Kalendarium, 01-05-2017

WiadomościPrzyjazna Stacja dla pacjentów Szpitala Miejskiego w Tychach

Aktualności

- Stacja ETZ w Szpitalu Miejskim w Tychach

13-04-2017 11:21

Od dziś pacjenci pozostający pod opieką Szpitala Miejskiego w Tychach korzystać mogą ze specjalnie przygotowanej Stacji ETZ - Enzymatycznej Terapii Zastępczej. To przyjazne i komfortowe miejsce do przyjmowania leczenia w formie wlewów, stworzone z myślą o pacjentach dotkniętych rzadkimi chorobami.

więcej

Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Aktualności

- Odpowiednie żywienie wspomaga leczenie

11-04-2017 09:00

Szacuje się, że w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi ok. 80 tys. osób, a co roku przybywa nawet do 8 tysięcy nowych przypadków tej choroby. 11 kwietnia w ramach Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona na całym świecie głośno mówi się o codziennych problemach pacjentów. Jednym z poważnych wyzwań jest prawidłowe odżywienie organizmu.

więcej

Prof. Dariusz Dudek: czekamy na odpowiedź ze strony MZ co stanie się z kardiologią poza siecią w przypadku likwidacji NFZ?

Aktualności

- Co stanie się z kardiologią poza siecią w przypadku likwidacji NFZ?

26-03-2017 12:01

Według aktualnego projektu przyjętej 23.03.17 ustawy o sieci szpitali poziom sercowo-naczyniowy nie został w niej uwzględniony. Kardiologia może być składową w szpitalach, które weszły do sieci., gwarancja finansowania nie obejmuje jednak monoprofilowych jednostek. Zgodnie z najnowszymi danymi, małe ośrodki kardiologii zabiegowej (<1000 zabiegów na rok) wykonują 65% wszystkich zabiegów angioplastyki wieńcowej. Wiceminister Zdrowia Piotr Gryza oraz Prezes NFZ Andrzej Jacyna zadeklarowali zabezpieczenie finansowe dla placówek kardiologicznych >400 zabiegów na rok w trybie konkursowym NFZ - również dla ośrodków, które nie zakwalifikują się do sieci. Pytaniem jednak pozostaje: co stanie się z kardiologią po likwidacji NFZ?

więcej

1000 dni, jeden wniosek – polscy rodzice popełniają zbyt wiele błędów w żywieniu

Aktualności

- Ostrzegawcze wyniki badania dot. kluczowych problemów żywieniowych w okresie 1000 pierwszych dni życia polskich dzieci

16-03-2017 12:17

Zbyt wiele niemowląt w Polsce jest nieprawidłowo karmionych w pierwszym okresie swojego życia. Może to fatalnie wpłynąć na ich rozwój indywidualny, a także na stan zdrowia całego polskiego społeczeństwa. 61% polskich niemowląt jest zbyt wcześnie odstawianych od piersi i za szybko są im podawane posiłki dla dorosłych. Niemal wszystkie polskie dzieci po 1. roku życia (94%) otrzymują wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D. Aż 88% – za mało warzyw. 3/4 z nich (75%) spożywa zbyt wiele cukru. Dużym problemem jest też to, że aż 83% dzieci po 12. miesiącu życia dostaje posiłki dosalane. W efekcie aż co trzecie dziecko w Polsce (32%) w wieku 5-36 miesięcy ma niewłaściwą masę ciała. Takie są główne wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie przy wsparciu Fundacji NUTRICIA.

więcej

Polscy okuliści kontra jaskra

Aktualności

- Ogólnopolska akcja badania Polaków w kierunku jaskry

15-03-2017 01:29

W najbliższą sobotę 18 marca 2017 roku z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, której inicjatorem i organizatorem jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Tego dnia wszyscy Ci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych oferowanych w ponad 60 ośrodkach w całym kraju. Lista placówek, która włączyła się do akcji dostępna jest na stronie www.pto.com.pl

więcej

Światowy Dzień Nerek 9 marca 2017

Aktualności

- Nefrolodzy i chorzy na nerki apelują: Badajcie się!

09-03-2017 21:31

Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie - wystarczyłyby coroczne badania krwi i moczu.

więcej

5 porcji warzyw, owoców lub soku

Aktualności

- Startuje VI edycja popularnego programu edukacyjno-informacyjnego

08-03-2017 00:21

W marcu rozpoczęła się kolejna, VI już odsłona kampanii edukacyjnej „5 porcji warzyw, owoców lub soku” – programu realizowanego przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Celem akcji jest promowanie i budowanie prawidłowych postaw żywieniowych wśród Polaków. Kampania ma szczególne znaczenie w obliczu ciągle zbyt niskiego spożycia owoców i warzyw w naszym kraju.

więcej

Jak prawidłowo segregować śmieci, by pomóc naturze?

Aktualności

- Segregacja śmieci

28-02-2017 08:43

Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat! W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną? Jak każdy z nas, we własnym domu, może stać się przyjacielem natury?

więcej

Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!

Aktualności

- Kampania edukacyjna

06-02-2017 11:13

Jak wynika z badań, zaledwie co trzeci Polak sprawdza datę ważności na produkcie i jest to najczęściej sprawdzana informacja. To niestety efekt niedostatecznej wiedzy konsumentów na temat tego, co oznaczają informacje umieszczone na produkcie i jak można je przełożyć na wybór zdrowszej, a przez to lepszej dla siebie żywności. Dlatego Instytut Żywności i Żywienia przeprowadza kampanię edukacyjną pod hasłem: „Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!”. Jej celem jest przekonanie Polaków do porównywania etykiet, dokonywania korzystnych dla zdrowia wyborów, a co za tym idzie świadomego podejścia do żywienia.

więcej

Zmiany na lepsze w polskich żłobkach i przedszkolach

Aktualności

- Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy

24-01-2017 11:40

1219 żłobków i przedszkoli w całym kraju, a w nich 118 000 dzieci objętych jest opieką edukatorów żywieniowych programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Dotychczasowe efekty ich pracy to zauważalne, pozytywne zmiany w sposobie żywienia najmłodszych w zaangażowanych placówkach. Ich szczegóły obrazuje badanie przeprowadzone po dwóch latach działania programu. Udział w nim wzięło 244 przedstawicieli żłobków i przedszkoli w całym kraju.

więcej