Kalendarium, 21-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Szpital Centrum: KineSpring- amortyzator zamiast kuli

Aktualności

- Nowatorska operacja w Szpitalu Centrum

10-12-2013 01:23

lek. med. Adrian Rymarczyk
lek. med. Adrian Rymarczyk

9 grudnia 2013 r., po raz pierwszy w Polsce, dr Adrian Rymarczyk – ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED, przeprowadził pionierską operację na dotkniętym zwyrodnieniami stawie kolanowym u pacjenta aktywnie uprawiającego sport. Podczas jednego, małoinwazyjnego zabiegu wszczepił pacjentowi nowatorski implant KineSpring oraz dokonał rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Zastosowane nowoczesne techniki operacyjne umożliwią szybki powrót do pełnej aktywności ruchowej.


Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, przez WHO uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 2 mln Polaków. Dzięki systemowi KineSpring, pacjenci z osteoartrozą nie będą musieli poddawać się radykalnym metodom leczenia polegającym na cięciu kości, czyli osteotomii lub endoprotezoplastyce (wymiana stawu na sztuczny) oraz rezygnować z aktywnego stylu życia.

Nowatorska, minimalnie inwazyjna metoda polega na wszczepieniu podskórnie, ale zewnątrzstawowo implantu typu amortyzator, który przenosi przeciążenia działające na kolana. „KineSpring został zaprojektowany tak, aby odciążyć stronę przyśrodkową stawu o ok. 13 kg. Dzięki takiemu rozwiązaniu procesy wycierania się chrząstki stawowej oraz niszczenia i deformacji stawu zostaną spowolnione, co umożliwi przede wszystkim eliminowanie bólu, a także regenerację w obrębie stawu i odłożenie bardziej inwazyjnych operacji o kilka, a nawet kilkanaście lat” – wyjaśnia dr Adrian Rymarczyk, ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. „Zabieg ten umożliwia pacjentowi szybki powrót do pełnej sprawności, już po 2 – 6 tygodniach od operacji, dlatego jest szczególnie atrakcyjny dla sportowców i osób żyjących aktywnie” – dodaje.

Pacjent, u którego zastosowano tą innowacyjną metodę leczenia, czynnie uprawia sport, jednak ze względu na zerwane wiele lat temu więzadło krzyżowe oraz postępujące szybko zwyrodnienie stawu kolanowego, odczuwał narastający ból i brak stabilności, które ograniczały jego aktywność. „Mam nadzieję, że po pomyślnym zabiegu oraz zakończeniu okresu pełnej rehabilitacji, wrócę do czynnego uprawiania sportu. Stabilność kolana oraz ogólne jego sprawne funkcjonowanie są do tego warunkiem koniecznym. Wierzę, że mój stan będzie na tyle dobry, że już wkrótce będę mógł pograć w tenisa i pobiegać” – wyjaśnia pacjent.

Pooperacyjny dyskomfort mija z reguły wraz ze zniknięciem opuchlizny oraz wygojeniem tkanek i ran skórnych. „W zabiegu stosuje się jedynie dwa małe nacięcia, a szwy zdejmowane są zaledwie po tygodniu. Pełne obciążanie stawu możliwe jest już w chwilę po zabiegu” – podkreśla dr Rymarczyk.
System KineSpring kierowany jest do pacjentów, którym nieoperacyjne sposoby leczenia nie przynoszą ulgi i poprawy sprawności ruchowej, a którzy boją się inwazyjnego leczenia operacyjnego oraz wielomiesięcznej rehabilitacji. Pozwala wrócić do pełnej sprawności ruchowej i aktywnego stylu życia w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Metoda ta jest w pełni odwracalna i umożliwia skorzystanie z innych metod leczenia w przyszłości.

Podczas przeprowadzonej pionierskiej operacji, poza wszczepieniem implantu, dr Rymarczyk podjął się także rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą artroskopową. Dzięki połączeniu obu procedur, pacjent został poddany tylko jednemu zabiegowi, co umożliwi skrócenie okresu rekonwalescencji i rehabilitacji, a czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej będzie dwukrotnie krótszy.

Chirurg operator:
lek. med. Adrian Rymarczyk – ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w chirurgii kolana, barku, leczeniu urazów sportowych i schorzeń przewlekłych więzadeł, ścięgien oraz kręgosłupa. Leczy polskich i zagranicznych sportowców (tenis, siatkówka, narciarstwo, snowboard, piłka nożna i inne). Członek międzynarodowych towarzystw medycznych – m.in. ISAKOS (Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Kolana, Artroskopii i Medycyny Sportowej), SSE (Europejskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa), STMS (Towarzystwo Nauki i Medycyny w Tenisie Ziemnym), ESSKA (Europejskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii). Autor kilkudziesięciu publikacji w pismach medycznych i prezentacji  na konferencjach w Polsce i za granicą. Uczestnik ponad 100 staży, stypendiów, kursów, sympozjów i kongresów w kraju i za granicą (Szwajcaria, Hiszpania, Anglia, Francja, Austria, Szwecja, USA, etc). Jest pionierem wielu nowoczesnych operacji, które obecnie stały się złotym standardem światowej ortopedii.

Czytaj też: 
Więzadło krzyżowe przednie
                    Uraz kolana - Uszkodzenie więzadła
                    Bóle urazowe
                    Łokieć tenisisty

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Szpital Centrum: KineSpring- amortyzator zamiast kuli


zobacz także:

Najnowsza technologia w hemodializie już w Polsce

18-12-2017 00:29

Baxter, światowy lider technologii medycznych w dziedzinie opieki nefrologicznej, wprowadza do Polski nową metodę rozszerzonej hemodializy z użyciem dializatora THERANOVA....

więcej

Prawie 3 miliony chorych nadal czeka na Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich

14-12-2017 19:03

Brak leków, ośrodków referencyjnych, specjalistów i ciągnąca się latami diagnostyka, to zaledwie ułamek tego, z czym na co dzień muszą zmagać się...

więcej

Mały ośrodek kardiologiczny po raz pierwszy z zabiegiem Micry

07-12-2017 00:32

6 grudnia 2017 trwale zapisze się na kartach historii nie tylko nowosądeckiej placówki, ale także całego regionu Polski południowej. Dziś w nowoczesnej sali...

więcej