Kalendarium, 23-02-2017

WiadomościMniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!

Aktualności

- Kampania edukacyjna

06-02-2017 11:13

Jak wynika z badań, zaledwie co trzeci Polak sprawdza datę ważności na produkcie i jest to najczęściej sprawdzana informacja. To niestety efekt niedostatecznej wiedzy konsumentów na temat tego, co oznaczają informacje umieszczone na produkcie i jak można je przełożyć na wybór zdrowszej, a przez to lepszej dla siebie żywności. Dlatego Instytut Żywności i Żywienia przeprowadza kampanię edukacyjną pod hasłem: „Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!”. Jej celem jest przekonanie Polaków do porównywania etykiet, dokonywania korzystnych dla zdrowia wyborów, a co za tym idzie świadomego podejścia do żywienia.

więcej

Zmiany na lepsze w polskich żłobkach i przedszkolach

Aktualności

- Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy

24-01-2017 11:40

1219 żłobków i przedszkoli w całym kraju, a w nich 118 000 dzieci objętych jest opieką edukatorów żywieniowych programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Dotychczasowe efekty ich pracy to zauważalne, pozytywne zmiany w sposobie żywienia najmłodszych w zaangażowanych placówkach. Ich szczegóły obrazuje badanie przeprowadzone po dwóch latach działania programu. Udział w nim wzięło 244 przedstawicieli żłobków i przedszkoli w całym kraju.

więcej

Ponad 20 tysięcy kobiet przebadanych bezpłatnie w ramach projektu mammograficznego Grupy LUX MED

Aktualności

- Badania mammograficzne

04-01-2017 09:20

Rak piersi jest dziś nadal jednym z najczęściej występujących zagrożeń nowotworowych wśród kobiet. Dlatego Grupa LUX MED zorganizowała w całej Polsce ponad 140 warsztatów edukacyjnych na temat samobadania piersi, a w ramach mobilnych badań mammograficznych przebadała już ponad 20 tysięcy kobiet w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat. Wszystko dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

więcej

Rzecz o dobrych manierach przy wigilijnym stole!

Aktualności

- Dobre maniery

21-12-2016 12:37

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej oczekiwana w roku chwila! Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas – pełen pachnących potraw, mieniącej się tysiącami światełek choinki, góry prezentów i uśmiechniętych twarzy najbliższych. To właśnie w Wigilię przykładamy szczególną uwagę, aby wszystko było perfekcyjne, a rodzinne ciepło udzieliło się zarówno nam, jak i każdemu z naszych gości. Niepowtarzalny, świąteczny klimat z pewnością pomoże stworzyć znajomość dobrych manier! A zatem czas na lekcję savoir-vivre’u!

więcej

Jak być eko? – 7 prostych zasad ekologicznego postępowania w każdym domu

Aktualności

- Natura potrzebuje naszej pomocy

15-12-2016 00:01

Co dzień korzystamy z energii elektrycznej i wody, wyrzucamy śmieci i używamy samochodów. Robimy to, nie zastanawiając się gdzie trafiają odpady z naszego domu, a prąd w gniazdku i wodę w kranie traktujemy jak coś zupełnie naturalnego i niewyczerpalnego. Coraz częściej obserwujemy jednak anomalie pogodowe, zmiany klimatu i stale podnoszącą się średnią temperaturę roczną w każdej strefie klimatycznej, a także rosnące zanieczyszczenie powietrza w miastach. Nadszedł czas abyśmy zrozumieli, że to od naszych codziennych zachowań zależy jakość środowiska w najbliższym otoczeniu, zdrowie i przyszłość naszych dzieci, a także losy Ziemi. A przecież bycie „eko” wcale nie jest trudne. Wystarczy kilka podstawowych zasad, aby zadbać o środowisko naturalne.

więcej

ONKOfundusz – wsparcie w leczeniu onkologicznym

Aktualności

- ONKOfundusz

07-12-2016 16:52

Pod określeniem „nowotwory złośliwe” kryje się aż 100 różnych zmian onkologicznych dziesiątkujących Polaków. W naszym kraju mężczyzn najczęściej dotyka rak płuca, a kobiety – rak płuca i piersi. Prognozy lekarskie wskazują, że liczba zachorowań na raka w Polsce będzie się zwiększać. Jak walczyć z chorobą nowotworową? Jaką dodatkową formę wsparcia możemy zaoferować pacjentom, którzy każdego dnia podejmują heroiczny wysiłek, by przetrwać? W tym celu powstał ONKOfundusz umożliwiający prowadzenie zbiórki na terapie onkologiczne dla najbardziej potrzebujących.

więcej

Wczesna diagnostyka, dostęp do nowoczesnego leczenia, czyli jak „Rozproszyć Mrok”

Aktualności

- Podsumowanie seminarium Stowarzyszenia Retina AMD Polska

05-12-2016 12:53

Dostępny obecnie program lekowy neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) to wielkie dobrodziejstwo dla pacjentów, wciąż jednak wymaga usprawnień zarówno na poziomie systemowym, jak i organizacyjnym w poszczególnych placówkach. Klinicyści wskazują potrzebę wdrożenia kolejnego programu lekowego w  cukrzycowym obrzęku plamki (DME) – to kluczowe wnioski płynące z seminarium „Rozproszyć Mrok” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Retina AMD Polska

więcej

Niepełnosprawność nie jest barierą

Aktualności

- 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

03-12-2016 12:40

Niepełnosprawność to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia obecnie na naszym globie żyje 1 miliard osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że już co siódmy człowiek na świecie walczy z codziennymi przeciwnościami, które wynikają z różnego rodzaju schorzeń. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zwraca uwagę na problemy dużej grupy społecznej. Każdego roku jego obchodom towarzyszy inna tematyka. Hasło na rok 2016 brzmi "Niepełnosprawność nie jest barierą".

więcej

28 listopada 2016 r. odbyła się w Katowicach Konferencja pt. Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość

Aktualności

- Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość

02-12-2016 11:03

28 listopada 2016 r. odbyła się w Katowicach Konferencja pt. "Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość". W trakcie czterech sesji uczestnicy dyskusji rozmawiali między innymi o znaczeniu profilaktyki, edukacji zdrowotnej i medycyny zapobiegawczej w strategii zdrowia publicznego, a także organizacji i finansowaniu szczepień ochronnych oraz realizacji samorządowych programów polityki zdrowotnej.

więcej

Czym jest AIDS i jak się przed nim ochronić?

Aktualności

- 28. Światowy dzień AIDS

30-11-2016 10:54

Eksperci alarmują: co 6 sekund na świecie jedna osoba zakaża się HIV, a nieleczone zakażenie prowadzi do rozwoju AIDS. 1 grudnia będziemy obchodzić Światowy Dzień AIDS. To już 28. edycja inicjatywy prowadzonej od 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze informacje o AIDS i dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki i leczenia tej choroby.

więcej