Kalendarium, 23-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki

Zdrowie

- Rak nerki

17-11-2017 01:21

Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki
Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki


W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Mimo że choroba wciąż jest groźna, istnieją już leki, które są w stanie zahamować jej postęp. O to, by były dostępne także w Polsce, zabiegają organizacje pacjentów, lekarze i chorzy.

 
O refundację nowoczesnych terapii onkologicznych dla chorych z zaawansowanym nowotworem nerki apelują przy wsparciu ekspertów Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie.
 
- Staramy się, żeby nasze standardy dorównywały standardom światowym. Wprowadzenie innowacyjnych leków jest ważne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, którzy w Polsce mają obecnie ograniczone możliwości leczenia tego nowotworu – podkreśla Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Przełom w leczeniu raka nerki
Jeszcze kilkanaście lat temu późne wykrycie nowotworu oznaczało dla pacjenta niewielkie szanse na przeżycie najbliższych 5 lat, wraz z postępem medycyny sytuacja chorych istotnie się zmieniła.

 - W przeszłości nie było zbyt wielu możliwości leczenia chorych. Rak nie reagował na radioterapię, chemioterapia także nie przynosiła oczekiwanych efektów. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. Dziś, dzięki nowoczesnemu leczeniu możemy powiedzieć, że rak nerki stał się już chorobą przewlekłą – podkreśla mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.
Podczas tegorocznej konferencji onkologicznej ESMO w Madrycie ogłoszono wyniki badań na temat innowacyjnych możliwości leczenia. Według ekspertów nowe leki są pod każdym względem skuteczniejsze od poprzednio stosowanych i znacząco wydłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki, dlatego tak ważne jest, aby były dostępne. Zdaniem specjalistów dotychczasowy wybór metod leczenia chorych na raka nerki w Polsce jest za mały i nie wyczerpuje wszystkich możliwości, zwłaszcza wśród pacjentów z nieoperacyjnym nowotworem.
 
- Wdrożenie innowacyjnego leczenia to przede wszystkim szansa dla tych, u których rokowania jak dotąd były niepomyślne, a wszystkie inne zastosowane dotychczas terapie zawiodły - wyjaśnia dr Jakub Żołnierek.
 
Przykładem jest Jadwiga Brzezińska, która o tym, że ma rozsianego raka nerki dowiedziała się, gdy miała już przerzuty do mózgu, płuc i wątroby.
- Kiedy żaden z leków nie przynosił już rezultatu , dowiedziałam się o możliwości skorzystania z nowej metody leczenia, które hamuje rozwój nowotworu. Po ostatnich badaniach lekarze nie stwierdzili obecności nowych zmian nowotworowych. Chciałabym, żeby inni chorzy też mogli skorzystać z nowych leków – mówi pacjentka.

Czytaj też:  Rak nerki - profilaktyka może ochronić Cię przed nowotworem
                    Choroby nerek, pierwsze objawy, leczenie, zapobieganie

Film na temat profilaktyki i leczenia raka nerki z udziałem dr. Jakuba Żołnierka, onkologa klinicznego oraz  prof. Cezarego Szczylika, specjalisty w dziedzinie onkologii, hematologii i chorób wewnętrznych.


powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki


zobacz także:

Guz NET – Zagadkowy nowotwór

23-01-2018 01:27

Chociaż nowotwory neuroendokrynne występują częściej niż nowotwór trzustki czy żołądka, nasza wiedza na ich temat wciąż nie jest wystarczająca. Brak...

więcej

Sarkoidoza przypomina alergię

07-01-2018 02:10

Sarkoidoza przypomina alergię. Przyczyną dolegliwości jest wadliwie działający układ odpornościowy.

więcej

Ozon zamiast wiertła, czyli bezbolesne leczenie próchnicy

30-12-2017 14:27

Wizyta u dentysty bez bólu nie jest już marzeniem. Nowa metoda usuwania próchnicy jaką jest ozonoterapia, pozwala usunąć aż 99,9% bakterii w jamie ustnej....

więcej