Kalendarium, 01-05-2017

WiadomościZioła dla ludzi i pszczół

Medycyna Alternatywna

- Zioła

17-04-2017 10:33

Zdobią, smakują a także pomagają przetrwać pszczołom - sadźmy jak najwięcej ziół w ogrodach i na balkonach.

więcej

Młody jęczmień

Medycyna Alternatywna

- Właściwości młodego jęczmienia

20-03-2017 12:28

Jęczmień jest zbożem z rodziny wiechlinowatych, zalicza się do niej około 20 gatunków, z których najbardziej rozpowszechnionym jest jęczmień zwyczajny (Hordeum vulgare). Jest on jedną z najstarszych roślin hodowanych przez człowieka. Był znany już w VII w. p.n.e.- tak datowane są, pochodzące z bliskiego wschodu, najstarsze dowody uprawy tej rośliny. Wzmianki o ogromnym szacunku, z jakim podchodzono do zbiorów jęczmienia, można również znaleźć w Starym Testamencie. Zboże to wykorzystywano głównie do wypieku chleba. Prozdrowotne właściwości tej rośliny znano już w starożytności. Stanowi ona również popularny składnik dań kuchni azjatyckiej - na bazie jęczmienia powstają zupy, wypieki oraz napoje.

więcej

Definicja Ajurwedy

Medycyna Alternatywna

- Ajurweda

04-03-2017 11:45

Termin ajurweda jest złożeniem dwóch sanskryckich słów: ajur‚ czyli życie‚ oraz veda‚ czyli wiedza, nauka. Tak więc słowo „ajurweda” przetłumaczyć możemy jako: „nauka o życiu człowieka”, „znajomość życia” bądź „nauka o długowieczności”. Wszystkie tłumaczenia mają swoje uzasadnienia. Nauka o życiu człowieka — nauka o tym‚ jak współgrać z otaczającym nas światem, jak zatrzymać się na chwilę i poznać potrzeby swojego organizmu, czym kierować się podczas dokonywania wyborów, by było to najbardziej optymalnym dla nas rozwiązaniem. A dlaczego „nauka o długowieczności”? Ponieważ reagując na potrzeby organizmu (nie mylić z zachciankami)‚ podążamy za tym‚ co zdrowe, zrównoważone.

więcej

Ajurweda na tle indyjskiej historii i tradycji

Medycyna Alternatywna

- Ajurweda

16-02-2017 12:22

Indyjska legenda głosi, że wiedza o ajurwedzie pochodzi od Brahmy — stwórcy, pierwszej żywej istoty we wszechświecie. Od niego wiedza ta dotarła do Atrei, pierwszej ludzkiej istoty, która została uznana przez bogów za godną poznania tej nauki. Atreja jest jednym z riszych, starożytnych mędrców, którzy przez medytacyjny wgląd poznawali istotną dla ludzkości wiedzę. A zatem ajurweda jest metodą wglądową, w przeciwieństwie do współczesnej medycyny akademickiej nie opiera się tylko na badaniach naukowych, ale przede wszystkim na wykorzystaniu medytacyjnej uważności w holistycznym diagnozowaniu i leczeniu pacjenta.

więcej

Czakry

Medycyna Alternatywna

- Czakry

04-02-2017 13:09

Każdy człowiek posiada siedem centrów energetycznych zwanych czakrami. Nie znajdują się one bezpośrednio w ciele, lecz stanowią tak zwaną energię zewnętrzną. Osoby, które potrafią widzieć aurę, mogą także dostrzec czakry. Czakry wspomagają nasz organizm, są one połączone z kręgosłupem, rozmieszczone tam w konkretnych odstępach. Każde z tych siedmiu centrów energetycznych pulsuje we frekwencji szczególnego drgania danego koloru i jest połączone z określoną częścią ciała. Czakry spełniają funkcję absorbowania określonych drgań energetycznych z wszechświata w celu utrzymania ciała w równowadze.

więcej

Chi Kung. Trzy regulacje

Medycyna Alternatywna

- Chi Kung

10-01-2017 10:47

Najważniejszą rzeczą, której musisz się nauczyć, aby twoje chi mogło swobodnie przepływać, jest relaksowanie umysłu, oddechu i ciała. Gdy nauczysz się każdej z tych rzeczy, znaczy to, że wtedy praktykujesz trzy regulacje. Ze wszystkich trzech regulacji najważniejszy jest umysł, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na pozostałe regulacje. Zrelaksowany umysł jest spokojny i pozwala ci jasno myśleć, a tym samym w pełni się koncentrować. Aby zrelaksować swoje ciało, musisz wiedzieć, jak zwracać uwagę zarówno na zewnętrzną stronę siebie, tj. twoje mięśnie, jak i stronę wewnętrzną, czyli organy wewnętrzne. Relaksowanie oddechu oznacza, że staje się on powolny i równy, skoordynowany z umysłem i ciałem. Kiedy nauczysz się relaksować te trzy obszary, będziesz potrafił monitorować swoje chi i ostatecznie nauczysz się je kontrolować.

więcej

Domowa apteka ziołowa

Medycyna Alternatywna

- Zioła

17-12-2016 00:11

Leczą i koją od wieków. Najstarsze ślady ziołowych medykamentów znaleziono w dolinie Tygrysu i Eufratu u Sumerów, Babilończyków i Asyryjczyków, w dolinie Nilu i starożytnym Egipcie, a także w Chinach i Indiach. Kiedy upadły wielkie kultury, na długie wieki zapomniano o leczniczych ziołach.

więcej

Masaż tantryczny

Medycyna Alternatywna

- Stymulująca moc erotycznego dotyku

12-11-2016 15:30

Staroindyjska sztuka masażu tantrycznego może być bramą, przez którą zabierzesz ukochaną osobę we wspólną podróż ku nieznanym dotąd obszarom miłosnym, głębiom pożądania i erotyki, doświadczanym intensywniej, niż kiedykolwiek przedtem.

więcej

Zdrowotne zastosowanie nasion i oleju konopnego

Medycyna Alternatywna

- Nasiona i olej konopny

31-10-2016 20:50

Konopie przeżywają wreszcie swój zasłużony renesans jako produkt spożywczy, leczniczy, jako surowiec dla tekstyliów i surowiec o wielu innych zastosowaniach. „Chcesz nas upalić?” – słyszę czasem od uczestników seminarium, kiedy podczas przerwy częstuję ich miseczką z nasionami konopi, które wyglądają jak ciemne ziarenka gryki. Uspokajam ich wtedy, mówiąc, że ziarna konopi nie mają żadnych odurzających właściwości!

więcej

Woda kokosowa - Woda żywa

Medycyna Alternatywna

- Woda kokosowa

19-10-2016 12:30

Woda kokosowa to uzdrawiający napój z wnętrza kokosa, jednak nie brązowego, który znamy z naszych sklepów. Najwięcej jest jej w zielonych, jeszcze niedojrzałych owocach. Elektrolity zawarte w wodzie kokosowej pod względem składu przypominają ludzkie osocze, dlatego płyn ten zyskał ogromną popularność jako naturalny izotonik, całkowicie kompatybilny z ludzkim organizmem. Dzięki wyjątkowym właściwościom odżywczym sprzyja ona także równowadze chemicznej organizmu, chroni przed chorobami, pomaga w walce z rakiem i opóźnia procesy starzenia.

więcej