Kalendarium, 19-01-2018

WiadomościGdzie jesienią i zimą szukać pełnowartościowych warzyw i owoców?

Dieta

- Zdrowa dieta

28-11-2016 17:41

Jesień nieuchronnie zapowiada nadejście zimy. Rozpoczął się czas, kiedy ze straganów znikają świeże warzywa i owoce. Często w okresie tym z góry zakładamy, że nasza dieta pozbawiona będzie cennych substancji odżywczych i witamin. Ale czy rzeczywiście późną jesienią i zimą skazani jesteśmy na produkty o niższej wartości? O podpowiedź, gdzie w tym okresie szukać pełnowartościowych warzyw i owoców, marka Łowicz poprosiła dr Katarzynę Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia.

więcej

Co można wyczytać z etykiety produktu spożywczego?

Dieta

- Etykiety produktu spożywczego

21-11-2016 09:29

Współczesny rynek jest bogaty w produkty spożywcze o bardzo różnej wartości odżywczej, jakości i w różnej cenie. Do tego producenci na wiele sposobów zachęcają nas do zakupu określonego produktu. Jak zatem wybierać właściwie i świadomie? Podstawowym źródłem informacji, które pozwalają ocenić produkt, zarówno pod kątem jakości handlowej, jak i wartości odżywczej, jest etykieta. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co dokładnie można z niej wyczytać.

więcej

Na optymizm - warzywa i owoce

Dieta

- Zdrowa dieta

15-11-2016 10:42

Badania Harvard School of Public Health opierały się na zbadaniu we krwi tysiąca Amerykanów w wieku od 25 do 74 lat poziomu dziewięciu różnych antyoksydantów, w tym karotenoidów, oraz, za pomocą specjalnej ankiety, tego, jaki jest poziom ich optymizmu.

więcej

Spożywanie jabłek oraz produktów z nich powstałych, w tym 100% soków jabłkowych, może pomóc redukować zagrożenie otyłością u dzieci.

Dieta

- Otyłość

10-11-2016 17:40

W Polsce jabłka są najbardziej popularnym owocem. Według danych GUS za rok 20151 średnio, na miesiąc, przeciętny Polak spożywał 3,6 kg owoców i ich przetworów. Najchętniej jedliśmy właśnie jabłka – 1,10 kg/osobę miesięcznie. Warto zachęcać do sięgania po nie zwłaszcza dzieci, bo jak pokazują badania, spożycie jabłek oraz produktów z nich powstałych, może przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia otyłości.

więcej

Na zdrowy początek – czyli jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy

Dieta

- Jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy

22-10-2016 16:15

Pragniesz wprowadzić zmiany do swojego życia, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć? Przeczytaj poniższe wskazówki! By cieszyć się zdrowiem, wcale nie potrzebujesz specjalnych, kosztownych, długich i wyczerpujących diet. Potrzebujesz jednak jasnych i prostych porad, które znajdziesz m.in. w aplikacji Asystent Zdrowego Żywienia opracowanej przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. Często bowiem wystarczy rozsądne podejście do odżywiania się i niewielka modyfikacja aktualnych nawyków.

więcej

„Dżem dobry” na śniadanie – czyli czy i dlaczego warto zacząć owocowo dzień?

Dieta

- „Dżem dobry” na śniadanie

07-10-2016 10:45

Niskosłodzone, 100% z owoców, Extra Gładkie, konfitury i powidła. Doskonałe nie tylko do śniadaniowych kanapek, ale również jako owocowy składnik owsianek, koktajli, omletów i innych propozycji. Wybór produktów dżemowych jest obecnie bardzo duży, co zapewne cieszy dużych i małych fanów tych wyrobów. Ale, czy tak naprawdę wiemy, co kryją w sobie poza doskonałym smakiem? O odkrycie ich tajemnic marka Łowicz poprosiła dr Agnieszkę Kozioł-Kozakowską z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

więcej

Fakty i mity – czyli co wiemy o pomidorach i powstających z nich przetworach pomidorowych.

Dieta

- Pomidor

10-09-2016 10:16

Pomidory to zdrowy i nieodłączny element każdej diety. Warzywa te – dostępne zarówno w postaci świeżej, jak i przetworów pomidorowych – są źródłem wielu cennych substancji odżywczych, mikro- i makroelementów oraz witamin. Wiedzę o tym wyjątkowym warzywie porządkuje dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia, przytaczając najważniejsze fakty i obalając szkodliwe mity.

więcej

Oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko udaru

Dieta

- Oliwa z oliwek

15-08-2016 11:29

Sekret zdrowia mieszkańców krajów śródziemnomorskich to bogata w witaminy dieta. Okazuje się, że także popularna tam oliwa z oliwek ma zbawienny wpływ na stan zdrowia.

więcej

Dlaczego Polacy ciągle nie odżywiają się prawidłowo?

Dieta

- Zdrowa dieta

07-08-2016 16:50

W Polsce od dłuższego czasu panuje powszechna moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli uprawianie sportów i zdrowe odżywianie. Przynajmniej teoretycznie. Większość z nas, zapytana o przepis na zdrowie od razu odpowie: ruch oraz zdrowa, bogata w warzywa i owoce dieta. To prawda, znamy zalecenia specjalistów. Ale czy się do nich stosujemy? Czy rzeczywiście sięgamy po produkty korzystne dla naszych organizmów tak często jak należy, czy jednak wraz ze znajomością zaleceń ekspertów wcale nie idą w parze zdrowe nawyki żywieniowe? I dlaczego wciąż aż 73% matek1 nie podaje swoim dzieciom minimalnej, zalecanej porcji warzyw i owoców lub soku dziennie?

więcej

Dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. IŻŻ o roli pomidorów i ich przetworów w diecie i pięciu powodach, dla których warto sięgać po zupę pomidorową

Dieta

- Pomidory

05-07-2016 09:19

Pomidory – właściwie każdy Polak je zna i wie jak, i na ile sposobów można je przyrządzić. Pomidory oraz najbardziej popularna w Polsce zupa pomidorowa – lubimy ten duet i intuicyjnie często po niego sięgamy. Idealnie sprawdzi się jako propozycja na obiad w weekend i w tygodniu. W zależności od wykonania może być bardziej domowy lub wykwintny. Ale czy tak naprawdę wiemy, co w sobie kryje? O odkrycie tajemnic pomidorów, przetworów pomidorowych i powstającej z nich zupy pomidorowej poprosiliśmy dr Katarzynę Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia, współpracującą z marką Łowicz.

więcej