Kalendarium, 24-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Rumień pieluszkowy czy odparzenie pieluszkowe? Oto jest pytanie… Wyjaśnienie i profilaktyka

Ciąża i dziecko

31-10-2017 00:32

Rumień pieluszkowy czy odparzenie pieluszkowe?
Rumień pieluszkowy czy odparzenie pieluszkowe?


Nawet połowa niemowląt w pierwszym roku życia cierpi na odparzenia pieluszkowe.
Aktualnie zalecenia dotyczące postepowania z pieluszkowym zapaleniem skóry skupiają się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych, a nie na leczeniu istniejących odparzeń.


Rumień pieluszkowy czy odparzenie pieluszkowe? Oto jest pytanie zadawane przez młode i troskliwe, ale i niedoświadczone mamy. Oba terminy określają to samo schorzenie dermatologiczne występujące u niemowląt i używa się ich zamiennie, co może powodować lekką dezorientację. Objawiają się zaczerwieniem i podrażnieniem skóry niemowlęcia w partiach ciałach przykrywanych przez pieluszkę, czyli na pośladkach, podbrzuszu i narządach płciowych, omijając jednocześnie okolice pachwin, które nie mają bezpośredniej styczności z drażniącymi substancjami.
Odparzenia pieluszkowe są chorobą wieloczynnikową, będącą efektem wpływu czynników chemicznych i fizycznych. Ich najczęstszą przyczyną jest długotrwały kontakt skóry dziecka z mokrą pieluchą lub bielizną. Drażniące substancje zawarte w moczu często powodują zaczerwienienie i podrażnienie naskórka. Jeśli skóra malucha dodatkowo narażona jest na działanie enzymów znajdujących się w kale i otarcia naskórka na skutek przesuwania się pieluchy, nietrudno o powstanie odparzenia.

Niewielkie odparzenie pieluszkowe szybko może przekształcić się w zapalenie pieluszkowe skóry, które jest najczęstszą postacią przewlekłego zapalenia skóry z podrażnienia u niemowląt. Wraz z nasilaniem się stanu zapalnego dochodzi do rozszerzania się rumienia i obrzęku, a niemowlę zaczyna odczuwać dyskomfort. Mogą pojawiać się nadżerki i niewielkie krostki.

U podłoża choroby leży brak odporności skóry maluszka na powtarzające się drażniące działanie moczu i stolca oraz nieodpowiednia pielęgnacja pupy maluszka. Wynika to z tego, że jego skóra różni się od skóry osoby dorosłej – dojrzewa przez cały okres niemowlęcy, a nawet i dłużej, przez co jest bardziej narażona na podrażnienia. Dodatkowo, skóra noworodka jest niedojrzała i ma zwiększoną przepuszczalność dla wody oraz wyższe pH. Nic więc dziwnego, że profilaktyka jest kluczowym elementem ochrony maluszka  przed odparzeniem pieluszkowym i jego konsekwencjami.

Profilaktyka
Profilaktyka odparzeń pieluszkowych polega przede wszystkim na odpowiedniej higienie, w której zawiera się przede wszystkim częsta zmiana pieluszki, wietrzenie skóry pupy maluszka oraz stosowanie maści ochronnej przy każdym przewijaniu.

Higiena
Bardzo ważna jest częsta zmiana pieluchy, gdyż to właśnie częstotliwość jej zmiany jest podstawową przyczyną powstawania odparzenia pieluszkowego. Przedłużony kontakt z kałem i moczem niemowlęcia, które mają działanie drażniące, mogą prowadzić do uszkodzenia ochronnej bariery naskórkowej. Nie ma znaczenia, jaki jest używany rodzaj pieluszki: tetrowa czy jednorazowa, gdyż żadna z nich nie jest w stanie zapewnić optymalnego odciągnięcia wilgoci.
Ponadto, mydła czy silne detergenty zaburzają funkcję ochronną naturalnych lipidów występujących na powierzchni skóry, zwiększając przez to podatność na negatywne oddziaływanie fekaliów. Dlatego, należy też stosować delikatne środki myjące lub zwilżone chusteczki o naturalnym dla skóry pH.

Wietrzenie pupy maluszka
Po każdej zmianie pieluszki należy wywietrzyć pupę, by zminimalizować wilgoć w okolicy okołopieluszkowej. Na czas drzemki zdejmuj maluchowi pieluszkę, odpowiednio zabezpieczając materac przed zmoczeniem. Dokładnie osuszona skóra jest mniej podatna na rozwój infekcji grzybiczej.

Maść
Stosowanie odpowiedniej maści ochronnej przy każdej zmianie pieluszki tworzy barierę  pomiędzy skórą a zawartością pieluszki. Przede wszystkim zapewnia mechaniczną ochronę przed tarciem, czy agresywnymi składnikami siku czy kupki. Przywraca także naturalną barierę ochronną oraz wspiera procesy regeneracyjne.

Czytaj też:  Ciąża i Dziecko - Poradnik Zdrowia


powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Rumień pieluszkowy czy odparzenie pieluszkowe? Oto jest pytanie… Wyjaśnienie i profilaktyka


zobacz także:

Cukrzyca epidemią XXI wieku!

14-11-2017 00:36

W listopadzie w wielu miastach na całym świecie rozbłyśnie błękitne światło – symbol chorych na cukrzycę. Podświetlone Empire State Building, wieża Eiffla czy...

więcej

Nienasycone kwasy tłuszczowe – czym są i jaka jest ich rola w diecie niemowlęcia?

12-11-2017 11:18

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do właściwego funkcjonowania ważnych organów człowieka – mózgu i wzroku. Dostarczanie organizmowi dziecka...

więcej

Jak dbać o wzrok dziecka? - radzi optometrystka Grupy Essilor, Sylwia Szarkiewicz

15-10-2017 10:24

Jeżeli nie widzisz żadnych niepokojących objawów u swojego dziecka, pierwsze badanie wzroku powinno być przeprowadzone w wieku 3 lat. Wcześnie zdiagnozowany...

więcej