Kalendarium, 23-01-2018

Poradnik zdrowia

powrót do listy

Pokonać nałóg cukrowy

Dieta

06-10-2017 00:38

Pokonać nałóg cukrowy
Pokonać nałóg cukrowy


Podobnie jak nikotyna i alkohol cukier nie jest już uważany przez ekspertów za nieszkodliwą używkę, lecz za niebezpieczną dla zdrowia substancję, która prowadzi do uzależnienia lub nawet nałogu. Nowsze badania wskazują podobieństwo pomiędzy wilczym apetytem na czekoladę, lody śmietankowe i inne słodycze a potrzebą odczuwania stanu odurzenia narkotykami, ponieważ po spożyciu w organizmie wydzielają się opioidy. Substancje te mają właściwości podobne do morfiny, działają pobudzająco i/lub uspokajająco, rozluźniająco, odurzająco oraz uśmierzają ból – i na dłuższą metę zmieniają nasz mózg.
 
Żadna to nowina, że zbyt dużo słodkiego tuczy. Jednak długotrwała żądza cukru niesie za sobą więcej zagrożeń dla zdrowia niż dodatkowe kilogramy, próchnica czy cukrzyca. Również choroby takie jak Alzheimer, nowotwór czy choroby krążenia wieńcowego mają swoje przyczyny między innymi w rozregulowanym metabolizmie cukru we krwi.
Odzwyczajenie się od cukru trwa trzy miesiące. Po tym czasie przemiana materii wraca do normy, a Ty jesteś wolny od cukrowego nałogu.

Wykryj pułapki cukrowe
Aby uświadomić sobie, jak wiele cukru dostarczasz codziennie swojemu organizmowi, musisz
przeprowadzić przegląd zjadanych przez siebie produktów i zwrócić szczególną uwagę, w jakich porach dnia je spożywasz i w jakich sytuacjach sięgasz po czekoladę i inne słodycze. Ta kontrola najlepiej powiedzie się przy pomocy dziennika posiłków. Zapisuj w nim wszystko, co jesz w ciągu dnia – od czekoladowych płatków na śniadanie po pralinki na dobranoc. Nie zapomnij: nawet jeśli nie jesz wielu słodyczy, Twój organizm może być uzależniony od cukru. W końcu skrywa się on również w pikantnych produktach.

Postaw sobie realistyczne cele
Postanowienie sobie, że z dnia na dzień zrezygnujesz z cukru, do niczego nie doprowadzi. Po pierwsze, słodka „trucizna” znajduje się w zbyt wielu produktach spożywczych (patrz: punkt 1). Po drugie, surowe zakazy powodują tylko frustrację. Zamiast tego spróbuj krok po kroku wprowadzać coraz więcej zdrowych produktów do swojej diety: pełnoziarniste musli zamiast płatków kukurydzianych, sałatka z piersią kurczaka zamiast kiełbasy, świeże owoce zamiast ciastek i batoników musli… Ważne: Unikaj gotowych posiłków, fast foodów i przekąsek do pochrupania. Zawierają one glutaminian – podsyca on poczucie głodu i jest odpowiedzialny za nadwyżkę insuliny przy jednoczesnej zawartości cukru w posiłku.

Przerzuć się ma zdrowe cukry
Zdrowe cukry pomagają przywrócić do równowagi zaburzony metabolizm oraz znormalizować nawyki żywieniowe. W zależności od ich rodzaju nadają się do pieczenia, gotowania lub do picia. W kuchni powinieneś sięgać po mąkę z tych rodzajów zbóż, których cukry wolno wydzielają się w żołądku i pomału przekazywane są do krwi, czyli na przykład po mąkę z kukurydzy, pszenicy płaskurki czy żyta świętojańskiego.

Poznaj nowe produkty spożywcze
Tłuszcz tuczy, białko jest bez smaku, zielenina tym bardziej: jeśli dotychczas nastawiałeś się na efekt sytości oraz smak węglowodanów, powinieneś teraz pozwolić sobie na wymianę ich na białka i tłuszcze, ponieważ w przeciwieństwie do cukrów, nie wywołują one gwałtownych skoków poziomu cukru oraz insuliny we krwi. Dzięki temu troszczą się o długotrwałe uczucie sytości oraz zaopatrują organizm w niezbędne do życia substancje, takie jak esencjonalne kwasy tłuszczowe oraz aminokwasy. Dodatkowo owoce i warzywa bogate są w witaminy, substancje mineralne, substancje fitochemiczne oraz błonniki.

Sięgaj po odpowiednie owoce
Świeże owoce są zdrowe, ale zawierają również dużo niezdrowej fruktozy (cukru owocowego), dlatego też po godzinie 14 nie powinno się jeść żadnych owoców. Przed tą godziną można spożyć do 180 gram jagód (malin, borówek, jeżyn, czerwonej porzeczki, agrestu, borówki brusznicy, aronii) oraz do 100 gram owoców o niskiej zawartości fruktozy (morela, ananas, grejpfrut, miodowy melon, orzech kokosowy, limonka, mandarynka, brzoskwinia, papaja, rabarbar, cytryna).

Opróżnij magazyn cukru
Kropką nad „i” podczas odzwyczajania się od cukru jest sport. Jeśli regularnie uprawiasz aktywność fizyczną, organizm musi dostosować swoją przemianę materii. Z czasem uczy się planowo i oszczędnie sięgać po tłuszcze jako nośnik energii i dzięki temu staje się niezależny od cukru - dostarczyciela energii oraz czynnika uzależniającego. Spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie dwa-trzy razy w tygodniu wystarczy.

Źródło:  Anna Cavelius dr n. med. Kurt Mosetter Thorsten Probost dr Wolfgang A. Simon "Zastąp cukier. Cztery słodkie kroki do zdrowia" Wydawnictwo Vital

Czytaj też:  Cukier – Podstawowy składnik odżywczy?
powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Pokonać nałóg cukrowy


zobacz także:

Przygotuj się na zimę. Dietetyk radzi: jedz produkty zbożowe kilka razy dziennie

17-12-2017 00:36

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto pamiętać, że to właśnie zboża są najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu. Produkty zbożowe,...

więcej

Podstawy metabolizmu — mechanizm działania

18-11-2017 00:56

Prawdopodobnie wielokrotnie natykałaś/natykałeś się na pojęcia metabolizm lub przemiana materii, na przykład wtedy gdy pojawiła się kolejna modna dieta, w artykułach...

więcej

Pokonać nałóg cukrowy

06-10-2017 00:38

Podobnie jak nikotyna i alkohol cukier nie jest już uważany przez ekspertów za nieszkodliwą używkę, lecz za niebezpieczną dla zdrowia substancję, która...

więcej