Kalendarium, 21-01-2018

Wiadomości7 sposobów na aktywne ferie

Dziecko

- Aktywne ferie

17-01-2018 00:12

Już niedługo dzieci rozpoczną 2 tygodnie ferii. Do tego, by w tym czasie postawić na ich aktywny wypoczynek, zachęca również znany polski piłkarz – Kamil Grosicki. Sportowiec podkreśla, że ruch to nie tylko element konieczny do utrzymania dobrej formy fizycznej ale też szkoła wielu przydatnych umiejętności społecznych, a przede wszystkim doskonała forma relaksu – czyli tego, co w czasie ferii najważniejsze. Przedstawiamy kilka propozycji aktywności fizycznych dla dzieci i młodzieży, które gwarantują dobrą zabawę bez względu na wiek i aurę.

więcej

Rozszerzanie diety niemowląt po polsku

Dziecko

- Czy polscy rodzice znają zalecenia żywieniowe dla niemowląt i umieją je stosować w praktyce?

09-01-2018 00:15

Z czego wynika fakt, że aż 2/3 rodziców rozszerzających dietę dziecka postępuje niezgodnie z rekomendacjami ekspertów? W obliczu niepokojących wyników najnowszego badania Instytutu Matki i Dziecka warto, aby również personel medyczny edukował przyszłych oraz obecnych rodziców o zależności między prawidłowym żywieniem dziecka w pierwszych latach życia a jego zdrowiem. To ważne, ponieważ, jak wynika z badania, aż 53% rodziców niemowląt szuka informacji na temat żywienia najmłodszych właśnie u lekarzy.

więcej

1000 pierwszych dni – czas dynamicznego rozwoju, który już się nie powtórzy

Dziecko

- 1000 pierwszych dni

21-11-2017 02:02

Wspieranie odporności i rozwoju mózgu dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia, czyli w czasie od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania młodego organizmu. Na proces rozwoju układu immunologicznego oraz nerwowego wpływa wiele czynników, w tym sposób żywienia – najpierw kobiety w ciąży, a po porodzie – dziecka. Jaki jest najlepszy pokarm dla niemowlęcia? Jakie składniki są ważne dla wzrostu i kształtowania się narządów oraz układów w organizmie?

więcej

Żywe kultury bakterii

Dziecko

- Antybiotykoterapia

07-11-2017 00:01

Sezon jesienno-zimowy kojarzy się rodzicom przeważnie z częstymi infekcjami swoich maluchów, czy to wirusowymi czy bakteryjnymi. Te ostatnie nierzadko kończą się zastosowaniem przez lekarza pediatrę antybiotykoterapii. Jednak antybiotyk zwalczając bakterie chorobotwórcze wywołujące infekcję, tzw. patogeny, może spowodować skutki uboczne, w tym naruszenie naturalnej mikroflory jelitowej, a to z kolei biegunkę. Z pomocą przychodzą wtedy żywe kultury bakterii, które wspomagają mikroflorę dziecka.

więcej

7 pytań o szkolny tornister

Dziecko

- Ortopedia dziecięca

05-09-2017 00:03

Jak dobrać odpowiedni, aby był zdrowy dla kręgosłupa dziecka?
Radzi: dr Tomasz Rawo, ortopeda, traumatolog w Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizujący się w ortopedii dziecięcej.

więcej

Rola położnej w promowaniu karmienia piersią

Dziecko

- Młode mamy potrzebują fachowego wsparcia w trudnych początkach laktacji

11-08-2017 00:25

Pierwsze dni karmienia piersią mają istotny wpływ na to, jak potoczy się mleczna droga mamy i dziecka. Pomoc w początkach laktacji niejednokrotnie ma wpływ na jej powodzenie w kolejnych tygodniach i miesiącach. Mama, która otrzyma fachowe wsparcie i pomoc, ma szansę karmić wyłącznie piersią nie tylko w pierwszym półroczu życia dziecka, ale i kontynuować karmienie piersią w następnych miesiącach.

więcej

50% Polek w ciąży i podczas karmienia pije za mało wody

Dziecko

- Odpowiednie nawodnienie

30-07-2017 10:20

Odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży i karmienia jest kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka. Jak wynika z najnowszych badań , wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat nawodnienia jest niepokojąco niska. Ponad 60% kobiet nie jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym szczególnym okresie. Aż połowa z nich popełnia prosty błąd – wypija za mało wody. Ponieważ świadomość dotycząca nawodnienia wśród kobiet ciężarnych i karmiących jest wciąż niska, potrzebne jest prowadzenie szerokiej edukacji w tym zakresie.

więcej

Próchnica nie ma wakacji

Dziecko

- Próchnica

16-07-2017 10:21

Ponad 58% przebadanych dzieci ma próchnicę. Problem dotyczy średnio 2 zębów stałych oraz 5 zębów mlecznych. W ciągu ostatnich 5 lat Akademia Zdrowego Uśmiechu przebadała aż 38,5 tys. przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce są przerażające. A może być jeszcze gorzej, ponieważ rozpoczął się czas wakacji.

więcej

Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć razem z dziećmi?

Dziecko

- Nareszcie wakacje!

30-06-2017 01:01

Hurra! Wakacje!!! Początek wakacji to dla dzieci jeden z ulubionych momentów w roku. Dwa miesiące bez szkoły, wyjazdy do rodziny, kąpiele w jeziorze, wycieczki w góry – czego rodzice nie wymyślą, żeby urozmaicić wolny czas swoim pociechom! Jednak wakacje dla wielu z nich oznaczają wieczny pośpiech i pakowanie tobołków. Nic dziwnego, że dla dorosłych to okres pełen wyzwań, a niejednokrotnie też stresów. Jak poradzić sobie z wakacyjnym zamieszaniem i cieszyć się z nadchodzącego lata razem z dziećmi? – radzi dietetyk i psycholog, Zuzanna Antecka, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

więcej

Co o żywieniu w dniu święta najmłodszych powinien wiedzieć każdy Rodzic?

Dziecko

- 1000 pierwszych dni życia dziecka

01-06-2017 12:52

To ciekawe! 1000 pierwszych dni, okres liczony od poczęcia przez pierwsze lata życia, to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka – teraz i w przyszłości. W tym czasie kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, na które największy wpływ mają decyzje żywieniowe opiekunów.

więcej