Kalendarium, 23-01-2018

WiadomościCzy wiesz, że… aż 75% niemowląt i 94% dzieci po 1. roku życia w Polsce otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D?

Dziecko

- Jaki jest związek witaminy D z depresją?

03-05-2017 11:01

Eksperci i wyniki wiarygodnych badań wciąż potwierdzają oraz dostarczają nowe dowody na korzystny wpływ witaminy D na ludzki organizm na wszystkich etapach życia, w tym w okresie 1000 pierwszych dni – od poczęcia przez pierwsze lata życia dziecka.

więcej

Ekologiczna edukacja dzieci. Najlepszy sposób, by zadbać o przyszłość natury

Dziecko

- Ekologiczna edukacja dzieci

22-03-2017 10:35

Coraz gorsza jakość powietrza, kurczące się zasoby wody pitnej, rabunkowa gospodarka leśna, góry śmieci oraz ginące gatunki roślin i zwierząt. Oto efekt działań człowieka na Ziemi. Działań, których skutki odczuwać będą coraz dotkliwiej przyszłe pokolenia. Dlatego, oprócz pracy nad własną postawą wobec natury, niezbędna jest także edukacja proekologiczna dzieci. To najlepsza droga do tego, by w przyszłości przyroda otrzymała pomoc ze strony człowieka: zwierzęta i rośliny odzyskały należny im szacunek, a zasoby naszej planety były wykorzystywane racjonalnie. Najlepiej, aby edukacja ekologiczna rozpoczynała się od najmłodszych lat, tak by wykształcone w dzieciństwie zachowania towarzyszyły dzieciom także w ich dorosłym życiu.

więcej

Karmienie piersią – pytania i odpowiedzi

Dziecko

- Karmienie piersią

13-03-2017 10:44

Mleko mamy to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Pokarm kobiecy zaspokaja potrzeby rozwijającego się organizmu w pierwszym półroczu życia. Młoda mama może mieć wiele pytań i wątpliwości dotyczących karmienia piersią.

więcej

Otul miłością

Dziecko

- Przytulajmy nasze dzieci jak najczęściej

31-01-2017 17:30

31 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania. Według Virginii Satir, amerykańskiej psychoterapeutki już osiem uścisków dziennie pomoże nam zachować zdrowie . Okazuje się również, że przytulanie odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. Badania pokazują, że nietulone dzieci gorzej przybierają na wadze, a dodatkowo są mniej odporne niż ich tuleni rówieśnicy . Dlaczego jeszcze warto jest przytulać nasze pociechy?

więcej

Twoje dziecko wyjeżdża? Zatroszcz się o jego jadłospis już teraz!

Dziecko

- Ferie zimowe

14-01-2017 11:11

Ferie zimowe za pasem. Ten okres to dla młodzieży nie tylko moment odpoczynku od nauki, ale także odskocznia od codziennej rutyny. Zapobiegliwi rodzice w dużej mierze zaplanowali już swoim pociechom wspomniane dwa tygodnie, posyłając je na obóz zimowy bądź organizując atrakcje w okolicy miejsca zamieszkania. Obmyślając wyjazd zachodzimy w głowę jak sprawić, by dziecko wróciło do domu zdrowe, pełne wrażeń i szczęśliwe. W tym celu warto rozważyć aspekt dotyczący żywienia naszych pociech – pomoże im to zachować energię oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania.

więcej

Pyszne i zdrowe Święta

Dziecko

- Jak je przygotować z myślą (nie tylko) o najmłodszych – radzą edukatorzy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”

23-12-2016 10:02

Święta Bożego Narodzenia to prawdziwa uczta dla zmysłów – szczególnie dla najmłodszych. Boże Narodzenie to świąteczne aromaty pomarańczy i pierników, blask choinki, ciepło rodzinnej atmosfery,  bogactwo tradycyjnych oraz dobrze znanych smaków. Sprawmy, aby nadchodzący czas przy rodzinnym stole kojarzył się dzieciom nie tylko z biesiadowaniem. Podarujmy im piękne wspomnienia, ale też najcenniejszy prezent na przyszłość: prawidłowe nawyki żywieniowe, które pozwolą zadbać o ich zdrowie.

więcej

Dziwne zachcianki w ciąży

Dziecko

- Łaknienie spaczone

19-12-2016 10:54

Myślisz, że Twoja chętka na deser lodowy ze śledziem jest, no, nieco dziwna? To jeszcze nic w porównaniu z zachciankami innych kobiet. Kobiety cierpiące na przypadłość nazywaną łaknieniem spaczonym mają ochotę zjadać takie rzeczy, jak ziemia, glina, lód z zamrażalnika, papier, odpryski farby, kreda, piasek, mydło czy popiół z papierosów.

więcej

Jesienne bogactwo plonów

Dziecko

- Jak je wykorzystać w codziennej zabawie i edukacji dzieci?

09-12-2016 11:03

Stempelki z ziemniaków, marchewkowe kwiatki do ozdabiania potraw czy łódeczki z papryki – to tylko niektóre z zastosowań kolorowych warzyw w codziennej nauce i zabawie maluchów. Kolorowe skarby jesieni są nie tylko pyszne, są również bardzo zdrowe. Przedstawione dzieciom od nietypowejstrony świetnie sprawdzą się w roli edukacyjnych rekwizytów, zarówno w domowych zabawach, jak i w żłobkach czy przedszkolach. Warzywa są  też świetnym pretekstem do wspólnej nauki zdrowego żywienia, poznawania kolorów, kształtów czy nowych słów.

więcej

W tych maleństwach tkwi olbrzymia siła

Dziecko

- 17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

17-11-2016 00:09

Albert Einstein, Isaak Newton, Stevie Wonder i Mark Twain. Ich wspólny mianownik? Bez wątpienia intelekt, talent, potrzeba kreacji oraz duża charyzma. Mało kto wie, że te ogromne umysły łączy coś jeszcze… Urodzenie się przedwcześnie. Fakt ten, nie przeszkodził im jednak w tworzeniu rzeczy wielkich i wyjątkowych. Wcześniactwo to nie wyrok, a biografie znanych, najmniejszych noworodków przeczą ich wczesnym słabościom. Co je cechuje? Ciekawość świata i pragnienie życia. Często możemy mówić o prawdziwym cudzie. 17 listopada to doskonała okazja do świętowania. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Jak się okazuje… rodzi się ich coraz więcej.

więcej

Halloween nie musi straszyć niezdrowymi przekąskami

Dziecko

- Przepisy edukatorów programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”

28-10-2016 10:43

Ostatniego dnia października obchodzone jest Halloween – święto dość kontrowersyjne, aczkolwiek lubiane szczególnie przez dzieci za oceanem i coraz częściej obecne również w polskim kalendarzu. Niestety świętowaniu często towarzyszą niezdrowe przekąski w kształcie potworów, zębów wampira czy duchów. Już samo hasło Halloween: „Cukierek albo psikus!” niesie ze sobą skojarzenia pełne cukru. Czy w tym dniu dzieci ucieszą się tylko z niezdrowych cukierków i słonych przekąsek? Otóż nie! Edukatorzy żywieniowi programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” przygotowali przepisy na zdrowe, a jednocześnie pyszne przystawki na przedszkolne zabawy, a także sposoby, jak uniknąć tłustych pokus żywieniowych czyhających podczas jesiennych spacerów.

więcej