Kalendarium, 21-01-2018

WiadomościRaport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”

Dziecko

- Bezpieczeństwo żywności

16-01-2016 00:03

Celem pierwszego w Polsce Raportu „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci” jest przywołanie obowiązujących norm, przedstawienie zagrożeń oraz pokazanie specyficznych potrzeb żywieniowych najmłodszych Polek i Polaków, którzy zaczynają swoją kulinarną przygodę z kolejnym pokarmem po mleku matki.

więcej

Noworoczne postanowienia – dlaczego warto na tę listę wpisać prawidłowe odżywianie

Dziecko

- Noworoczne postanowienia

23-12-2015 00:13

Noworoczne postanowienia – dlaczego warto na tę listę wpisać prawidłowe odżywianie wyjaśnia dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

więcej

Jak i dlaczego wybierać bezpieczną żywność dla dziecka?

Dziecko

- (Nie)Bezpieczna żywność – Raport

07-12-2015 12:01

Opracowany przez grono wybitnych ekspertów Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci” to pierwszy dokument w Polsce, który stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. Jego odbiorcami są zarówno decydenci oraz specjaliści, jak i konsumenci, wśród których szczególną grupę stanowią rodzice i opiekunowie małych dzieci.

więcej

Cukrzyca zagraża również dzieciom

Dziecko

- 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

13-11-2015 11:33

Ogromna i wciąż zwiększająca się liczba zachorowań na cukrzycę spowodowała, że Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała tę chorobę za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Kojarzona zazwyczaj jako przypadłość osób dorosłych, cukrzyca typu 2 staje się coraz bardziej powszechna także w przypadku dzieci. Jej niebezpieczeństwo polega na tym, że przez długi czas pozostaje niezdiagnozowana, po cichu atakując naczynia krwionośne oczu, mózgu, serca oraz nerek. Zdrowa dieta i aktywność ruchowa stanowią najlepszą profilaktykę przeciwcukrzycową, dlatego warto od najmłodszych lat kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i zachęcać dzieci do uprawiania sportu.

więcej

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Dziecko

- Bezpieczne wakacje

18-08-2015 00:03

Urlop z dzieckiem nie musi wiązać się ze stresem i brakiem odpoczynku. Wystarczy dobrze przygotować się do wyjazdu i zadbać o istotne kwestie, takie jak wybór odpowiedniego miejsca wypoczynku, wykupienie ubezpieczenia, które zapewni spokój i bezpieczeństwo, czy zabranie właściwego ekwipunku.

więcej

Słońce redukuje ryzyko astmy u dzieci

Dziecko

- Astma

17-07-2015 00:02

Witamina D, absorbowana głównie z promieni słonecznych, zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę - potwierdzają badania, o których informuje "International Journal of Biometeorology". Hiszpańscy naukowcy stwierdzili, że dzieci, które mieszkają w zimniejszych i bardziej zachmurzonych miastach, są bardziej narażone na rozwój choroby.

więcej

Pielęgnacja dziecka – wyniki ogólnopolskiej ankiety

Dziecko

- Komu najbardziej ufają mamy?

10-05-2015 09:09

Pielęgnacja dziecka - to jedno z podstawowych wyzwań świeżo upieczonego rodzica. Zdarza się, że nawet z upływem czasu rodzice szukają dobrej rady.  W ankiecie przeprowadzonej w kwietniu 2015 przez portal dla rodziców MamaDu  zbadaliśmy opinie rodziców dotyczące poradnictwa i osobistych doświadczeń w zakresie pielęgnacji dziecka. Jak wynika z badania, prawie połowa mam wspomina pierwsze próby pielęgnacji dziecka jako trudne doświadczenie, a co 5 mama wskazuje na problem z pielęgnacją okołopieluszkową. Największym zaufaniem mamy darzą porady ze strony ekspertów: położnej i lekarza pediatry, choć ważnym źródłem informacji pozostaje także internet.

więcej

Naukowcy o florze bakteryjnej noworodków

Dziecko

- Flora bakteryjna noworodków

09-01-2015 00:14


Cesarskie cięcie sprawia, że dziecko ma inną florę bakteryjną niż przy porodzie naturalnym, co może wpływać na jego dalszy rozwój.

więcej

Czy dzieciństwo powinno być słodkie?

Dziecko

- Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14-11-2014 00:02

Nieprawidłowe żywienie oraz niska aktywność fizyczna – to najczęściej wymieniane przyczyny coraz częściej występujących chorób cywilizacyjnych. Nadwaga i otyłość należą do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób układu krążenia. Jak pokazują badania, problem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które mogą prowadzić do rozwoju nadmiernej masy ciała, dotyczy również najmłodszych dzieci.

więcej

Nowy schemat żywienia niemowląt w praktyce!

Dziecko

- Dieta dzieci

10-11-2014 11:24

Kto powinien decydować o tym, co dziecko powinno zjeść, a kto o tym, ile powinno zjeść? Odpowiedź na to i inne pytania zawarto w Poradniku żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, opracowanym w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Publikację przygotował zespół specjalistów z dziedziny pediatrii i dietetyki, pod redakcją „Medycyny Praktycznej”, w oparciu o najnowsze zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opublikowane w 2014 roku.

więcej