Kalendarium, 23-03-2017

WiadomościEkologiczna edukacja dzieci. Najlepszy sposób, by zadbać o przyszłość natury

Dziecko

- Ekologiczna edukacja dzieci

22-03-2017 10:35

Coraz gorsza jakość powietrza, kurczące się zasoby wody pitnej, rabunkowa gospodarka leśna, góry śmieci oraz ginące gatunki roślin i zwierząt. Oto efekt działań człowieka na Ziemi. Działań, których skutki odczuwać będą coraz dotkliwiej przyszłe pokolenia. Dlatego, oprócz pracy nad własną postawą wobec natury, niezbędna jest także edukacja proekologiczna dzieci. To najlepsza droga do tego, by w przyszłości przyroda otrzymała pomoc ze strony człowieka: zwierzęta i rośliny odzyskały należny im szacunek, a zasoby naszej planety były wykorzystywane racjonalnie. Najlepiej, aby edukacja ekologiczna rozpoczynała się od najmłodszych lat, tak by wykształcone w dzieciństwie zachowania towarzyszyły dzieciom także w ich dorosłym życiu.

więcej

Młody jęczmień

Medycyna Alternatywna

- Właściwości młodego jęczmienia

20-03-2017 12:28

Jęczmień jest zbożem z rodziny wiechlinowatych, zalicza się do niej około 20 gatunków, z których najbardziej rozpowszechnionym jest jęczmień zwyczajny (Hordeum vulgare). Jest on jedną z najstarszych roślin hodowanych przez człowieka. Był znany już w VII w. p.n.e.- tak datowane są, pochodzące z bliskiego wschodu, najstarsze dowody uprawy tej rośliny. Wzmianki o ogromnym szacunku, z jakim podchodzono do zbiorów jęczmienia, można również znaleźć w Starym Testamencie. Zboże to wykorzystywano głównie do wypieku chleba. Prozdrowotne właściwości tej rośliny znano już w starożytności. Stanowi ona również popularny składnik dań kuchni azjatyckiej - na bazie jęczmienia powstają zupy, wypieki oraz napoje.

więcej

Minimalizowanie objawów przesilenia wiosennego

Zdrowie

- Objawy przesilenia wiosennego

18-03-2017 10:23

Wydaje się, że lepsza pogoda i dłuższe dni sprawią, że będziemy mieć więcej energii i lepszy nastrój. Jednak przesilenie wiosenne powoduje osłabienie, zdenerwowanie, mniejszą odporność na stres czy brak motywacji do działania. Aby minimalizować jego objawy, należy zadbać o wyższy poziom serotoniny dzięki diecie, aktywności fizycznej, czy suplementom diety.

więcej

1000 dni, jeden wniosek – polscy rodzice popełniają zbyt wiele błędów w żywieniu

Aktualności

- Ostrzegawcze wyniki badania dot. kluczowych problemów żywieniowych w okresie 1000 pierwszych dni życia polskich dzieci

16-03-2017 12:17

Zbyt wiele niemowląt w Polsce jest nieprawidłowo karmionych w pierwszym okresie swojego życia. Może to fatalnie wpłynąć na ich rozwój indywidualny, a także na stan zdrowia całego polskiego społeczeństwa. 61% polskich niemowląt jest zbyt wcześnie odstawianych od piersi i za szybko są im podawane posiłki dla dorosłych. Niemal wszystkie polskie dzieci po 1. roku życia (94%) otrzymują wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D. Aż 88% – za mało warzyw. 3/4 z nich (75%) spożywa zbyt wiele cukru. Dużym problemem jest też to, że aż 83% dzieci po 12. miesiącu życia dostaje posiłki dosalane. W efekcie aż co trzecie dziecko w Polsce (32%) w wieku 5-36 miesięcy ma niewłaściwą masę ciała. Takie są główne wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie przy wsparciu Fundacji NUTRICIA.

więcej

Polscy okuliści kontra jaskra

Aktualności

- Ogólnopolska akcja badania Polaków w kierunku jaskry

15-03-2017 01:29

W najbliższą sobotę 18 marca 2017 roku z okazji obchodów Światowego Tygodnia Jaskry odbędzie się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, której inicjatorem i organizatorem jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Tego dnia wszyscy Ci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań okulistycznych oferowanych w ponad 60 ośrodkach w całym kraju. Lista placówek, która włączyła się do akcji dostępna jest na stronie www.pto.com.pl

więcej

Karmienie piersią – pytania i odpowiedzi

Dziecko

- Karmienie piersią

13-03-2017 10:44

Mleko mamy to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Pokarm kobiecy zaspokaja potrzeby rozwijającego się organizmu w pierwszym półroczu życia. Młoda mama może mieć wiele pytań i wątpliwości dotyczących karmienia piersią.

więcej

Jak stracić zbędne kilogramy na wiosnę?

Dieta

- Odchudzanie

11-03-2017 08:07


Skuteczne odchudzanie nie jest łatwe, ale możliwe. Jak stracić zbędne kilogramy na wiosnę?

więcej

Światowy Dzień Nerek 9 marca 2017

Aktualności

- Nefrolodzy i chorzy na nerki apelują: Badajcie się!

09-03-2017 21:31

Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie - wystarczyłyby coroczne badania krwi i moczu.

więcej

5 porcji warzyw, owoców lub soku

Aktualności

- Startuje VI edycja popularnego programu edukacyjno-informacyjnego

08-03-2017 00:21

W marcu rozpoczęła się kolejna, VI już odsłona kampanii edukacyjnej „5 porcji warzyw, owoców lub soku” – programu realizowanego przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Celem akcji jest promowanie i budowanie prawidłowych postaw żywieniowych wśród Polaków. Kampania ma szczególne znaczenie w obliczu ciągle zbyt niskiego spożycia owoców i warzyw w naszym kraju.

więcej

Aby nie przytyć - codziennie godzina ćwiczeń

Fitness i sport

- Codziennie godzina ćwiczeń

06-03-2017 00:02

Kobiety, które chcą stracić na wadze i utrzymać linię, powinny nie tylko ograniczyć kalorie, lecz także poświęcić na ćwiczenia fizyczne przynajmniej 275 minut w tygodniu, czyli około 55 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu.

więcej