Kalendarium, 23-07-2017

WiadomościGłęboki wdech chroni serce

Zdrowie

- Radioterapia nowotworów

18-07-2017 09:10

Jak skutecznie prowadzić radioterapię nowotworów piersi i chłoniaków, chroniąc jednocześnie serce przed ryzykiem powikłań kardiologicznych? W Centrum Radioterapii Amethyst tego typu zabiegi realizowane są poprzez napromienianie na wstrzymanym oddechu – czyli metodą breath hold.

więcej

Śmiać się

Zdrowie

- Śmiech

04-07-2017 11:20

Śmiech może być zaraźliwy, zupełnie jak bicie braw. Widać to na przykład po udanym spektaklu. Kiedy jedna czy dwie osoby wstają, inni widzowie robią to samo i mamy słynną owację na stojąco. To samo dotyczy okrzyków na stadionach. W tych zachowaniach rolę odgrywają neurony lustrzane biorące udział w ich propagowaniu. Wciąż mamy za mało okazji do śmiechu, a czas, który na niego poświęcamy, od stu lat staje się coraz krótszy.

więcej

Czerwiec dla alergika

Zdrowie

- Alergie

28-06-2017 01:18

Czerwiec to najtrudniejszy okres dla alergika. Na ten miesiąc przypada szczyt sezonu pylenia traw. Stężenie pyłków w powietrzu jest w całej Polsce na poziomie wysokim lub bardzo wysokim. To właśnie alergeny pyłku traw są w naszym kraju najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek oraz astmy pyłkowej.

więcej

Gotowi na nurkowanie?

Zdrowie

- Barotrauma

25-06-2017 10:22

Od dawna myślisz o tym, żeby na własne oczy zobaczyć podwodny świat i podczas najbliższego urlopu planujesz wreszcie to marzenie zrealizować? Nim wyruszysz na podbój raf koralowych dowiedz się, jak nurkowanie może wpłynąć na twój organizm i odpowiednio przygotuj się na ewentualne niedogodności. Sprawdź też, czy nie cierpisz na dolegliwości, które mogłyby uniemożliwić ci zostanie nurkiem.

więcej

Witamina C pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym

Zdrowie

- Stres oksydacyjny

20-06-2017 10:27

Wraz z końcem wiosny i nadejściem lata coraz chętniej uprawiamy sport i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny jest niezbędnym elementem dbałości o poprawne funkcjonowanie organizmu, ale może być jedną z przyczyn stresu oksydacyjnego. Wysiłek fizyczny powoduje bowiem zwiększenie ilości „wolnych rodników” w organizmie, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia komórek, na skutek ich utlenienia, a co za tym idzie do zaburzenia ich funkcjonowania.

więcej

Katar alergiczny czy katar sienny?

Zdrowie

- Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

18-06-2017 00:22


Z powodu kataru alergicznego cierpi aż jedna czwarta dorosłych Polaków. Jak walczyć z jego objawami i przyczynami?

więcej

Co wyczytasz z krwi i kości?

Zdrowie

- Choroba Gauchera

12-06-2017 00:46

Mówi się, że we krwi nosimy przyzwyczajenia, a w kościach przeczucia. W rzeczywistości lekarze wyczytać z nich mogą znacznie więcej - przyczynę gorszego samopoczucia, miejsce ostatnio spędzonych wakacji, a nawet rzadką chorobę genetyczną. Potrzebna jest do tego jednak wnikliwość i ciekawość na miarę doktora House’a.

więcej

Krajowy konsultant w kardiologii: Za jakość powinno się płacić

Zdrowie

- Krajowy konsultant w kardiologii

09-06-2017 11:02

Jakość w kardiologii to temat, nad którego wdrożeniem do systemu finansowania od lat zastanawiają się urzędnicy i lekarze. Dziś w kontekście ustawy o sieci szpitali pada pytanie, czy za jakość należy płacić i czy jakość może być jednym z kryteriów oceny leczenia?

więcej

Wyjdź na zewnątrz i ciesz się życiem - nie pozwól alergii tego zmienić!

Zdrowie

- Alergia

24-05-2017 10:22

Alergia ogranicza radość z aktywności na świeżym powietrzu, przede wszystkim jeśli alergik uczulony jest na pyłki roślin. Przyczynia się to do tego, że coraz częściej społeczeństwo spędza czas w zamkniętych czterech ścianach zamiast cieszyć się świeżym powietrzem.

więcej

Instrukcja obsługi pacjenta po zawale

Zdrowie

- Kardiologia

22-05-2017 09:28

W Polsce zgony z powodu chorób sercowo-naczyniowych to aż 46%. Musimy być świadomi skali problemu i właściwie mu przeciwdziałać. O tym, jakie właściwe kroki podjąć po zawale serca dyskutowali kardiolodzy z całej Polski wraz przedstawicielami systemu ochrony zdrowia podczas XXI Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI 2017 r. w Warszawie.

więcej