Kalendarium, 21-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Co jeść by uniknąć hemoroidów?

Zdrowie

- Hemoroidy

20-08-2017 22:53

Co jeść by uniknąć hemoroidów?
Co jeść by uniknąć hemoroidów?


Hemoroidom sprzyjają zaparcia i otyłość, dlatego chcąc ich uniknąć, powinniśmy spożywać pokarmy bogate w błonnik, a także pić dużo wody. Unikać należy za to białego pieczywa, tłustych potraw i takich, które powodują zatwardzenie.

Rola guzków krwawniczych

Każdy człowiek standardowo ma 3 guzki krwawnicze przypominające poduszeczki, które wypełnione są krwią. Ich rolą jest:
- uszczelnienie kanału odbytu

- kontrola oddawania gazów.
Pod wpływem impulsu nerwowego, przy wypróżnianiu, krew z guzków cofa się do naczyń krwionośnych. Dzięki temu są one opróżniane, a kanał odbytu jest otwierany.

Kiedy mamy do czynienia z hemoroidami?
Zdrowe guzki są niewidoczne, jednak chore są powiększone i mogą wysunąć się na zewnątrz. Na skutek zbytniego wypełnienia krwią rozciągają się, a przed oddaniem stolca, nie opróżniają się do końca z krwi. Zalega ona w naczyniach i powoduje stan zapalny, czyli dolegliwość zwaną hemoroidami.

Uniknąć zaparć
Główną rolą diety, w profilaktyce żylaków odbytu, jest zapewnienie prawidłowej konsystencji stolca. Dzięki temu unikniemy problemów z wypróżnianiem. Niestety zaparcia, szczególnie trwające długi czas, powodują większe parcie na stolec. Rośnie wówczas ciśnienie w jamie brzusznej i naczyniach żylnych. Tym samym poszerzać się mogą naczynia również w okolicach odbytu.

Przede wszystkim błonnik
Aby zapobiegać zaparciom, należy spożywać dużo błonnika, który:
- zwiększa objętość stolca
- sprawia, że nie ma on zbyt twardej konsystencji
- ułatwia przemieszczanie się przez jelita.

Bogatym źródłem błonnika są:
- warzywa i owoce (w tym suszone)
- pełnoziarniste pieczywo (żytnie, graham, orkiszowe)
- grube kasze i brązowy ryż
- orzechy, pestki, otręby czy płatki.

Picie wody równie istotne
Aby błonnik spełnił swoją rolę musi wiązać wodę, gdyż bez jej odpowiedniej ilości, jest całkowicie nieskuteczny. Dlatego należy wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, z czego znaczną część stanowić powinna niegazowana woda mineralna. Do bilansu wodnego wlicza się także herbatę czy sok. Płyny powinniśmy przyjmować równomiernie, w ciągu całego dnia.

Czego nie jeść?
W przypadku choroby hemoroidalnej unikać należy: białego pieczywa, słodyczy, a także potraw tłustych, smażonych i wzdymających. Powinniśmy ograniczyć również produkty, które powodują zatwardzenie, takie jak: kakao, czekolada czy biały ryż. Należy zrezygnować z picia kawy, alkoholu, a także słodzonych i gazowanych napojów. Rozszerzenie naczyń obwodowych, w tym okołoodbytowych, powodują stosowane w nadmiarze przyprawy, jak ostra papryka czy pieprz.

Jak zmniejszyć objawy choroby hemoroidalnej?
Poza stosowaniem właściwej diety czy aktywnością fizyczną, objawy choroby hemoroidalnej pomoże zmniejszyć Magnetoplag, który łączy w sobie miejscowe działanie pola magnetycznego i ucisku.

 Dzięki temu:
- reguluje krążenie krwi w naczyniach, w układzie żylnym, dolnego odcinka jelita
- zmniejsza ból i procesy zapalne w obrębie odbytu
- poprawia funkcjonowanie aparatu zwieraczowego odbytu
- pomaga w łagodnej stymulacji kanału odbytu.

Ten wyrób medyczny składa się z 2 niezależnych, wielobiegunowych magnesów, które zamknięto w obudowach w kształcie litery T, wykonanych z twardego tworzywa sztucznego.

Hemoroidy są wstydliwą chorobą, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Warto znać profilaktyczne zalecenia dotyczące diety i stylu życia, a także metody, które złagodzą jej objawy.

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Co jeść by uniknąć hemoroidów?


zobacz także:

Sarkoidoza przypomina alergię

07-01-2018 02:10

Sarkoidoza przypomina alergię. Przyczyną dolegliwości jest wadliwie działający układ odpornościowy.

więcej

Ozon zamiast wiertła, czyli bezbolesne leczenie próchnicy

30-12-2017 14:27

Wizyta u dentysty bez bólu nie jest już marzeniem. Nowa metoda usuwania próchnicy jaką jest ozonoterapia, pozwala usunąć aż 99,9% bakterii w jamie ustnej....

więcej

Jak aktywnie spędzić święta i Nowy Rok?

24-12-2017 00:14

Święta nieodmiennie kojarzą się z choinką, prezentami i oczywiście pysznymi potrawami, na które czekamy przez cały rok. Dlatego, kiedy zabłyśnie pierwsza...

więcej