Kalendarium, 24-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Przewijanie malucha, czyli przewodnik krok po kroku stworzony przez położną

Ciąża i dziecko

22-09-2017 00:03

Przewijanie malucha, czyli przewodnik krok po k...
Przewijanie malucha, czyli przewodnik krok po kroku stworzony przez położną


Najczęstszym źródłem informacji młodych mam w kwestii pielęgnacji niemowląt są położne, przede wszystkim prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia czy przychodniach specjalistycznych. Jedna z nich, mgr Ewa Kamińska, specjalista pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego, stworzyła porady dotyczące przewijania malucha, zwracając specjalną uwagę na pielęgnację okolic płciowych niemowląt, tak by było ono bezproblemowe dla mamy, jak i dziecka.

Porady weszły w skład przewodnika dla mam „Nareszcie razem”, wydanego przez producenta maści ochronnej Bepanthen Baby, opracowanego kompleksowo we współpracy z Położnymi z całej Polski. Przewodnik, wraz z próbkami maści Bepanthen Baby, jest przekazywany młodym mamom w szkołach rodzenia oraz na oddziałach położniczych. Mamy bardzo cenią porady opisane w przewodniku, ze względu na ich przydatność, a marka Bepanthen z radością wspiera rodziny w opiece nad maluszkiem, dając jeden powód do uśmiechu więcej.
Poniżej znajdą Państwo fragment przewodnika dotyczący przewijania, który wskazuje jak zrobić to sprawnie i bez stresu, ale też z zachowaniem wszystkich odpowiednich standardów, chroniących pupę przed możliwymi odparzeniami pieluszkowymi.

Przewijanie krok po kroku
Zanim zaczniesz przewijanie, przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria, aby nawet na chwilę nie odchodzić od maleństwa.

Przygotowanie

  czysta bielizna, pieluszka i ubranko na zmianę,
  ciepła wodę, płyn do mycia ciała oraz myjkę i ręcznik,
  pojemnik na brudne pieluchy i bieliznę,
  niezbędne kosmetyki do pielęgnacji pośladków (np. krem lub maść przeciw odparzeniom).

Przewijanie krok po kroku

1. Rozepnij pieluszkę i rozchyl nóżki dziecka, oceniając jej ,,zawartość”. Wytrzyj pośladki czystym rogiem pieluchy, myjką lub gazą. Brudną pieluszkę zawiń do środka i wyrzuć do kosza. Jeżeli przebywasz poza domem i w momencie przewijania nie masz dostępu do ciepłej wody, do toalety możesz użyć nawilżonej chusteczki, ale pamiętaj, aby przed użyciem ogrzać ją przez chwilę w dłoniach, by nie narażać swojego dziecka na nieprzyjemne doznania, przykładając mu zimną chusteczkę na rozgrzaną pupę. Nie zaleca się stosowania nawilżanych chusteczek do codziennej pielęgnacji.

2. Myjką lub gazą zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia niemowląt oczyść dokładnie krocze, pachwiny oraz pośladki dziecka. Bardzo dokładnie umyj wszelkie fałdki i zagięcia. Powinnaś również pamiętać, aby osuszać skórę dziecka od przodu do tyłu, szczególnie u dziewczynek, aby bakterie z kału nie dostały się do pochwy i cewki moczowej. Podczas toalety krocza u dziewczynek między wargami sromowymi możesz zauważyć wydzielinę nawet podbarwioną krwią. Pamiętaj, że jest to wydzielina fizjologiczna i nie należy jej wymywać, ponieważ ze względu na krótką cewkę moczową dziewczynki są szczególnie narażone na infekcje. W przypadku chłopca nie powinno się zsuwać napletka, który stwarza opór. Delikatnie myjemy narządy płciowe, używając ciepłej wody z płynem, a następnie osuszamy pieluszką lub ręcznikiem.

3. Przed założeniem czystej pieluszki bardzo dokładnie osusz skórę dziecka. Następnie posmaruj pośladki i ich okolice maścią, chroniąc je przed wystąpieniem odparzeń.

4. Zakładając czystą pieluszkę, nie podnoś dziecka za nóżki, lecz wsuń dłoń pod jego pośladki i lekko je unieś.

5. Zawiń i zapnij pieluszkę. Jeżeli używasz pieluchomajtek, zapnij je tak, by nie krępowały ruchów dziecka. Pamiętaj, aby kikut pępowinowy u noworodka pozostał odsłonięty. Musi on mieć stały dostęp powietrza i nie powinny dostawać się do niego składniki moczu. Jeżeli używasz pieluch jednorazowych, a Twojemu dziecku nadal nie odpadł kikut pępowinowy, możesz zastosować specjalne pieluszki z wycięciem na pępek, które są dostępne na rynku.

Dziewczynka czy chłopiec czyli jak pielęgnować okolice płciowe niemowlęcia

Okolica narządów płciowych niemowlęcia wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa. Toaletę miejsc intymnych należy wykonywać nie tylko podczas kąpieli, ale najlepiej przy każdorazowej zmianie pieluszki.

U dziewczynek szparę sromową przemywa się delikatnie wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie w kierunku od przodu ku tyłowi, nigdy nie wracając wacikiem, aby nie przenosić bakterii z odbytu. U noworodków płci żeńskiej pomiędzy wargami sromowymi możesz zauważyć niewielką ilość wydzieliny lub śluzu, nawet z domieszką krwi. Pamiętaj, że jest to wydzielina fizjologiczna i w żadnym wypadku nie należy jej wymywać.

Dziewczynki

1. Usuń zwilżonym w ciepłej wodzie wacikiem resztki moczu oraz kału w okolicy pieluszki do wysokości pępka.

2. Następnie kolejnym wacikiem wymyj fałdki skóry na udach oraz pachwinach.

3. Unieś nóżki dziecka ku górze, trzymając palec pomiędzy kostkami stóp, i umyj wargi sromowe w kierunku od góry ku tyłowi, nigdy odwrotnie. Pamiętaj, aby nie wymywać niczego ze środka.

4. Świeżym wacikiem umyj pośladki, uda oraz okolice odbytu.

5. Świeżo umytą pupę dziecka dokładnie osusz, pamiętając o tym, aby jej zbyt mocno nie pocierać. Możesz pozostawić maluszka na chwilę z odsłoniętymi pośladkami, co zapewni jego skórze większy dopływ świeżego powietrza.

6. Przed założeniem czystej pieluszki pupę dziecka dokładnie posmaruj maścią, pamiętając o pachwinach, aby zabezpieczyć ją przed powstaniem pieluszkowego zapalenia skóry.

Chłopcy

U większości chłopców podczas okresu niemowlęcego napletek nie daje się odwieść, ponieważ jest on sklejony z żołędzią. Nie należy go zsuwać na siłę ani też robić tego podczas kąpieli. Należy jednak wymyć dokładnie skórę pod penisem oraz workiem mosznowym, a później dokładnie ją osuszyć. Ponieważ skóra pośladków jest bardzo delikatna i wrażliwa, po każdorazowym umyciu natłuść skórę maścią.

1. Ponieważ chłopcom w czasie przewijania często zdarza się oddać mocz, odpinając pieluszkę, rób to delikatnie, zabezpieczając cały czas krocze dziecka.

2. Następnie rozłóż pieluchę, zamoczonym w ciepłej wodzie wacikiem usuń ze skóry dziecka resztkę moczu oraz kału do wysokości pępka.

3. Świeżym wacikiem dokładnie wymyj wszystkie fałdki na udach oraz w pobliżu genitaliów.

4. Pamiętaj, aby dokładnie wymyć skórę pod genitaliami, podtrzymując w tym czasie jądra.

5. Na końcu świeżym wacikiem wymyj jądra, zwłaszcza pod prąciem, ponieważ w tym miejscu często gromadzą się resztki moczu i kału.

6. Następnie umyj prącie, nie ściągając zbytnio skórki.

7. Unieś nogi dziecka, trzymając palec między kostkami stóp. Umyj odbytnicę i pośladki, a także tylne powierzchnie ud.

8. Po zakończeniu toalety pupę maluszka dokładnie osusz i pozostaw na chwilę, aby skóra miała dostęp świeżego powietrza.

9. Przed założeniem czystej pieluszki pupę dziecka posmaruj dokładnie maścią, pamiętając także o pachwinach, aby zabezpieczyć ją przed powstaniem pieluszkowego zapalenia skóry.
 
(Te jak i również inne porady dla świeżo upieczonych rodziców w formie broszury dostępne są pod adresem: http://www.bepanthen.pl/static/pdf/Nareszcie_Razem.pdf)

Czytaj też:  Ciąża i Dziecko - Poradnik Zdrowia

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Przewijanie malucha, czyli przewodnik krok po kroku stworzony przez położną


zobacz także:

Cukrzyca epidemią XXI wieku!

14-11-2017 00:36

W listopadzie w wielu miastach na całym świecie rozbłyśnie błękitne światło – symbol chorych na cukrzycę. Podświetlone Empire State Building, wieża Eiffla czy...

więcej

Nienasycone kwasy tłuszczowe – czym są i jaka jest ich rola w diecie niemowlęcia?

12-11-2017 11:18

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do właściwego funkcjonowania ważnych organów człowieka – mózgu i wzroku. Dostarczanie organizmowi dziecka...

więcej

Jak dbać o wzrok dziecka? - radzi optometrystka Grupy Essilor, Sylwia Szarkiewicz

15-10-2017 10:24

Jeżeli nie widzisz żadnych niepokojących objawów u swojego dziecka, pierwsze badanie wzroku powinno być przeprowadzone w wieku 3 lat. Wcześnie zdiagnozowany...

więcej