorzystuje z kolei bodźce elektryczne, magnetyczne, temperaturę, światło, ultradźwięki. Zalicza się tu masaż klasyczny i wodny - zmniejszające napięcie mięśni kąpiele - z dodatkiem naturalnych składników lub na przemian ciepłe i zimne, naświetlanie czy nawet traktowanie prądem (choć zapowiada się groźnie, zabieg jest całkiem bezpieczny). Rozluźniający, przeciwbólowy efekt przynosi też terapia wysokimi lub niskimi temperaturami. Pełną gamę takich zabiegów, wraz z opieką lekarską, zapewniają uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne.

Wyjazd po zdrowie
Dla osób cierpiących na choroby reumatyczne przeznaczone są specjalne turnusy rehabilitacyjno-lecznicze w uzdrowisku, trwające od kilku do kilkunastu dni. Pobyt rozpoczyna się od niezbędnych badań i spotkania z lekarzem, który ustala indywidualny program rehabilitacji. Pacjenci mają okazję skorzystać z pełnej gamy zabiegów: m.in. kinezyterapii (ćwiczenia w basenie, rozciągające), fizykoterapii (naświetlania, natryski, masaże, kąpiele).

Pobyt pozwala jednak nie tylko złagodzić dolegliwości reumatyczne, ale także nauczyć się, jak żyć z chorobą, jak dbać o narządy ruchu, jak radzić sobie z atakami bólu. Zajęcia relaksacyjne, na przykład muzykoterapia, czy naświetlania lampami pomagają pokonać stres związany z chorobą.

Nie poddawać się chorobie
Pobyt w ośrodku uzdrowiskowym daje też coś więcej: możliwość odpoczynku i zdobycia motywacji do pokonania choroby. Ból i ograniczenie fizycznej sprawności powodują frustrację i poczucie bezradności. Ważne jest, by nie zamykać się w swoim bólu, nie izolować od otoczenia. Jeśli tylko to możliwe, nie rezygnować z pracy i angażować się w działania, które pozwolą uciec od myśli o reumatyzmie.

Zaakceptować chorobę i wypróbowywać sposoby, które mogą ją złagodzić. W całym kraju działają od lat grupy wsparcia tworzone przez osoby dotknięte reumatyzmem. Udzielają sprawdzonych rad, jak radzić sobie z chorobą, wspólnie ćwiczą, ale też po prostu spotykają się przy kawie i rozmawiają - niekoniecznie o reumatyzmie.

Marta Spychalska

Źródło: Magazyn Skarb

Czytaj też: Zapalenie stawów
                   Reumatoidalne zapalenie stawów
                   Badania służące rozpoznaniu zapalenia stawów
                   Wisienki na bóle reumatyczne
                   Zwyrodnienie stawów
                   Plecy - bóle
                   Ramiona i ręce - bólepowrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Reumatyzm - Nie daj się złamać


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej