Kalendarium, 24-11-2017

WiadomościDefinicja Ajurwedy

Medycyna Alternatywna

- Ajurweda

04-03-2017 11:45

Termin ajurweda jest złożeniem dwóch sanskryckich słów: ajur‚ czyli życie‚ oraz veda‚ czyli wiedza, nauka. Tak więc słowo „ajurweda” przetłumaczyć możemy jako: „nauka o życiu człowieka”, „znajomość życia” bądź „nauka o długowieczności”. Wszystkie tłumaczenia mają swoje uzasadnienia. Nauka o życiu człowieka — nauka o tym‚ jak współgrać z otaczającym nas światem, jak zatrzymać się na chwilę i poznać potrzeby swojego organizmu, czym kierować się podczas dokonywania wyborów, by było to najbardziej optymalnym dla nas rozwiązaniem. A dlaczego „nauka o długowieczności”? Ponieważ reagując na potrzeby organizmu (nie mylić z zachciankami)‚ podążamy za tym‚ co zdrowe, zrównoważone.

więcej

Ajurweda na tle indyjskiej historii i tradycji

Medycyna Alternatywna

- Ajurweda

16-02-2017 12:22

Indyjska legenda głosi, że wiedza o ajurwedzie pochodzi od Brahmy — stwórcy, pierwszej żywej istoty we wszechświecie. Od niego wiedza ta dotarła do Atrei, pierwszej ludzkiej istoty, która została uznana przez bogów za godną poznania tej nauki. Atreja jest jednym z riszych, starożytnych mędrców, którzy przez medytacyjny wgląd poznawali istotną dla ludzkości wiedzę. A zatem ajurweda jest metodą wglądową, w przeciwieństwie do współczesnej medycyny akademickiej nie opiera się tylko na badaniach naukowych, ale przede wszystkim na wykorzystaniu medytacyjnej uważności w holistycznym diagnozowaniu i leczeniu pacjenta.

więcej

Czakry

Medycyna Alternatywna

- Czakry

04-02-2017 13:09

Każdy człowiek posiada siedem centrów energetycznych zwanych czakrami. Nie znajdują się one bezpośrednio w ciele, lecz stanowią tak zwaną energię zewnętrzną. Osoby, które potrafią widzieć aurę, mogą także dostrzec czakry. Czakry wspomagają nasz organizm, są one połączone z kręgosłupem, rozmieszczone tam w konkretnych odstępach. Każde z tych siedmiu centrów energetycznych pulsuje we frekwencji szczególnego drgania danego koloru i jest połączone z określoną częścią ciała. Czakry spełniają funkcję absorbowania określonych drgań energetycznych z wszechświata w celu utrzymania ciała w równowadze.

więcej

Chi Kung. Trzy regulacje

Medycyna Alternatywna

- Chi Kung

10-01-2017 10:47

Najważniejszą rzeczą, której musisz się nauczyć, aby twoje chi mogło swobodnie przepływać, jest relaksowanie umysłu, oddechu i ciała. Gdy nauczysz się każdej z tych rzeczy, znaczy to, że wtedy praktykujesz trzy regulacje. Ze wszystkich trzech regulacji najważniejszy jest umysł, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na pozostałe regulacje. Zrelaksowany umysł jest spokojny i pozwala ci jasno myśleć, a tym samym w pełni się koncentrować. Aby zrelaksować swoje ciało, musisz wiedzieć, jak zwracać uwagę zarówno na zewnętrzną stronę siebie, tj. twoje mięśnie, jak i stronę wewnętrzną, czyli organy wewnętrzne. Relaksowanie oddechu oznacza, że staje się on powolny i równy, skoordynowany z umysłem i ciałem. Kiedy nauczysz się relaksować te trzy obszary, będziesz potrafił monitorować swoje chi i ostatecznie nauczysz się je kontrolować.

więcej

Domowa apteka ziołowa

Medycyna Alternatywna

- Zioła

17-12-2016 00:11

Leczą i koją od wieków. Najstarsze ślady ziołowych medykamentów znaleziono w dolinie Tygrysu i Eufratu u Sumerów, Babilończyków i Asyryjczyków, w dolinie Nilu i starożytnym Egipcie, a także w Chinach i Indiach. Kiedy upadły wielkie kultury, na długie wieki zapomniano o leczniczych ziołach.

więcej

Masaż tantryczny

Medycyna Alternatywna

- Stymulująca moc erotycznego dotyku

12-11-2016 15:30

Staroindyjska sztuka masażu tantrycznego może być bramą, przez którą zabierzesz ukochaną osobę we wspólną podróż ku nieznanym dotąd obszarom miłosnym, głębiom pożądania i erotyki, doświadczanym intensywniej, niż kiedykolwiek przedtem.

więcej

Zdrowotne zastosowanie nasion i oleju konopnego

Medycyna Alternatywna

- Nasiona i olej konopny

31-10-2016 20:50

Konopie przeżywają wreszcie swój zasłużony renesans jako produkt spożywczy, leczniczy, jako surowiec dla tekstyliów i surowiec o wielu innych zastosowaniach. „Chcesz nas upalić?” – słyszę czasem od uczestników seminarium, kiedy podczas przerwy częstuję ich miseczką z nasionami konopi, które wyglądają jak ciemne ziarenka gryki. Uspokajam ich wtedy, mówiąc, że ziarna konopi nie mają żadnych odurzających właściwości!

więcej

Woda kokosowa - Woda żywa

Medycyna Alternatywna

- Woda kokosowa

19-10-2016 12:30

Woda kokosowa to uzdrawiający napój z wnętrza kokosa, jednak nie brązowego, który znamy z naszych sklepów. Najwięcej jest jej w zielonych, jeszcze niedojrzałych owocach. Elektrolity zawarte w wodzie kokosowej pod względem składu przypominają ludzkie osocze, dlatego płyn ten zyskał ogromną popularność jako naturalny izotonik, całkowicie kompatybilny z ludzkim organizmem. Dzięki wyjątkowym właściwościom odżywczym sprzyja ona także równowadze chemicznej organizmu, chroni przed chorobami, pomaga w walce z rakiem i opóźnia procesy starzenia.

więcej

Praktyka yin jogi

Medycyna Alternatywna

- Yin joga

29-09-2016 21:36

To, jak praktykujemy, jest znacznie ważniejsze niż to, co praktykujemy. Nazbyt często uczniowie jogi zmuszają się do powykręcanych pozycji, nie biorąc pod uwagę, czy to, co robią, pomaga im czy szkodzi. Ich ego przejmuje kontrolę, a ego chce wyglądać dobrze przed innymi. Joga nigdy nie była sportem wyczynowym: to wewnętrzna praktyka, stworzona, by budować świadomość, nieprzywiązywanie się, spokój i zadowolenie.

więcej

Definicja yin jogi

Medycyna Alternatywna

- Yin joga

17-09-2016 20:09

Współczesna joga ma swoje korzenie we wschodnim mistycyzmie, miały na nią wpływ dziewiętnastowieczna gimnastyka i zapasy; została ukształtowana przez zachodnią wrażliwość. Obecnie joga, tak jak praktykowana jest na Zachodzie, jest zupełnie wyjątkowa: ta joga nigdy wcześniej nigdzie nie istniała – dziś praktykujemy zachodnią jogę dla korzyści, których pragną ludzie Zachodu. Te korzyści są znaczne i zostaną zgłębione w tym odkrywaniu. Jeśli od jakiegoś czasu ćwiczysz jogę, być może doświadczasz tylko połowy praktyki i niektórych dostępnych dla ciebie korzyści. Yin joga jest drugą połową.

więcej