Kalendarium, 20-11-2017

WiadomościWitamina C pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym

Zdrowie

- Stres oksydacyjny

20-06-2017 10:27

Wraz z końcem wiosny i nadejściem lata coraz chętniej uprawiamy sport i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny jest niezbędnym elementem dbałości o poprawne funkcjonowanie organizmu, ale może być jedną z przyczyn stresu oksydacyjnego. Wysiłek fizyczny powoduje bowiem zwiększenie ilości „wolnych rodników” w organizmie, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia komórek, na skutek ich utlenienia, a co za tym idzie do zaburzenia ich funkcjonowania.

więcej

Katar alergiczny czy katar sienny?

Zdrowie

- Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

18-06-2017 00:22


Z powodu kataru alergicznego cierpi aż jedna czwarta dorosłych Polaków. Jak walczyć z jego objawami i przyczynami?

więcej

Krajowy konsultant w kardiologii: Za jakość powinno się płacić

Zdrowie

- Krajowy konsultant w kardiologii

09-06-2017 11:02

Jakość w kardiologii to temat, nad którego wdrożeniem do systemu finansowania od lat zastanawiają się urzędnicy i lekarze. Dziś w kontekście ustawy o sieci szpitali pada pytanie, czy za jakość należy płacić i czy jakość może być jednym z kryteriów oceny leczenia?

więcej

Wyjdź na zewnątrz i ciesz się życiem - nie pozwól alergii tego zmienić!

Zdrowie

- Alergia

24-05-2017 10:22

Alergia ogranicza radość z aktywności na świeżym powietrzu, przede wszystkim jeśli alergik uczulony jest na pyłki roślin. Przyczynia się to do tego, że coraz częściej społeczeństwo spędza czas w zamkniętych czterech ścianach zamiast cieszyć się świeżym powietrzem.

więcej

Instrukcja obsługi pacjenta po zawale

Zdrowie

- Kardiologia

22-05-2017 09:28

W Polsce zgony z powodu chorób sercowo-naczyniowych to aż 46%. Musimy być świadomi skali problemu i właściwie mu przeciwdziałać. O tym, jakie właściwe kroki podjąć po zawale serca dyskutowali kardiolodzy z całej Polski wraz przedstawicielami systemu ochrony zdrowia podczas XXI Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI 2017 r. w Warszawie.

więcej

Ratunek dla życia – nadzieja dla chorych

Zdrowie

- Nowotwory krwi

13-05-2017 10:43

Choć nowotwory krwi należą do chorób rzadkich, to zachorowalność na nie wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W Polsce to ok. 2000 pacjentów rocznie. Wśród nich dużą grupę stanowią chorzy z przewlekłą białaczką szpikową i ostrą białaczką limfoblastyczną. Postęp medycyny i innowacyjne terapie pozwalają kontrolować chorobę, szczególnie przewlekłe postaci, nawet przez kilkanaście lat. Niestety, zdarza się, że po tym czasie pacjent przestaje odpowiadać na leczenie. Na szczęście, pojawiają się wciąż nowe terapie, a tym samym nowe nadzieje dla chorych i ich najbliższych.

więcej

Rak rdzeniasty tarczycy – polscy pacjenci bez skutecznego leczenia w zaawansowanym stadium choroby

Zdrowie

- Rak rdzeniasty tarczycy

05-05-2017 10:41

Z okazji 6o. rocznicy opisania raka rdzeniastego tarczycy eksperci w towarzystwie pacjentów przyjrzeli się sytuacji chorych w Polsce. Każdego roku diagnozę raka rdzeniastego w Polsce słyszy 100 pacjentów, dla połowy z nich brakuje leczenia, które mogłoby opóźnić rozwój zaawansowanej choroby i dać im szansę na dłuższe życie.

więcej

Zadbaj o skórę

Zdrowie

- Wiosenne przebudzenie

27-04-2017 10:58

Czas obudzić się z zimowego snu i z energią przywitać wiosnę. Brak słońca, niedobór witamin w diecie oraz ograniczona aktywność fizyczna powodują, że brakuje nam energii i motywacji po zimie.  Popraw samopoczucie, dodaj sobie energii i wpłyń pozytywnie na zdrowie!

więcej

Z rąk do rąk - czyli losy pacjentów z chorobami serca

Zdrowie

- Choroby serca

25-04-2017 11:08

Pacjenci z chorobami serca wrócą w ręce lekarzy rodzinnych. Takie są skutki rozpoczętej z początkiem roku reformy służby zdrowia. Działanie to ma odciążyć oblegane gabinety specjalistów. Których pacjentów dotkną zmiany i co na to specjaliści?

więcej

Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych - 5 rzeczy, o których warto wiedzieć

Zdrowie

- Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych

23-04-2017 10:25

Wysoka gorączka, dotkliwy ból głowy, intensywne wymioty, narastająca sztywność w karku, światłowstręt – tak najczęściej objawia się rozwijające się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – które obok sepsy jest jedną z postaci choroby inwazyjnej. To bardzo poważna i podstępna choroba, która może doprowadzić do śmierci nawet w ciągu kilku godzin, szczególnie jeśli jest efektem zakażenia meningokokami. Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo – Rdzeniowych, obchodzony 24 kwietnia, to dobra okazja do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat tej choroby i jej profilaktyki. A o tym, jak się przed nią uchronić warto mówić – badania pokazują bowiem, że wiedza na ten temat wciąż nie jest wystarczająca.

więcej