Kalendarium, 19-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Jak umyć zęby niemowlęciu i małemu dziecku

Ciąża i dziecko

24-11-2008 11:29

Jak umyć zęby niemowlęciu i małemu dziecku
Jak umyć zęby niemowlęciu i małemu dziecku


Do około 6-7 miesiąca maluch nie ma jeszcze zębów. W tej fazie stosuje się szczoteczkę do zębów, która wygląda jak gryzak w kształcie pierścienia. Ma owalny kształt i wykonana jest z twardawego tworzywa sztucznego.


Po jednej stronie ma kilka łagodnie zaokrąglonych „brodawek", po drugiej stronie wiązkę włosia o szerokości ok. 1 cm. Jest idealnym przedmiotem do gryzienia, żucia i ćwiczenia mycia zębów oraz pozwala dziecku oswoić się z tym, że wkrótce w jego ustach pomknie szczoteczka do zębów.

Im częściej będziesz teraz ćwiczyć w zabawie z dzieckiem, tym większa będzie szansa, że w następnych, często krytycznych latach będzie mniej problemów z myciem zębów. Wkrótce dziecko zacznie traktować mycie zębów jak oczywistą, zwykłą czynność.

Pierwsze ząbki można czyścić na różne sposoby:

• bardzo miękką, łagodną szczoteczką z małą główką,
• czystą szmatką z celulozy lub gazy lub czystą chusteczką higieniczną,

• szczoteczkami nasadzanymi na palec, które opracowano specjalnie do czyszczenia pierwszych zębów mlecznych.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by właśnie teraz dać małemu dziecku do ręki miękką szczoteczkę dla dzieci. Będzie namiętnie ją gryźć i z przyjemnością poruszać nią w ustach tam i z powrotem - oczywiście bez rozpoznawalnego efektu czyszczenia. To nie zaszkodzi, jeśli Twoje postępowanie będzie dwutorowe: Ty zadbasz o właściwe oczyszczenie zębów dziecka, Twoje dziecko zaś będzie w tym okresie jedynie ćwiczyć mycie zębów lub naśladować czynności, jakie wykonuje rodzic.

W odpowiednim momencie możliwie szybko przejdź od szczoteczki nasadzanej na palec do miękkiej szczoteczki dla dzieci, służącej do nauki mycia zębów. Tej szczoteczki będziesz używać wyłącznie Ty, myjąc zęby dziecka. Jej włosie nie będzie zniszczone przez gryzienie i nie zrani wrażliwych dziąseł dziecka. Druga szczoteczka dla dziecka będzie do dyspozycji Twojego dziecka, do intensywnego ćwiczenia i sprawiającego przyjemność gryzienia.

Używaj najmniejszej i najbardziej miękkiej szczoteczki dla dzieci i nakładaj na nią porcję zawierającej fluorki pasty do zębów dla dzieci, o wielkości ziarnka grochu (od 6. miesiąca). Poruszaj szczoteczką tam i z powrotem tam i z powrotem po brzegach siecznych i powierzchniach żucia. Niejako przykrywaj zęby szczoteczką. Zaczynaj mycie zawsze od zęba znajdującego się najdalej z tyłu. W ten sposób myje się szczękę i żuchwę. Dziecko jeszcze nie jest w stanie wypłukać zębów. Jeśli resztki pasty będą widoczne w ustach lub na ząbkach, to można je usunąć czystą chusteczką higieniczną. Eksperci zalecają jednakże, by pasta przez dłuższy czas oddziaływała na zęby, bo w ten sposób ochronne działanie fluorków ulega wzmocnieniu.

Ząbki dziecięce trzeba myć rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. W innym czasie mycie zębów jest pożądane, gdy zachodzi taka potrzeba.

Wcześnie rozpoczęta, regularna higiena jamy ustnej, poza już znanymi powodami, służy także przyzwyczajeniu dziecka do manipulacji w ustach.

Źródło: E. Lachner „Pielęgnacja zębów dzieci"; wyd. AWM

Czytaj też:
Uśmiechnij się
Dziąsła są bardzo wrażliwe
Zęby - bóle oraz inne dolegliwości

powrót do listy
Komentarze [7] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Jak umyć zęby niemowlęciu i małemu dziecku
Gość: Dorota | 12:09 23.07.2010 | odpowiedz »
Ale pięknie napisane. Moja córka ma 6 ząbków i za żadne skarby świata nie chce otworzyć buźki. Ma 12 miesięcy i nie potrafię jej wytłumaczyć że to fajna zabawa.
Gość: Kasia | 13:55 22.10.2010 | odpowiedz »
Moja corcia zna szczoteczke do zabkow od momentu gdy wyszly jej pierwsze dwa zabki ,ale niestety pomimo ze myje je dwa razy dziennie to i tak na zabkach pojawily sie ciemne plamki!!!
Gość: Nicki | 23:53 17.06.2012 | odpowiedz »
No tak jak się dzidzie w usta całuje i jeszcze smoczka ktory spadł wylizuje tym samym się mu serwuje próchnice...
Gość: ana | 13:59 28.01.2013 | odpowiedz »
a co jak jestem na dworzu a smoczek dziecku spadnie a nie ma mozliwosci uplukania go to co mam zrobic z piachem smoczek mu dac???
Gość: gosia | 22:10 27.03.2014 | odpowiedz »
warto pomyslec o zastepczym smoczku,albo go wcale nie uzywac,psuje tylko zeby
Gość: spa | 22:17 25.01.2015 | odpowiedz »
a po co ten smok w ogóle? jeżeli już ktoś wpycha na chama to badziewie dziecku do ust, to powinien wyjąć zaraz jak tylko dziecko zaśnie, bo to smoczek uspokajacz, a nie stały gadżet w buzi dziecka! czy dorośli cały dzień miętoszą obce ciało w buzi? to po co to dziecku? na dodatek strasznie szpeci ładne buzie.
Gość: Mama1 | 10:00 08.08.2012 | odpowiedz »
Moja córka na6zębów i właśnie zaczynamy przygodę ze szczotkowaniem otwiera buzię bez protestów ale często zanim skończę wyrywa mi szczotke i zaczyna ją gryźć:)


zobacz także:

Cukrzyca epidemią XXI wieku!

14-11-2017 00:36

W listopadzie w wielu miastach na całym świecie rozbłyśnie błękitne światło – symbol chorych na cukrzycę. Podświetlone Empire State Building, wieża Eiffla czy...

więcej

Nienasycone kwasy tłuszczowe – czym są i jaka jest ich rola w diecie niemowlęcia?

12-11-2017 11:18

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do właściwego funkcjonowania ważnych organów człowieka – mózgu i wzroku. Dostarczanie organizmowi dziecka...

więcej

Jak dbać o wzrok dziecka? - radzi optometrystka Grupy Essilor, Sylwia Szarkiewicz

15-10-2017 10:24

Jeżeli nie widzisz żadnych niepokojących objawów u swojego dziecka, pierwsze badanie wzroku powinno być przeprowadzone w wieku 3 lat. Wcześnie zdiagnozowany...

więcej