Kalendarium, 20-11-2017

WiadomościNa zdrowy początek – czyli jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy

Dieta

- Jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy

22-10-2016 16:15

Pragniesz wprowadzić zmiany do swojego życia, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć? Przeczytaj poniższe wskazówki! By cieszyć się zdrowiem, wcale nie potrzebujesz specjalnych, kosztownych, długich i wyczerpujących diet. Potrzebujesz jednak jasnych i prostych porad, które znajdziesz m.in. w aplikacji Asystent Zdrowego Żywienia opracowanej przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. Często bowiem wystarczy rozsądne podejście do odżywiania się i niewielka modyfikacja aktualnych nawyków.

więcej

„Dżem dobry” na śniadanie – czyli czy i dlaczego warto zacząć owocowo dzień?

Dieta

- „Dżem dobry” na śniadanie

07-10-2016 10:45

Niskosłodzone, 100% z owoców, Extra Gładkie, konfitury i powidła. Doskonałe nie tylko do śniadaniowych kanapek, ale również jako owocowy składnik owsianek, koktajli, omletów i innych propozycji. Wybór produktów dżemowych jest obecnie bardzo duży, co zapewne cieszy dużych i małych fanów tych wyrobów. Ale, czy tak naprawdę wiemy, co kryją w sobie poza doskonałym smakiem? O odkrycie ich tajemnic marka Łowicz poprosiła dr Agnieszkę Kozioł-Kozakowską z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

więcej

Fakty i mity – czyli co wiemy o pomidorach i powstających z nich przetworach pomidorowych.

Dieta

- Pomidor

10-09-2016 10:16

Pomidory to zdrowy i nieodłączny element każdej diety. Warzywa te – dostępne zarówno w postaci świeżej, jak i przetworów pomidorowych – są źródłem wielu cennych substancji odżywczych, mikro- i makroelementów oraz witamin. Wiedzę o tym wyjątkowym warzywie porządkuje dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia, przytaczając najważniejsze fakty i obalając szkodliwe mity.

więcej

Oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko udaru

Dieta

- Oliwa z oliwek

15-08-2016 11:29

Sekret zdrowia mieszkańców krajów śródziemnomorskich to bogata w witaminy dieta. Okazuje się, że także popularna tam oliwa z oliwek ma zbawienny wpływ na stan zdrowia.

więcej

Dlaczego Polacy ciągle nie odżywiają się prawidłowo?

Dieta

- Zdrowa dieta

07-08-2016 16:50

W Polsce od dłuższego czasu panuje powszechna moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli uprawianie sportów i zdrowe odżywianie. Przynajmniej teoretycznie. Większość z nas, zapytana o przepis na zdrowie od razu odpowie: ruch oraz zdrowa, bogata w warzywa i owoce dieta. To prawda, znamy zalecenia specjalistów. Ale czy się do nich stosujemy? Czy rzeczywiście sięgamy po produkty korzystne dla naszych organizmów tak często jak należy, czy jednak wraz ze znajomością zaleceń ekspertów wcale nie idą w parze zdrowe nawyki żywieniowe? I dlaczego wciąż aż 73% matek1 nie podaje swoim dzieciom minimalnej, zalecanej porcji warzyw i owoców lub soku dziennie?

więcej

Dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. IŻŻ o roli pomidorów i ich przetworów w diecie i pięciu powodach, dla których warto sięgać po zupę pomidorową

Dieta

- Pomidory

05-07-2016 09:19

Pomidory – właściwie każdy Polak je zna i wie jak, i na ile sposobów można je przyrządzić. Pomidory oraz najbardziej popularna w Polsce zupa pomidorowa – lubimy ten duet i intuicyjnie często po niego sięgamy. Idealnie sprawdzi się jako propozycja na obiad w weekend i w tygodniu. W zależności od wykonania może być bardziej domowy lub wykwintny. Ale czy tak naprawdę wiemy, co w sobie kryje? O odkrycie tajemnic pomidorów, przetworów pomidorowych i powstającej z nich zupy pomidorowej poprosiliśmy dr Katarzynę Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia, współpracującą z marką Łowicz.

więcej

Lista składników i tabela wartości odżywczych to najczęściej mylone elementy oznakowania produktów spożywczych. Wyjaśniamy różnicę.

Dieta

- Oznakowania produktów spożywczych

11-06-2016 10:21

Etykieta to dla konsumenta główne źródło informacji o produkcie. Szczególnie ważną rolę pełnią oznakowania na produktach spożywczych, ponieważ wyroby te stanowią dla nas źródło energii i różnorodnych, cennych składników odżywczych, jakie należy spożywać w odpowiednich ilościach i proporcjach każdego dnia. Warto więc mieć świadomość, jakie informacje powinny się znaleźć na opakowaniu produktu spożywczego, a także umieć odróżnić od siebie te najczęściej mylone, czyli tabelę wartości odżywczych od listy składników produktu, bo przecież od świadomego zakupu zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

więcej

Samopoczucie a dieta

Dieta

- Dieta

28-05-2016 10:04

Na to, co jemy wrażliwy jest nie tylko nasz żołądek, ale także mózg. Od tego, co położymy na talerzu zależy, czy wpadniemy w depresję, podniesie sie lub obniży nasz poziom agresji i lęków, staniemy się ospali albo przeciwnie - pełni zapału.

więcej

Tylko 37% matek deklaruje, iż otrzymuje informacje o prawidłowym odżywianiu dziecka od lekarza – informacja prasowa z debaty ekspertów

Dieta

- Zdrowa dieta

12-05-2016 09:53

Dlaczego tylko 37% mam zadeklarowało, że otrzymuje od pediatrów informacje o prawidłowym żywieniu dzieci i co zrobić, by przyszłe pokolenia nie borykały się z problemem chorób dietozależnych – dyskutowali eksperci podczas debaty poświęconej błędom żywieniowym popełnianym przez Polaków.

więcej

Węglowodany w diecie

Dieta

- Węglowodany

02-05-2016 00:52

Węglowodany są głównym źródłem energii, dostarczają naszemu organizmowi paliwa, dzięki któremu możemy funkcjonować. Jednak spożywanie ich w zbyt dużej ilości może spowodować, że nie stracimy zbędnych kilogramów.

więcej