Kalendarium, 18-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Antykoncepcja kontra nowotwór

Eros i Psyche

- Przegląd prasy

28-12-2010 10:02

Antykoncepcja
Antykoncepcja


Zmodyfikowany środek antykoncepcyjny - zwany wkładką domaciczną - może chronić przed rakiem trzonu macicy - informuje "New Scientist".

Gdy u kobiety rozwinie się rak macicy, zwykle trzeba usunąć cały ten narząd, wykonując operację zwaną histerektomią. Alternatywą mogą być hormonalne pigułki, ale ich stosowanie powoduje takie efekty uboczne jak nudności, bóle głowy i nadmierne krwawienia.
Lucas Minig z uniwersyteckiego szpitala Sanchinarro w Madrycie wykorzystał uwalniającą hormony wkładkę domaciczną, stosowaną zwykle jako środek antykoncepcyjny, do leczenia 14 kobiet z rakiem endometrium oraz 20 kobiet z przerostem endometrium, który jest stanem przedrakowym. Wkładka uwalniała syntetyczny progesteron, którego duże dawki, jak się uważa, wywołują apoptozę (samobójczą śmierć) komórek nowotworowych.

Dzięki bezpośredniemu działaniu na guz udało się uniknąć bolesnych efektów ubocznych. Pacjentki otrzymywały również co miesiąc dawki gonadoliberyny(GnRH), hormonu który hamuje wytwarzanie estrogenu, uważanego za czynnik pobudzający wzrost guza. Po roku osiem kobiet z rakiem i 19 z przerostem endometrium było wolnych od raka, a dziewięć z nich miało dzieci.


Źródło: Rynek Zdrowia

Czytaj też:   Antykoncepcja - Centra Wiedzy
                    Histerektomia – usunięcie macicy
                    Badania ważne dla kobiet
                    Kiedy warto pomyśleć o hormonach
                  
               

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Antykoncepcja kontra nowotwór


zobacz także:

Emocje i apetyt

05-12-2017 00:37

Wielu z nas objada się, gdy czuje zdenerwowanie. Badacze z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Calgary postanowili zbadać ten mechanizm.

więcej

Antykoncepcja jest kobietą?

29-10-2017 02:21

30 października obchodzimy Światowy Dzień Kobiecości, zwany czasem Światowym Dniem Spódnicy. W ramach uczczenia tego święta, oprócz założenia...

więcej

Magiczny krąg

11-10-2017 09:53

Bądź czujny w stosunku do swojego otoczenia i powszechnych opinii. Z badań wynika, że pesymizm jest zaraźliwy. Nie zdając sobie z tego sprawy, możesz zostać zarażony...

więcej