Kalendarium, 18-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Antykoncepcja chemiczna

Zdrowie

10-03-2009 08:45

Antykoncepcja chemiczna
Antykoncepcja chemiczna


Chemiczne środki antykoncepcyjne są często stosowane w celu zwiększenia skuteczności mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Jednak przed jednoczesnym zastosowaniem tych dwóch metod należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, w którym znajduje się środek chemiczny.

Niektóre metody chemiczne, stosowane razem z prezerwatywą, zmniejszają jej skuteczność antykoncepcyjną.

Chemiczne środki zapobiegające ciąży są stosunkowo tanie (ich cena waha się w granicach 20 - 30 zł) i dostępne bez recepty, więc nie wymagają konsultacji lekarza. Są obojętne hormonalnie, więc nie ingerują zbytnio w organizm kobiety. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania są ewentualne uczulenia na związki chemiczne w nich zawarte.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chemicznej antykoncepcji - globulki, tabletki, pianki, kremy i żele. Działanie wszystkich tych środków jest podobne. Zawarta w nich substancja czynna - nonoxynol - ma właściwości plemnikobójcze.

Wskaźnik Pearla wskazuje na dość niską skuteczność (4 - 20), dlatego dla zwiększenia skuteczności należy je stosować razem z antykoncepcją mechaniczną. Jednak przed jednoczesnym zastosowaniem obu tych metod należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, gdyż nie zawsze takie połączenie jest korzystne antykoncepcyjnie.


Sposób użycia środków plemnikobójczych jest dość prosty - przed stosunkiem należy umieścić odpowiednią ilość preparatu w pochwie. Środki plemnikobójcze aplikuje się podobnie jak tampon.

Globulki i tabletki

Wymagają wcześniejszego rozpuszczenia, więc aplikuje się je na 5 - 15 minut przed stosunkiem. Globulki, jak pozostałe środki plemnikobójcze, rozpuszczają się pod wpływem ciepłoty ciała. Kobieta nie powinna w tym czasie wstawać, gdyż rozpuszczająca się globulka może wypłynąć, tym samym zmniejszając skuteczność środka. Czas działania globulek wynosi około godziny; po tym czasie, jeśli dojdzie do ponownego stosunku, należy włożyć kolejną globulkę. Nie należy jednak ich usuwać (wypłukiwać) w przeciągu 6 godzin od stosunku.

Kremy plemnikobójcze

Są skuteczne natychmiast. Wprowadzenie kremu ułatwia dołączony do opakowania aplikator. Nie zdarza się, aby krem wypłynął w czasie zmiany pozycji. Czas działania jest dłuższy niż w przypadku globulek i wynosi 6 godzin.

Dodatkową zaletą środków plemnikobójczych są ich właściwości nawilżające, szczególnie ważne dla kobiet rozpoczynających życie seksualne.

Wadą takich preparatów, poza niską skutecznością, może być obfite pienienie się. Pieniąca substancja powstaje w czasie rozpuszczania się globulki. Umożliwia to lepsze rozprowadzenie preparatu i zwiększa jego skuteczność. U niektórych kobiet chemiczne środki antykoncepcyjne mogą powodować uczucie pieczenia. Podobne odczucie może również dotyczyć mężczyzn.

W niektórych przypadkach środki plemnikobójcze mogą powodować podrażnienie tkanki pochwy, co zwiększa ryzyko rozwinięcia się zakażenia. Skuteczność metody chemicznej może również ulec obniżeniu, jeśli skończył się okres przydatności preparatu, dlatego przed użyciem należy tę datę sprawdzić.


Wady

Zalety

Wskaźnik Pearla wskazuje na dość niską skuteczność (4-20)

Są obojętne hormonalnie, więc nie ingerują zbytnio w organizm kobiety

U niektórych kobiet chemiczne środki antykoncepcyjne mogą powodować uczucie pieczenia

Są stosunkowo tanie

Środki plemnikobójcze mogą powodować podrażnienia tkanki pochwy

Prosty sposób użycia

Krótki czas działania

Globulki mają właściwości nawilżające

 
Źródło: H. Kalimon „Antykoncepcja"; wyd. Septem

Czytaj też:
Przegląd środków antykoncepcyjnych
Alternatywne metody koncepcji mechanicznej

Antykoncepcja awaryjna


powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Antykoncepcja chemiczna
Gość: Kasia | 12:39 26.03.2009 | odpowiedz »
Oprócz antykoncepcji jest jeszcze rozpoznawanie płodności http://www.npr.pl


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej