Kalendarium, 22-11-2017

Wiadomości

powrót do listy

Na zdrowy początek – czyli jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy

Dieta

- Jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy

22-10-2016 16:15

Jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy
Jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy


Pragniesz wprowadzić zmiany do swojego życia, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć? Przeczytaj poniższe wskazówki! By cieszyć się zdrowiem, wcale nie potrzebujesz specjalnych, kosztownych, długich i wyczerpujących diet. Potrzebujesz jednak jasnych i prostych porad, które znajdziesz m.in. w aplikacji Asystent Zdrowego Żywienia opracowanej przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. Często bowiem wystarczy rozsądne podejście do odżywiania się i niewielka modyfikacja aktualnych nawyków.

Zacznij już dziś!


1. Unikaj pojadania! Jedz regularnie 4-5 posiłków dziennie (co 3-4 godziny). Pamiętaj, że butelka słodkiego napoju albo batonik stanowi źródło kalorii, więc to także posiłek.

2. Kontroluj posiłki. Zwracaj uwagę na zawartość tłuszczu, cukrów i soli w produktach spożywczych i potrawach. Możesz skorzystać z kalkulatora dostępnego w aplikacji, który obliczy procent realizacji dziennej normy spożycia składników odżywczych. Z łatwością zauważysz, kiedy przekroczysz prawidłowy poziom.

3. Dowiedz się, jak wygląda właściwie zbilansowana dieta. Wiele prawidłowych jadłospisów opracowanych przez specjalistów znajdziesz w zakładce poświęconej zasadom zdrowego żywienia i poradach żywieniowych. Inspiruj się pomysłami ekspertów!

4. Ogranicz słodycze. Słodycze to tzw. puste kalorie, czyli produkty małowartościowe pod względem odżywczym, ale o wysokiej wartości energetycznej. Zamień drożdżówkę na świeże jabłko lub kilka śliwek. Wybieraj jogurty niesłodzone zamiast słodzonych. Nie dodawaj cukru do kawy i herbaty!

5. Czytaj etykiety. Zwracaj uwagę na informację o wartości odżywczej umieszczonej na etykiecie produktu. Możesz przepisywać wartości z opakowań do aplikacji – dzięki temu łatwiej ocenisz ilość dostarczonych: energii, tłuszczu, cukrów i soli, ale także wyrobisz w sobie nawyk sprawdzania tych wartości.

6. Planuj i zapisuj, co jesz. Analiza codziennego jadłospisu pomoże Ci określić, które produkty są przyczyną zbędnych kalorii, a których produktów jest w Twojej diecie za mało i powinieneś jeść ich więcej.

7. Zadbaj o aktywność fizyczną. Jej rodzaj uzależniony jest od Twoich możliwości i upodobań. Możesz chodzić na długie spacery, tańczyć, ćwiczyć na siłowni lub po prostu – ćwiczyć… przy biurku w pracy.

Aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia możliwa jest do pobrania za darmo na telefony z systemem android: http://bit.ly/zachowajrow oraz na urządzenia z systemem iOS: http://apple.co/2doXTUX

Czytaj też:  Dieta - Poradnik Zdrowia

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Na zdrowy początek – czyli jak zacząć zmianę stylu życia na zdrowszy


zobacz także:

Z usług dietetyków najczęściej korzystają młodzi Polacy

13-11-2017 00:29

Co dziesiąty Polak przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat korzystał z usług dietetyka lub z poradni dietetycznej. Wśród tych osób jest niemal dwa...

więcej

Cenny składnik soku pomarańczowego, o którym mogliście nie wiedzieć!

05-11-2017 02:13

Beta-kryptoksantyna – warto zapamiętać tę niełatwą nazwę. To bowiem jeden z istotnych składników odżywczych, który ma istotne znaczenie dla zdrowia...

więcej

O czym nie można zapomnieć planując jesienną dietę?

14-10-2017 10:01

Zmiana pory roku oznacza także zmiany na naszych talerzach. Jesienią chętniej sięgamy po potrawy rozgrzewające, za to mniej jemy świeżych warzyw i owoców,...

więcej