Kalendarium, 21-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Psy i koty mogą zmniejszać ryzyko alergii u dzieci

Dziecko

- Alergia u dzieci

07-09-2011 11:16

Rysunek Piotra Fąfrowicza
Rysunek Piotra Fąfrowicza


Rodzice nie powinni pozbawiać maluchów kontaktu ze zwierzętami. Psy i koty nie zwiększają, a mogą nawet zmniejszyć ryzyko alergii lub astmy u dzieci - wykazały badania opublikowane przez "Clinical & Experimental Allergy".

- O powstaniu ewentualnej nadwrażliwości na sierść zwierząt decyduje pierwszy rok rozwoju dziecka. To ''okno'' tego rodzaju alergii - powiedziała "MyHealthNewsDaily" epidemiolog z Henry Ford Hospital w Detroit Ganesa Wegienka. Wraz z zespołem przez 18 lat prowadziła obserwacje 565 dzieci urodzonych w latach 1987-1989.

Według amerykańskiej uczonej, codzienny kontakt z kotami w tym okresie o połowę zmniejszał ryzyko alergii w późniejszym życiu zarówno u chłopców, jak i dziewcząt.

Według "MyHealthNewsDaily" kontakt ze zwierzętami może być korzystny szczególnie dla dzieci, które urodziły się po cesarskim cięciu. Psy zmniejszają u nich ryzyko uczulenia na sierść czworonogów o jedną trzecią, a koty - nawet o 70 proc. Jedna z hipotez wyjaśnia, że dzieci, które nie rodzą się w sposób naturalny, mają mniejszy kontakt z florą bakteryjną kanału rodnego i mogą to nadrobić poprzez kontakt ze zwierzętami.

Wyniki dotychczasowych obserwacji na ten temat były sprzeczne. O ile jedne sugerowały, że stały kontakt ze zwierzętami jest korzystny dla dzieci, to inne temu zaprzeczały.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Czytaj też:  Alergia - cóż to takiego?
                    Rozpoznanie alergii
                    Testy alergologiczne
                    Jak dokładnie określić szkodliwy alergen czyli test prowokacyjny

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Psy i koty mogą zmniejszać ryzyko alergii u dzieci


zobacz także:

7 sposobów na aktywne ferie

17-01-2018 00:12

Już niedługo dzieci rozpoczną 2 tygodnie ferii. Do tego, by w tym czasie postawić na ich aktywny wypoczynek, zachęca również znany polski piłkarz – Kamil...

więcej

Rozszerzanie diety niemowląt po polsku

09-01-2018 00:15

Z czego wynika fakt, że aż 2/3 rodziców rozszerzających dietę dziecka postępuje niezgodnie z rekomendacjami ekspertów? W obliczu niepokojących...

więcej

1000 pierwszych dni – czas dynamicznego rozwoju, który już się nie powtórzy

21-11-2017 02:02

Wspieranie odporności i rozwoju mózgu dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia, czyli w czasie od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma ogromne znaczenie dla...

więcej