Kalendarium, 16-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Bolesność dolnego odcinka kręgosłupa

Zdrowie

05-11-2008 09:00

Bolesność dolnego odcinka kręgosłupa
Bolesność dolnego odcinka kręgosłupa


Podczas całego naszego życia jesteśmy zmuszeni do wykonywania ruchów w kręgosłupie, które wpływają szkodliwie na struktury międzykręgowe. Wynika to z zachowania krążka międzykręgowego w czasie ruchów zgięcia kręgosłupa, gdyż jądro miażdżyste przemieszcza się przeciwnie do kierunku kręgów.


Spowodowane jest to wzrostem ciśnienia, jakie powstaje wewnątrz krążka podczas zbliżania się kręgów do siebie z jednej strony. Najczęstszymi ruchami do jakich jesteśmy zmuszeni jest zgięcie tułowia w przód. Wtedy też krążek przemieszcza się do tyłu, powodując ucisk na struktury korzeniowe.

Jest to bezpośrednią przyczyną bólu, który może mieć zróżnicowaną lokalizację w zależności od stopnia przemieszczenia jądra wewnątrz pierścienia włóknistego, a w konsekwencji stopnia ucisku na korzeń nerwowy. Ból ten niekoniecznie musi występować w samym kręgosłupie, ale może również promieniować do pośladków czy uda aż do stopy. Pojawiać się też może miejscowe zaburzenie czucia.

Miejsce wystąpienia tych dolegliwości zależy od poziomu, na którym doszło do ucisku. Jeżeli zmiana dotyczy krążka między kręgami lędźwiowymi 4 i 5 (L4 - L5), to dochodzi do ucisku na korzeń lędźwiowy 5 ( L5 ). Analogicznie jest na każdym poziomie kręgosłupa.

Zmiany neurologiczne jakie zachodzą podczas ucisku na dany korzeń:

Poziom wypadnięcia

Obszar bólu

Zaburzenie czucia

Niedowłady mięśni

L3 - L4 ; ucisk na 4 korzeń lędźwiowy

Dolne partie kręgosłupa, przednia powierzchnia uda i podudzia

Powierzchnia przednia i przyśrodkowa uda i kolana

Osłabiony mięsień czworogłowy uda

L4 - L5; ucisk na 5 korzeń lędźwiowy

Okolica nad stawem krzyżowo-biodrowym, powierzchnia boczna uda i podudzia

Powierzchnia boczna podudzia. Palucha oraz przyśrodkowa powierzchnia palca II

Osłabienie mięśni zginających grzbietowo stopę - trudność w chodzeniu na piętach, możliwe opadanie stopy

L5 - S1; ucisk na 1 korzeń krzyżowy

Okolica nad stawem krzyżowo-biodrowym, tylno-boczna powierzchnia uda i podudzia, pięta

Powierzchnia tylna podudzia, powierzchnia boczna stopy

Osłabienie mięśni zginających podeszwowo stopę - trudność w chodzeniu na palcachMechanizm powstania przemieszczenia krążka jest bardzo prosty, jednak daje zróżnicowany obraz. Dlatego istotna jest obserwacja zachowania się bólu, poprzez co możliwym jest dobranie odpowiedniej formy leczenia.

Lekarze alarmują, że blisko 90% populacji ludzkiej doświadcza bólu kręgosłupa przynajmniej jeden raz w życiu. Dlatego niezmiernie istotna wydaje się być profilaktyka, aby zapobiegać tym incydentom oraz ich nawrotom. Niestety ciągle pod wpływem szybkiego tempa życia, zapomina się o dosyć elementarnych sprawach zdrowotnych. Najczęstszą przyczyną bólu związanego z kręgosłupem jest jakieś zdarzenie, które bezpośrednio wpłynęło na nasz kręgosłup. W ciągu dnia najczęściej wykonujemy ruch zgięcia tułowia do przodu, na prostych nogach. Jest to ruch wielce niekorzystny, ponieważ obciążenia jakie przenoszone są na odcinek lędźwiowy są ogromne. Jądro miażdżyste pod wpływem zadziałania takiej siły ulega przemieszczeniu, i staje się przyczyną dolegliwości bólowych. Dlatego należy zwrócić uwagę na sposób w jaki schylamy się, podnosimy przedmioty czy też wstajemy i siadamy. Są to czynności które wykonujemy kilkanaście razy dziennie, a których nieprawidłowe wykonanie skutkuje dolegliwościami. Dlatego należy wykształcić w sobie nawyk prawidłowego wykonywania powyższych czynności.

Oto kilka prostych rad:

  • Nigdy nie należy się schylać na prostych nogach
  • Zawsze starać się zachować prawidłowe ułożenie kręgosłupa
  • Unikać nagłego ruchu wyprostu lub zgięcia połączonego ze skrętem tułowia w bok
  • Górna granica podnoszonego ciężaru nie powinna przekraczać 15 kg
  • Ciężar podnosimy płynnym ruchem przez wyprostowanie kolan
  • Stopy powinny być rozstawione
  • Siadanie, wstawanie z krzesła oraz łóżka zawsze wykonujemy spokojnie bez gwałtownych ruchów
  • Z łóżka najlepiej wstawać z leżenia na boku, podpierając się rękoma, nogi zgięte spuszczamy z łóżka, zachowując prawidłowe ułożenie kręgosłupa
Pamiętając o tych prostych zasadach jesteśmy w stanie odciążyć nasz kręgosłup, oraz unikać niepotrzebnych epizodów bólowych.

Grzegorz Orlof

Źródło: zdrowebiuro.pl

Czytaj też:
Wszystko co o bólach kręgosłupa wiedzieć należy
Zagrożenia w miejscu pracy - rozmowa ze spec. ds. BHP
Bóle pleców - badania

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Bolesność dolnego odcinka kręgosłupa


zobacz także:

Gardłowa sprawa

08-01-2018 01:37

Kłopoty z gardłem trwają przez całą zimę. Oto kilka rad, jak przed nimi uciec oraz co robić, gdy już nas dopadną.

więcej

Wzdęty brzuch - sprawdź, co jest powodem!

14-01-2018 01:04

Wbrew pozorom wzdęcie nie jest łatwym do zdefiniowania terminem. Najczęściej pacjenci opisują je jako powiększenie obwodu brzucha i jednocześnie mają wrażenie, że...

więcej

Ważne informacje o witaminie C

14-12-2017 00:52

Witamina C jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i przebiegu około  15 000 procesów życiowych ze względu na aktywizowanie enzymów,...

więcej