Kalendarium, 19-11-2017

WiadomościMózgowe porażenie dziecięce i choroby spektrum autyzmu kluczowymi tematami pierwszego w Polsce Światowego Dnia Krwi Pępowinowej

Aktualności

- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

15-11-2017 16:25

15 listopada świętujemy World Cord Blood Day, czyli Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Tegorocznym, pierwszym obchodom tego dnia w Polsce, organizowanym przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), towarzyszą przełomowe wieści z dziedziny medycyny. Do chorób, w których leczeniu wykorzystywane są komórki macierzyste z krwi pępowinowej, dołączają choroby spektrum autyzmu oraz mózgowe porażenie dziecięce.

więcej

Powstał pierwszy w Polsce dokument określający wytyczne żywieniowe w różnych chorobach neurologicznych

Aktualności

- Leczenie żywieniowe w neurologii

03-11-2017 01:22

Interdyscyplinarna grupa ekspertów stworzyła dokument, który w szerokim zakresie przedstawia wskazania żywieniowe dla pacjentów z chorobami neurologicznymi. Zostały w nim zebrane m.in. kryteria diagnostyczne rozpoznawania niedożywienia, etapy prawidłowego leczenia oraz sposoby wyboru drogi leczenia żywieniowego. Nowe wytyczne żywieniowe ogłoszono podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

więcej

Jak wrócić do zdrowia po udarze? Akcja z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu

Aktualności

- Akcja z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu

28-10-2017 02:55

W niedzielę 29 października z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w warszawskim ośrodku Terapia neurologiczna samodzielni odbędą się całodzienne ogólnodostępne, bezpłatne prezentacje, konsultacje i instruktaże ekspertów oraz ocena czynników ryzyka wystąpienia udaru. Wszystko po to, aby edukować oraz wesprzeć chorych i ich bliskich.

więcej

Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę

Aktualności

- Odkryj, Poznaj, Zaakceptuj

27-10-2017 04:18

Światowy Dzień Chorego na Łuszczycę przypada na 29 października i jest obchodzony w tym samym czasie na całym świecie. Organizacje zainspirowane inicjatywą IFPA (International Federation of Psoriasis  Associations) podejmują aktywności o charakterze informacyjnym, organizują kampanie świadomościowe, spotkania i prelekcje ukazujące życie pacjentów z tym schorzeniem. Ten symboliczny dzień przypomina nam wszystkim o tym, jaką chorobą jest łuszczyca, a pacjentom daje sygnał, że nie są ze swoimi problemami sami.

więcej

Lekarstwo każdy nosi w sobie

Aktualności

- Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26-10-2017 00:59

26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ideą święta jest promowanie świadomego dawstwa nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Jakie choroby leczy się metodą przeszczepienia? Jaka jest szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego”? Co o swoich przeżyciach mówią Dawcy faktyczni?

więcej

Polakom nie straszne mity żywieniowe

Aktualności

- „Soki i musy – witaminy w SMART formie”

19-10-2017 09:26

Najnowsze badania pokazują, że pijemy coraz więcej soków, zarówno owocowych jak i warzywnych, a także jemy więcej musów. Trzyletnia kampania promocyjno-informacyjna „Soki i musy – witaminy w SMART formie” uświadomiła Polakom, że warzywa, owoce, 100% soki i musy owocowo – warzywne są nieodłącznym elementem zbilansowanej diety dzieci i dorosłych. W ciągu ostatnich lat nie tylko wzrosło spożycie soków i musów, ale również zmieniło się ich postrzeganie.

więcej

Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku – Fundacja DKMS rusza z projektem edukacyjnym „Naszpikuj się wiedzą”

Aktualności

- Fundacja DKMS rusza z projektem edukacyjnym „Naszpikuj się wiedzą”

12-10-2017 09:21

Dziewięciu na dziesięciu Polaków (89%) słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. Choć większości społeczeństwa ten termin nie jest obcy, to jednak ponad dwie trzecie Polaków (68%) nie wie, co tak naprawdę oznacza. Mimo niewiedzy na temat metod pobierania szpiku i komórek macierzystych, czterech na pięciu Polaków deklaruje, że jest zwolennikiem idei dawstwa szpiku (raport TNS Polska dla Fundacji DKMS). Dlatego właśnie Fundacja DKMS rozpoczyna projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”, który ma tą świadomość zwiększać. Projekt poprzedza akcja „Tydzień Świadomości Dawstwa Szpiku”.

więcej

Spacer najlepszym lekiem człowieka

Aktualności

- „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”.

05-10-2017 10:10

30 września w 6. Miastach Polski odbył się „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, gdzie mieszkańcy różnych miast jednoczyli się w walce z siedzącym trybem życia. Cała akcja ma na celu pokazanie, że aktywność fizyczna doskonale wpływa na profilaktykę chorób przewlekłych i może wydłużyć nasze życie.

więcej

20 lat od badań pilotażowych do badań powszechnych we wczesnym wykrywaniu zaburzeń słuchu

Aktualności

- Zaburzenia słuchu

29-09-2017 01:08

Od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował i przeprowadził szereg programów wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Łącznie wykonano ponad 1 milion badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

więcej

Eksperci apelują, aby pamiętać o USG jamy brzusznej

Aktualności

- Międzynarodowy Tydzień Urologii

28-09-2017 00:14

Trwa Międzynarodowy Tydzień Urologii - z tej okazji eksperci przypominają o regularnym wykonywaniu profilaktycznego USG jamy brzusznej, które może być wyjątkowo pomocne m. in. we wczesnym wykryciu raka nerki.

więcej