Kalendarium, 18-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Pigułka skłamie kobiecie

Eros i Psyche

- Przegląd prasy

19-08-2008 09:13

Pigułki antykoncepcyjne
Pigułki antykoncepcyjne


Kobieto, nie wybieraj życiowego partnera, kiedy zażywasz pigułki antykoncepcyjne – taką przestrogę niosą badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców. Okazuje się, że pod wpływem hormonów panie chętnie lgną do tych mężczyzn, którzy nie spodobaliby im się bez takiego wspomagania – czytamy w Rzeczpospolitej.


Odstawienie tabletek może więc się okazać dla nich przykrą niespodzianką stawiającą pod znakiem zapytania atrakcyjność seksualną partnera. Wyniki badań opublikowało pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.

Namierzyć partnera
Za zmiennymi gustami pań stoją upodobania do... zapachu mężczyzny. Choć trudno w to uwierzyć, to one w dużej mierze decydują o wyborze życiowego partnera. Socjobiolodzy uważają, że powonienie potrafi kobiecie podpowiedzieć, który osobnik płci przeciwnej ma podobne lub różne od ich własnych geny zgodności tkankowej. Pomagają one organizmowi odróżnić komórki własne od obcych. (…). To bardzo pożądana cecha z ewolucyjnego punktu widzenia, bo pozwala lepiej zwalczać choroby. Niektórzy mogą poczuć się dotknięci sprowadzaniem metafizyki naszych życiowych wyborów do poziomu czystej fizjologii. Mimo to taki mechanizm rzeczywiście funkcjonuje, co potwierdzają najnowsze badania.


Kryzys po odstawieniu tabletek
Dr Craig Roberts z University of Newcastle w Wielkiej Brytanii zwerbował do swojego eksperymentu około 100 kobiet w wieku od 18 do 35 lat, których zadaniem było wybranie najbardziej atrakcyjnego męskiego zapachu spośród sześciu próbek. Panie te nie używały w tym czasie antykoncepcji hormonalnej. Jak można się spodziewać, przeważnie wybierały woń mężczyzn o odmiennych genach zgodności tkankowej. Kiedy po trzech miesiącach testy powtórzono, około 40 kobiet zmieniło zdanie co do swoich preferencji zapachowych. Okazało się, że są to te same panie, które po pierwszym etapie eksperymentu zaczęły zażywać tabletki antykoncepcyjne. Ich wybór padł tym razem na mężczyzn o podobnych genach. Każdy socjobiolog powie, że to złe rozwiązanie.
– U partnerów dobranych w ten sposób odstawienie pigułek antykoncepcyjnych może poskutkować kryzysem w związku – twierdzi dr Roberts. – Podobieństwo genów zgodności tkankowej u takich par może też wywołać problemy z płodnością.

Wyjaśnieniem dziwnego gustu pań używających antykoncepcji hormonalnej może być to, że pigułki wprowadzają kobiecy organizm w stan zbliżony pod względem hormonalnym do ciąży. Kobiety w tym stanie nie odczuwają presji poszukiwania partnera, natomiast chętniej lgną do krewnych, którzy mogą pomóc w tym trudnym okresie. Dlatego spośród woni różnych mężczyzn panie te preferują osoby o podobnych genach. Nie da się ukryć, że nie jest to dobre kryterium doboru ojca swoich dzieci.

Test śmierdzącego podkoszulka
Doświadczenie dr. Robertsa było uzupełnieniem eksperymentu przeprowadzonego w latach 90. XX wieku przez prof. Clausa Wedekinda, szwajcarskiego biologa ewolucyjnego. Badanie to nie bez przyczyny zostało nazwane „testem śmierdzącego podkoszulka” – biorące w nim udział panie wybierały najbardziej atrakcyjny zapach spośród kilkunastu T-shirtów, których właściciele przez kilka dni nie używali dezodorantów ani się nie myli. Wybór przeważającej większości kobiet padł dokładnie na tych mężczyzn, których geny zgodności tkankowej były najbardziej odmienne od ich własnych. Wynik ten zszokował środowisko naukowe: test Wedekinda stał się pierwszym namacalnym dowodem na fizjologiczny aspekt miłości.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Pigułka skłamie kobiecie
Gość: Mary | 18:49 23.08.2008 | odpowiedz »
Pigułka to w ogóle dziwna rzecz. Z jednej strony - super - zapobiega ciąży. Ale z drugiej - zmienia nasze upodobania, no i często ogranicza ochotę na seks. I masz babo placek...


zobacz także:

Emocje i apetyt

05-12-2017 00:37

Wielu z nas objada się, gdy czuje zdenerwowanie. Badacze z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Calgary postanowili zbadać ten mechanizm.

więcej

Antykoncepcja jest kobietą?

29-10-2017 02:21

30 października obchodzimy Światowy Dzień Kobiecości, zwany czasem Światowym Dniem Spódnicy. W ramach uczczenia tego święta, oprócz założenia...

więcej

Magiczny krąg

11-10-2017 09:53

Bądź czujny w stosunku do swojego otoczenia i powszechnych opinii. Z badań wynika, że pesymizm jest zaraźliwy. Nie zdając sobie z tego sprawy, możesz zostać zarażony...

więcej