Kalendarium, 24-11-2017

Wiadomości

powrót do listy

Dziś Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się do dentysty?

Zdrowie

- Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się do dentysty?

12-09-2017 12:56

 Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się...
Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się do dentysty?


Dziś, 12-tego września na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji specjalista - lek. med. chir. stom. Roman Borczyk przybliża temat utraty zęba – jeden z najczęstszych powodów, z jakim pacjenci zgłaszają się do dentysty.


Rozchwianie zębów w łuku, pojawienie się szpar między zębami, zaburzenia procesu mowy i smaku, bóle głowy i infekcje, to tylko niektóre z powikłań w przypadku utraty choćby jednego zęba. Z pozoru niewielki problem, w rzeczywistości prowadzi do poważnych komplikacji. Brak „jedynki” czy „dwójki” ma również ogromny wpływ na estetykę uśmiechu i w konsekwencji na pewność siebie. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że tracąc nawet jednego zęba przedtrzonowego lub trzonowego narażeni jesteśmy na poważne konsekwencje medyczne i ma to wpływ na funkcjonowanie całego narządu żucia.

Pozostawienie luki po utraconym zębie powoduje przesuwanie się i pochylanie zębów sąsiednich. Zęby przeciwstawne wysuwają się, co w konsekwencji prowadzi do ich utraty. Zwiększa się także obciążenie pozostałych zębów, które muszą przejąć funkcję tych brakujących. Zwiększona siła nacisku powoduje powstawanie licznych mikropęknięć szkliwa w zdrowych zębach. Często w zębach przylegających do luki obserwuje się także postęp próchnicy. Uzupełnienie zębów bocznych jest więc równie ważne jak uzupełnienie braków w odcinku przednim.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku utraty zębów jest założenie implantów, ich przewagą nad innymi rozwiązaniami (np. mostami porcelanowymi) jest brak ingerencji w zdrowe sąsiednie zęby. Dodatkowo założenie implantów zatrzymuje proces utraty kości. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla osób z pojedynczymi jak i kilkoma brakami w uzębieniu.

Implanty zębowe są to elementy, które zastępują korzeń utraconego zęba. Wszczepiane w kość żuchwy przez chirurga stomatologa idealnie funkcjonują i imitują naturalne zęby pacjenta. Odtwarzając prawidłowe funkcje żucia umożliwiają spożywanie ulubionych pokarmów bez żadnych ograniczeń.

Stanowiąc trwałe, mocowane na stałe, uzupełnienie brakujących zębów eliminuje niewygodę w codziennym funkcjonowaniu. Dodatkowo stymulując tkankę kostną i dziąsła umożliwia zachowanie naturalnych rysów twarzy. Implanty zapewniają pełen komfort i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. - mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Zabieg wszczepienia implantów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, czasem z użyciem także gazu rozweselającego. Pacjent nie czuje bólu, jedynie delikatne wibrowanie w jamie ustnej. Przy implementacji większej ilości implantów wszystko odbywa się pod nadzorem anestezjologa.

Przy dostępnych obecnie rozwiązaniach technologicznych założenie implantu to zabieg krótki, bezpieczny i bezbolesny. Średnio przeprowadzamy kilkadziesiąt takich  implantacji w miesiącu. Przy wykorzystaniu innowacyjnego sprzętu, tj. mikroskopu operacyjnego, lasera Erb - YAG oraz złotej kątnicy, możemy w bezpieczny i komfortowy sposób odtworzyć brakujące zęby pacjenta i poradzić sobie z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Dodatkowo zabezpieczamy wnętrze implantu koloidalnym roztworem zawierającym złoto i srebro, który zapobiega rozwojowi bakterii. Małoinwazyjna metoda implementacji pozwala na powrót do aktywności zawodowej już następnego dnia. - wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.

Implanty zębów to rozwiązanie mające na celu odbudowę brakujących zębów i duży krok w protetyce. W Polsce są dostępne od kilkunastu lat. Nie wymagają więcej uwagi niż naturalne zęby, tak samo należy je szczotkować i nitkować, znacznie jednak poprawiają komfort życia pacjenta.

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Dziś Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z jakim problemem najczęścej zgłaszamy się do dentysty?


zobacz także:

Pacjenci z rakiem nerki czekają na nowe leki

17-11-2017 01:21

W Polsce rak nerki rozpoznawany jest u ok. 4,5 tys. osób rocznie. To obecnie siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Mimo że...

więcej

E-czytanie a wzrok

15-11-2017 00:06

Czytanie ebooków stało się bardzo modne, jak potwierdza 60% respondentów badania zrealizowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie...

więcej

Nowe nadzieje w ablacji

11-11-2017 01:10

Ablacja z łaciny ‘ablatio’ czyli amputacja, odcięcie bez użycia skalpela to metoda leczenia arytmii serca. Polega ona na celowym uszkodzeniu niewielkiego...

więcej