Kalendarium, 16-01-2018

WiadomościZdrowotne zastosowanie nasion i oleju konopnego

Medycyna Alternatywna

- Nasiona i olej konopny

31-10-2016 20:50

Konopie przeżywają wreszcie swój zasłużony renesans jako produkt spożywczy, leczniczy, jako surowiec dla tekstyliów i surowiec o wielu innych zastosowaniach. „Chcesz nas upalić?” – słyszę czasem od uczestników seminarium, kiedy podczas przerwy częstuję ich miseczką z nasionami konopi, które wyglądają jak ciemne ziarenka gryki. Uspokajam ich wtedy, mówiąc, że ziarna konopi nie mają żadnych odurzających właściwości!

więcej

Woda kokosowa - Woda żywa

Medycyna Alternatywna

- Woda kokosowa

19-10-2016 12:30

Woda kokosowa to uzdrawiający napój z wnętrza kokosa, jednak nie brązowego, który znamy z naszych sklepów. Najwięcej jest jej w zielonych, jeszcze niedojrzałych owocach. Elektrolity zawarte w wodzie kokosowej pod względem składu przypominają ludzkie osocze, dlatego płyn ten zyskał ogromną popularność jako naturalny izotonik, całkowicie kompatybilny z ludzkim organizmem. Dzięki wyjątkowym właściwościom odżywczym sprzyja ona także równowadze chemicznej organizmu, chroni przed chorobami, pomaga w walce z rakiem i opóźnia procesy starzenia.

więcej

Praktyka yin jogi

Medycyna Alternatywna

- Yin joga

29-09-2016 21:36

To, jak praktykujemy, jest znacznie ważniejsze niż to, co praktykujemy. Nazbyt często uczniowie jogi zmuszają się do powykręcanych pozycji, nie biorąc pod uwagę, czy to, co robią, pomaga im czy szkodzi. Ich ego przejmuje kontrolę, a ego chce wyglądać dobrze przed innymi. Joga nigdy nie była sportem wyczynowym: to wewnętrzna praktyka, stworzona, by budować świadomość, nieprzywiązywanie się, spokój i zadowolenie.

więcej

Definicja yin jogi

Medycyna Alternatywna

- Yin joga

17-09-2016 20:09

Współczesna joga ma swoje korzenie we wschodnim mistycyzmie, miały na nią wpływ dziewiętnastowieczna gimnastyka i zapasy; została ukształtowana przez zachodnią wrażliwość. Obecnie joga, tak jak praktykowana jest na Zachodzie, jest zupełnie wyjątkowa: ta joga nigdy wcześniej nigdzie nie istniała – dziś praktykujemy zachodnią jogę dla korzyści, których pragną ludzie Zachodu. Te korzyści są znaczne i zostaną zgłębione w tym odkrywaniu. Jeśli od jakiegoś czasu ćwiczysz jogę, być może doświadczasz tylko połowy praktyki i niektórych dostępnych dla ciebie korzyści. Yin joga jest drugą połową.

więcej

Właściwości zdrowotne ziół

Medycyna Alternatywna

- Zioła

29-08-2016 00:04

Już w starożytności znano właściwości zdrowotne niektórych roślin. Dziś także z powodzeniem stosuje się leki oparte na naturalnych właściwościach ziół, drzew czy kwiatów. 2000 lat p.n.e. w Babilonii oraz Asyrii znano i z powodzeniem używano rumianek, szafran, piołun, nagietek czy babkę. W starożytnym Egipcie korzystano natomiast z właściwości mięty pieprzowej, jałowca, maku i aloesu. Dzisiaj z powodzeniem stosuje się w leczeniu te same zioła oraz wiele, wiele innych, odkrytych w czasach późniejszych. Bardzo często lekarze przepisują pacjentom leki ziołowe, ponieważ przy niektórych schorzeniach są wystarczającym lekarstwem.

więcej

Zacznij wyciskać soki!

Medycyna Alternatywna

- Soki

18-08-2016 00:41

Jest oczywiste, że potrzebujemy błonnika, ale musisz zrozumieć, że to nie błonnik Cię karmi, ale sok tego błonnika. Błonnik potrzebny jest do tego, aby wszystko mogło się poruszać (jeśli wiesz, o czym mówię) i jest również dobrym narzędziem pomagającym  transportować paliwo płynne w stałej formie. Kluczową rzeczą jest znaleźć jakiś sposób, który pomógłby naszemu zapchanemu, wyniszczonemu i osłabionemu układowi trawiennemu wyciągać tyle życiodajnych soków, ile tylko się da. No bo w końcu jaki jest sens najadać się warzywami i owocami, jeśli tylko niewielki procent ich pożywnych płynów dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebny?

więcej

Historia pH – kwasowa śmierć kontra alkaliczne życie

Medycyna Alternatywna

- Kwasowa śmierć kontra alkaliczne życie

18-07-2016 00:01

Białka mogą zostać zmodyfikowane zarówno in vivo, jak i in vitro, przez wzrost kwasowości. Tak naprawdę pH stanowi ośrodek władzy, która steruje większością procesów komórkowych. Równowaga pH ludzkiego krwiobiegu została uznana w wielu opracowaniach dotyczących fizjologii człowieka za najważniejszą chemiczną równowagę w ludzkim ciele. pH stanowi skrót od „Potential Hydrogen”. Według definicji, jest to stopień koncentracji jonów wodorowych w substancji albo roztworze. Jest on wyrażany na skali logarytmicznej od 0 do 14. Wyższe liczby oznaczają, że substancja jest z natury bardziej zasadowa, a co za tym idzie ma większe możliwości absorbowania jonów hydroniowych. Niższe liczby wskazują na większą kwasowość, a co za tym idzie, mniejsze możliwości wchłaniania jonów hydroniowych.

więcej

Człowiek jest częścią wszechświata

Medycyna Alternatywna

- Człowiek jest częścią wszechświata

20-06-2016 01:35

Poobserwujmy naturę, a dostrzeżemy wszędzie jeden rytm dnia i nocy, lata i zimy, istnienia i przemijania, życia i śmierci. W naturze nie ma żadnego procesu, który miałby początek i koniec. Ten pozorny koniec jest równocześnie zawsze porządkiem czegoś nowego. Po każdym upadku natychmiast następuje wzlot. Bez wdechu niemożliwy byłby wydech. To wymienianie się przeciwstawnych biegunów odzwierciedla żywotność. W przyrodzie nic nie ginie. Coś, co miałoby początek i definitywny koniec, nie byłoby możliwe w kosmicznym porządku. Cykle takie jak dzień i noc, a także pory roku, przyjmujemy jako zrozumiałe same przez się. Przeżywamy je ciągle od nowa i kierujemy się według nich, kiedy planujemy nasze osobiste życie. Człowiek nie jest autonomiczną istotą na tym świecie. Wszyscy jesteśmy częścią większej całości, jej procesów i przemian.

więcej

Czy Twój bałagan kontroluje Ciebie?

Medycyna Alternatywna

- Feng shui

31-05-2016 00:08

Albert Einstein być może nie wiedział wszystkiego o feng shui, jednak to, co powiedział na temat bałaganu, świadczy o tym, że dobrze rozumiał jego podstawy: „Pozbądź się bałaganu, znajdź prostotę. Z niezgody przejdź do harmonii. W środku trudności leżą nowe możliwości”. Feng shui w dużej mierze opiera się na symbolicznych skojarzeniach. Fizyczne warunki w naszym otoczeniu symbolizują nasze problemy emocjonalne i wyznawane przez nas postawy. Połamane meble na przykład mogą oznaczać złamane marzenia, ewentualnie fizyczne urazy lub załamanie komunikacji pomiędzy członkami rodziny. Brudne okna utrudniają jasne postrzeganie sytuacji. Drzwi lub szuflady, które się zacinają, mogą reprezentować zablokowane aspekty Twojego życia.

więcej

Dlaczego ludzie medytują?

Medycyna Alternatywna

- Medytacja

08-05-2016 12:11

Zawsze zdumiewa mnie, gdy ludzie pytają: „Dlaczego medytujesz?”. To tak, jakby pytali: „Dlaczego oddychasz?”.

więcej