Kalendarium, 21-01-2018

WiadomościSarkoidoza przypomina alergię

Zdrowie

- Sarkoidoza

07-01-2018 02:10

Sarkoidoza przypomina alergię. Przyczyną dolegliwości jest wadliwie działający układ odpornościowy.

więcej

Ozon zamiast wiertła, czyli bezbolesne leczenie próchnicy

Zdrowie

- Bezbolesne leczenie próchnicy

30-12-2017 14:27

Wizyta u dentysty bez bólu nie jest już marzeniem. Nowa metoda usuwania próchnicy jaką jest ozonoterapia, pozwala usunąć aż 99,9% bakterii w jamie ustnej. Niezwykle silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze ozonu hamują rozwój próchnicy, leczą stany zapalne i zapobiegają powikłaniom po zabiegach chirurgicznych oraz z zakresu endodoncji.

więcej

Jak aktywnie spędzić święta i Nowy Rok?

Zdrowie

- Zdrowy styl życia

24-12-2017 00:14

Święta nieodmiennie kojarzą się z choinką, prezentami i oczywiście pysznymi potrawami, na które czekamy przez cały rok. Dlatego, kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazdka zwykle z niecierpliwością zasiadamy do stołu, by kosztować kolejnych przysmaków. Niestety – rzadko od niego wstajemy przez następnych kilka dni. A gdyby zamiast kolejnych godzin przy makowcu i pierogach spędzić czas aktywnie?

więcej

Niedostrzegany problem - ciężki przewlekły wyprysk rąk

Zdrowie

- Ciężki przewlekły wyprysk rąk

19-12-2017 00:19

Choroby skóry to dolegliwość, która dotyka coraz większej grupy osób i stanowi obecnie bardzo poważny problem nie tylko medyczny, ale również psychologiczny oraz ekonomiczny. Choroby skóry powodują duży dyskomfort związany z bólem, bezsennością, świądem i uczuciem pieczenia, często wykluczając z życia osobistego, społecznego oraz zawodowego. Co w sytuacji, gdy choroba bezpośrednio dotyka naszych dłoni?

więcej

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Zdrowie

- POCHP

16-12-2017 00:52

Choć przewlekła obturacyjna choroba płuc, znana jako POChP, jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród pacjentów na całym świecie, w Polsce wiedza na jej temat wciąż jest stosunkowo słabo rozpowszechniona. Przyjmuje się, że z objawami POChP może zmagać się ponad 2 miliony Polaków, a tylko pół miliona jest pod kontrolą lekarza.

więcej

Domena naszych czasów: skrajne style życia, wspólne problemy zdrowotne

Zdrowie

- Andullacja

13-12-2017 00:41

Siedząca praca i niewłaściwa dieta, czy może intensywne treningi i brak czasu na regenerację? Te dwa skrajnie różne style życia są charakterystyczne dla współczesnego społeczeństwa. Z ich prowadzeniem wiąże się ryzyko licznych urazów i schorzeń, które prowadzić mogą do poważnych problemów zdrowotnych. Mało aktywni ludzie narażeni są na choroby kręgosłupa czy układu krążenia, natomiast wielbiciele sportu bardzo często zmagają się z kontuzjami. Niezależnie od tego, który tryb życia prowadzisz, warto zatroszczyć się o swoje zdrowie eliminując występujące już dolegliwości lub umiejętnie im zapobiegając. Jednym z rozwiązań jest masaż andullacyjny – metoda od lat znana i stosowana na Zachodzie, a w Polsce dopiero odkrywana.

więcej

Sposoby na jesienną chandrę – jak być SMART jesienią?

Zdrowie

- Sposoby na jesienną chandrę

01-12-2017 00:06

Wraz z nastaniem chłodnych, jesiennych dni odczuwasz spadek nastroju, pogarsza się Twoje samopoczucie, wzrasta niechęć do podejmowania działań i pojawia apatia? Nie pozwól na to, żeby dopadła Cię chandra! Jak zadbać o samopoczucie i dobrą kondycję, gdy na dworze jest zimno i ciemno? Jak mimo niesprzyjających warunków zachować pogodę ducha? – radzi Zuzanna Antecka, psycholog, specjalistka ds. żywienia i ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

więcej

Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki

Zdrowie

- Rak nerki

17-11-2017 01:21

W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Mimo że choroba wciąż jest groźna, istnieją już leki, które są w stanie zahamować jej postęp. O to, by były dostępne także w Polsce, zabiegają organizacje pacjentów, lekarze i chorzy.

więcej

E-czytanie a wzrok

Zdrowie

- E-czytanie

15-11-2017 00:06

Czytanie ebooków stało się bardzo modne, jak potwierdza 60% respondentów badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo. Co trzeci zapytany obawia się jednak, iż czytanie na ekranie bardziej psuje wzroki niż czytanie książek tradycyjnych, ale tylko co trzeci czyta ebooki na czytnikach, czyli dedykowanych do e-lektury urządzeniach. Czy e-czytanie rzeczywiście negatywnie wpływa na wzrok? Jak najlepiej użytkować książki elektroniczne, aby korzystać z nich bez obaw?

więcej

Nowe nadzieje w ablacji

Zdrowie

- Ablacja

11-11-2017 01:10

Ablacja z łaciny ‘ablatio’ czyli amputacja, odcięcie bez użycia skalpela to metoda leczenia arytmii serca. Polega ona na celowym uszkodzeniu niewielkiego obszaru serca w miejscu, które wywołuje zaburzenie rytmu serca czyli arytmię. Pierwszy zabieg został wykonany w 1982 r. prądem stałym o dużej energii. Jednak stały prąd w zabiegach mógł być używany jedynie w początkowej fazie klinicznego wprowadzania ablacji. Historycznym przełomem w rozwoju ablacji stało się zastosowanie prądu zmiennego, energii o długości fal radiowych RF. Zastosowanie niskiego napięcia i wysokiej częstotliwości użytej energii wpłynęło na większą przewidywalność tworzącej się na sercu blizny co znacznie poprawiło bezpieczeństwo wykonywania zabiegu ablacyjnego.

więcej