Kalendarium, 24-11-2017

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Suplementacja witaminy D

Ciąża i dziecko

08-09-2017 10:46

Suplementacja witaminy D
Suplementacja witaminy D


Zalecana wśród niemowląt i małych dzieci – niezależnie od pory roku

Witamina D, syntezowana przez skórę dzięki promieniom słońca, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. W diecie polskich niemowląt i małych dzieci jej niedobór stanowi obecnie coraz poważniejszy problem – niemal wszystkie dzieci po 1. roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D wraz z dietą. Kluczowym działaniem mającym na celu zapobieganie niedoborom tego ważnego składnika jest jego suplementacja. Rodzice często o niej zapominają, zwłaszcza w lecie. Tymczasem, według zaleceń ekspertów , należy ją podawać najmłodszym codziennie, niezależnie od pory roku.

Jednoznaczne wyniki badań
Ostatnie badanie Instytutu Matki i Dziecka „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia” z 2016 roku wykazało, że 75% spośród badanych niemowląt i aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D wraz z dietą. Są to największe odchylenia od normy odnotowane w ciągu ostatnich lat. Dla porównania, w 2011 roku badanie Instytutu Matki i Dziecka wykazało, że dieta 80% badanych dzieci w wieku 13-36 miesięcy zawierała zbyt mało witaminy D. Z kolei badanie przeprowadzone wśród niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy polegające na analizie zawartości witaminy D w próbce krwi wskazało, że częstość deficytów tej witaminy była wyższa w grupie niemowląt w wieku 12. miesięcy (32%) niż u dzieci 6-miesięcznych (19%). Szczególnie narażoną na niedobory witaminy D grupą są dzieci w wieku 12-36 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ ich dieta z każdym miesiącem jest coraz bardziej uboga w produkty fortyfikowane: mleka modyfikowane i kaszki. Dlatego po pierwszych urodzinach dziecka regularne podawanie witaminy D jest szczególnie ważne, a z badań wynika, że niestety mniej niż 30% małych dzieci otrzymuje suplementy tej witaminy zgodnie z zaleceniami.

Dlaczego suplementacja jest tak istotna?
Naturalnym źródłem witaminy D są: odpowiednia dieta oraz synteza skórna. Jednak dieta dziecka bez produktów fortyfikowanych nie jest w stanie zapewnić mu dawki witaminy D na właściwym poziomie – by tak się działo wymagałoby to codziennego spożycia przez dziecko: kilkuset gramów ryb morskich, kilkudziesięciu jaj kurzych, kilku kilogramów sera żółtego lub kilkunastu litrów mleka krowiego. Jeśli chodzi o wytwarzanie tego składnika, polskie warunki klimatyczne są niedostateczne, by zapewnić odpowiednią syntezę skórną. Nie tylko niewystarczające promieniowanie w okresie od października do kwietnia, ale niewielka ilość słońca latem a także często stosowane kremy z filtrem UV znacznie utrudniają syntezę. Dlatego pamiętając, że 1000 pierwszych dni życia dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości, należy suplementować witaminę D codziennie – przez cały rok. W tym okresie młody organizm jest szczególnie wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych, a w procesie jego rozwoju witamina D odgrywa kluczową rolę. Jest niezbędnym składnikiem utrzymującym prawidłową budowę i funkcję kośćca. Bierze udział w procesie mineralizacji kości, jej niedobór może przyczynić się m.in. do występowania krzywicy, osteomalacji lub osteoporozy. Deficyt tej witaminy w organizmie powoduje również osłabienie układu immunologicznego przez co dzieci są bardziej podatne na wszelkie infekcje. Właściwa podaż tego składnika wskazywana jest również jako czynnik obniżający ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe (w tym niewydolność serca), udar mózgu, nowotwory, zakażenia górnych dróg oddechowych czy choroby autoimmunizacyjne, a nawet depresja.

Suplementacja – codziennie przez cały rok
Rodziców oraz opiekunów należy edukować i stale przypominać im o roli suplementacji witaminy D u najmłodszych. W klimacie o małym nasłonecznieniu, ważne jest nie tylko zapewnienie dziecku diety bogatej w ten składnik, ale właśnie jego regularna suplementacja. Od wielu lat jest to kluczowy problem, wraz z wiekiem niemowlęcia obniża się częstość suplementacji oraz stosowane są nieodpowiednie dawki, odbiegające od rekomendowanych. Badania biochemiczne potwierdzają wysoki wskaźnik niedoboru witaminy D już u niemowląt . Według obecnych zaleceń należy podawać suplement witaminy D3 niezależnie od sposobu karmienia dziecka i pory roku wszystkim dzieciom.
 
Zalecenia suplementacji witaminą D dla dzieci :

  400 IU (10 μg) dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia,
  400-600 (10-15 μg) dla niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia, w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem,
  600-800 IU (15-20 μg) dla dzieci po 1. roku życia, w zależności od dawki witaminy przyjmowanej z pożywieniem.
 
Suplementacja od najmłodszych lat jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej – nie tylko schorzeń tkanki kostnej, ale również wielu innych zaburzeń występujących w wieku rozwojowym i późniejszych okresach życia. Właściwa podaż witaminy D w pierwszym okresie życia dzieci to fundament ich przyszłego zdrowia.

Więcej informacji na temat witaminy D oraz żywienia w pierwszych latach życia można znaleźć na stronie edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”: www.1000dni.pl.

Czytaj też:  Dieta dzieci - Centra Wiedzy
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Suplementacja witaminy D


zobacz także:

Cukrzyca epidemią XXI wieku!

14-11-2017 00:36

W listopadzie w wielu miastach na całym świecie rozbłyśnie błękitne światło – symbol chorych na cukrzycę. Podświetlone Empire State Building, wieża Eiffla czy...

więcej

Nienasycone kwasy tłuszczowe – czym są i jaka jest ich rola w diecie niemowlęcia?

12-11-2017 11:18

Nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do właściwego funkcjonowania ważnych organów człowieka – mózgu i wzroku. Dostarczanie organizmowi dziecka...

więcej

Jak dbać o wzrok dziecka? - radzi optometrystka Grupy Essilor, Sylwia Szarkiewicz

15-10-2017 10:24

Jeżeli nie widzisz żadnych niepokojących objawów u swojego dziecka, pierwsze badanie wzroku powinno być przeprowadzone w wieku 3 lat. Wcześnie zdiagnozowany...

więcej