Kalendarium, 24-11-2017

WiadomościDziś Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się do dentysty?

Zdrowie

- Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się do dentysty?

12-09-2017 12:56

Dziś, 12-tego września na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji specjalista - lek. med. chir. stom. Roman Borczyk przybliża temat utraty zęba – jeden z najczęstszych powodów, z jakim pacjenci zgłaszają się do dentysty.

więcej

Słabo, blado i niemrawo, czyli o anemiach

Zdrowie

- Anemia

11-09-2017 00:13

Wiele zaburzeń i chorób ma źródło w niewystarczającej ilości określonych składników odżywczych w organizmie. Może się to wiązać zarówno z ich brakiem lub małą ilością w diecie, jak również ze zmniejszonym ich przyswajaniem lub zwiększonym wydalaniem z organizmu. Przyczyną tych ostatnich są nabyte, często rozwijające się w związku z predyspozycjami genetycznymi zaburzenia, które zdiagnozować można z pomocą badań laboratoryjnych.

więcej

Czym jest zgaga i jak można ją leczyć domowymi sposobami?

Zdrowie

- Zgaga

03-09-2017 07:31

Ponad 1/3 ludności w krajach zachodnich doświadczyła zgagi, z czego 1/10 doświadcza jej niemal codziennie. Zapewne przynajmniej raz każdy odczuł po posiłku tzw. „palenie w  klatce piersiowej” w postaci bólu za mostkiem. Tak właśnie wygląda zgaga. Jak jej uniknąć i jak sobie z nią radzić?

więcej

Co wyczytasz z krwi i kości?

Zdrowie

- Choroba Gauchera

19-08-2017 22:46

Mówi się, że we krwi nosimy przyzwyczajenia, a w kościach przeczucia. W rzeczywistości lekarze wyczytać z nich mogą znacznie więcej - przyczynę gorszego samopoczucia, miejsce ostatnio spędzonych wakacji, a nawet rzadką chorobę genetyczną. Potrzebna jest do tego jednak wnikliwość i ciekawość na miarę doktora House’a.

więcej

Jak uniknąć odwodnienia latem?

Zdrowie

- Odwodnienie

05-08-2017 10:28

Lato to czas, w którym wzrasta temperatura, liczba słonecznych dni i aktywność fizyczna Polaków. W okresie upałów chętnie opalamy się, uprawiamy sport i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Te wszystkie czynności pozytywnie wpływają na nasz organizm, jednak mogą również sprowadzić na nas pewne zagrożenia. Jedno z największych niebezpieczeństw, na które jesteśmy narażeni w okresie upałów, stanowi odwodnienie organizmu. Jak radzą eksperci, poza regularnym piciem wody, warto pamiętać także o spożywaniu owoców i warzyw, a także o sięganiu po soki.

więcej

Picie dużych ilości kawy może chronić przed rakiem prostaty

Zdrowie

- Nowotwór prostaty

26-07-2017 09:20

Mężczyźni regularnie pijący kawę - z kofeiną lub bez - mają mniejsze ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty - sugerują badania przeprowadzone wśród niemal 48 tys. mężczyzn z USA – donosi Journal of the National Cancer Institute.

więcej

Głęboki wdech chroni serce

Zdrowie

- Radioterapia nowotworów

18-07-2017 09:10

Jak skutecznie prowadzić radioterapię nowotworów piersi i chłoniaków, chroniąc jednocześnie serce przed ryzykiem powikłań kardiologicznych? W Centrum Radioterapii Amethyst tego typu zabiegi realizowane są poprzez napromienianie na wstrzymanym oddechu – czyli metodą breath hold.

więcej

Śmiać się

Zdrowie

- Śmiech

04-07-2017 11:20

Śmiech może być zaraźliwy, zupełnie jak bicie braw. Widać to na przykład po udanym spektaklu. Kiedy jedna czy dwie osoby wstają, inni widzowie robią to samo i mamy słynną owację na stojąco. To samo dotyczy okrzyków na stadionach. W tych zachowaniach rolę odgrywają neurony lustrzane biorące udział w ich propagowaniu. Wciąż mamy za mało okazji do śmiechu, a czas, który na niego poświęcamy, od stu lat staje się coraz krótszy.

więcej

Czerwiec dla alergika

Zdrowie

- Alergie

28-06-2017 01:18

Czerwiec to najtrudniejszy okres dla alergika. Na ten miesiąc przypada szczyt sezonu pylenia traw. Stężenie pyłków w powietrzu jest w całej Polsce na poziomie wysokim lub bardzo wysokim. To właśnie alergeny pyłku traw są w naszym kraju najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek oraz astmy pyłkowej.

więcej

Gotowi na nurkowanie?

Zdrowie

- Barotrauma

25-06-2017 10:22

Od dawna myślisz o tym, żeby na własne oczy zobaczyć podwodny świat i podczas najbliższego urlopu planujesz wreszcie to marzenie zrealizować? Nim wyruszysz na podbój raf koralowych dowiedz się, jak nurkowanie może wpłynąć na twój organizm i odpowiednio przygotuj się na ewentualne niedogodności. Sprawdź też, czy nie cierpisz na dolegliwości, które mogłyby uniemożliwić ci zostanie nurkiem.

więcej