Kalendarium, 24-09-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Poród po terminie

Ciąża i dziecko

08-09-2008 09:30

Ciąża przenoszona
Ciąża przenoszona


Wyznaczona data porodu minęła i wciąż nic się nie dzieje. Zastanawiasz się czy kiedykolwiek urodzisz? Nie martw się, nic nie trwa wiecznie, nawet ciąża.


Czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni licząc od daty ostatniej miesiączki. Wyliczając termin lekarz zakłada, że cykl miesięczny kobiety wynosi 28 dni, a owulacja występuje w połowie cyklu. Jednak organizm każdej kobiety ma indywidualny zegar biologiczny, dlatego tylko 5% dzieci rodzi się w terminie wyznaczonym przez ginekologa. Za poród o czasie uznaje się przyjście dziecka na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży. Dzieci urodzone wcześniej to wcześniaki, zaś dzieci urodzone później to dzieci „przenoszone”. Dlatego nie należy zanadto przywiązywać uwagi do „tej magicznej daty”, ale nie wolno też jej lekceważyć. Jeśli termin porodu minął i nie widać perspektyw na zakończenie ciąży, powinnaś konsultować się z lekarzem częściej niż dotychczas.


Ciąża przenoszona?
Nawet jeśli wyznaczony termin porodu minął, nie oznacza to, że coś jest nie tak. Wszystko zależy od ilości wód płodowych i stanu łożyska, które odpowiada za przepływ substancji odżywczych i produktów ubocznych metabolizmu dziecka. Jeśli łożysko „starzeje się” jest to powód do niepokoju i szybkiego zakończenia ciąży. W przypadku, gdy łożysko funkcjonuje prawidłowo oraz ilość wód płodowych nie budzi zastrzeżeń, nie ma powodu do zmartwień. Oznacza to, że dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. Pamiętaj jednak, każda ciąża po terminie wymaga stałego monitorowania przez lekarza.

Ważna kontrola
Zbyt długa i przedłużająca się ciąża nie służy dziecku. Jego szybki wzrost powoduje, że w macicy jest coraz ciaśniej przez co trudno mu się poruszać. Może się również zdarzyć, że dziecko wydali smółkę jeszcze w macicy matki, a to jest dla niego niebezpieczne. Dlatego ważne jest stałe monitorowanie zdrowia dziecka po wyznaczonym terminie porodu. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub ze szpitalem w którym planujesz rodzić. Raz na kilka dni będziesz musiała przychodzić do szpitala gdzie zostaną zrobione rutynowe badania:

KTG (kardiotokograf) – badanie trwa około 15-20 minut. Lekarz przykłada do brzucha ciężarnej dwie sondy które monitorują czynność skurczową macicy oraz tętno dziecka.

USG – podczas badania USG lekarz ocenia stopień dojrzałości łożyska, przepływ krwi, ilość wód płodowych oraz ogólny stan dziecka.

Codziennie 2 lub 3 razy przez około 15 minut powinnaś zapisywać ilość wyczuwalnych ruchów dziecka na kartce. Pamiętaj aby dokonywać zapisu o tej samej godzinie. Podczas badania lekarskiego w szpitalu przekaż swoje zapiski lekarzowi. Po każdej wizycie kontrolnej lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego czekania na rozpoczęcie akcji porodowej lub natychmiastowego wywołania porodu.

Katarzyna Zagórska/ linemed.pl

Czytaj też:
Badania podczas ciąży
Poród bez bółu

Jak dbać o siebie w ciąży?
powrót do listy
Komentarze [2] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Poród po terminie
Gość: mamuśka | 10:02 24.06.2009 | odpowiedz »
Interesujący i godny polecenia artykuł. Czytałam o porodzie ostatnio też ciekawy artykuł na http://kobieta.netbird.pl/a/257/11288,1 i muszę przyznać, że dowiedziałam się przy okazji wielu ciekawych rzeczy, które przyznam mnie zaskoczyły i rozwiały moje wątpliwości. Może ktoś podrzuci mi jeszcze jakieś informacje.
Gość: gosia | 19:25 03.08.2009 | odpowiedz »
ja maiłam pierwszy termin na 29.o7,09 a drugi na31 i nic .


zobacz także:

Przewijanie malucha, czyli przewodnik krok po kroku stworzony przez położną

22-09-2017 00:03

Najczęstszym źródłem informacji młodych mam w kwestii pielęgnacji niemowląt są położne, przede wszystkim prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia czy...

więcej

Dieta dla zdrowych zębów dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym

12-09-2017 12:44

Zdrowy, piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Jednak by taki był, trzeba o niego dbać już od pojawienia się pierwszego ząbka. Aby wizyty u dentysty...

więcej

Sport w życiu dziecka – postaw na różnorodność!

01-09-2017 10:48

Kiedy zabrzmi już pierwszy dzwonek i opadną emocje związane z kompletowaniem szkolnej wyprawki, rodzice staną przed kolejnym dylematem – wybór zajęć...

więcej