Kalendarium, 21-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Witamina B skuteczna w walce z rakiem płuc?

Zdrowie

- Witamina B

07-09-2015 00:01

Witamina B skuteczna w walce z rakiem płuc?
Witamina B skuteczna w walce z rakiem płuc?


Nawet jeżeli palisz, a zażywasz witaminę B, to jesteś mniej narażony na raka płuc - dowodzą europejscy naukowcy.

Osoby, w których krwi stwierdzono duże stężenie witaminy B, są mniej narażone na zachorowanie na raka płuc, nawet jeżeli palą papierosy - wynika z badań europejskich naukowców opublikowanych w Journal of the American Medical Association.

Testy przeprowadzono na 400 tys. osób z 10 krajów europejskich. Okazało się, że wysoki poziom witaminy B zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór aż o połowę.

– W badaniu wzięły udział zarówno osoby niepalące, palacze, jak i byli palacze. Bez względu na to, czy paliły kiedykolwiek papierosy, czy nie, wysoki poziom witaminy B6 chronił je przed rakiem płuc. Jeśli wyniki naszych badań się potwierdzą, następnym krokiem będzie ustalenie optymalnego poziomu witaminy B redukującej ryzyko zachorowania na raka płuc – mówi doktor Paul Brennan z Międzynarodowej Agencji Badań na Nowotworami.

Eksperci podkreślają jednak, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić, że zażywanie witaminy B6 może stanowić dodatkową ochronę przed rakiem płuc. Wyniki badań mogą świadczyć po prostu o tym, że osoby z wyższym poziomem witaminy B prowadzą zdrowszy styl życia. Według naukowców najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia.


Źródło: Rynek Zdrowia

Czytaj też:  Rzuć palenie - Centra Wiedzy

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Witamina B skuteczna w walce z rakiem płuc?


zobacz także:

Sarkoidoza przypomina alergię

07-01-2018 02:10

Sarkoidoza przypomina alergię. Przyczyną dolegliwości jest wadliwie działający układ odpornościowy.

więcej

Ozon zamiast wiertła, czyli bezbolesne leczenie próchnicy

30-12-2017 14:27

Wizyta u dentysty bez bólu nie jest już marzeniem. Nowa metoda usuwania próchnicy jaką jest ozonoterapia, pozwala usunąć aż 99,9% bakterii w jamie ustnej....

więcej

Jak aktywnie spędzić święta i Nowy Rok?

24-12-2017 00:14

Święta nieodmiennie kojarzą się z choinką, prezentami i oczywiście pysznymi potrawami, na które czekamy przez cały rok. Dlatego, kiedy zabłyśnie pierwsza...

więcej