Kalendarium, 23-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Zrozumieć trądzik!

Uroda

- Powstało Centrum Leczenia Trądziku

01-01-2018 14:18

Zrozumieć trądzik!
Zrozumieć trądzik!


Trądzik w okresie dorastania ma większość nastolatków, ale schorzenie to coraz częściej dotyka także dorosłych. Badania europejskie pokazują, że ponad połowa kobiet w wieku 20-29 lat ma trądzik! Między 30-tką a 40-tką wciąż prawie co trzecia kobieta ma problemy z trądzikowymi stanami zapalnymi skóry. Na trądzik chorują nawet noworodki, a kosmetyczną jego odmianę wywołuje niewłaściwa pielęgnacja skóry. Jest jeszcze trądzik różowaty, związany z zupełnie innymi problemami skórnymi. I wszystkie te jednostki chorobowe wciąż próbuje się leczyć domowymi sposobami. Nieskutecznie! Dlatego powstało Centrum Leczenia Trądziku – aby kompleksowo i skutecznie leczyć wszystkie odmiany trądziku.

CLT przyjmuje pacjentów w Warszawie i Wrocławiu. Pomaga pacjentom zrozumieć mechanizm choroby, zajmuje się nie tylko holistyczną terapią, lecz także  pielęgnacją skóry trądzikowej oraz leczeniem blizn i przebarwień po trądziku.
Zespół dermatologów tworzących Centrum Leczenia Trądziku podkreśla, że trądzik to choroba przewlekła, której leczenie może potrwać nawet kilka lat. Pacjenci w tym czasie tracą cierpliwość, impulsywnie zmieniają terapię, zaprzepaszczają dotychczasowe efekty. – To wszystko wynik niezrozumienia – mówi dr n. med. Agnieszka Rusin-Tupikowska, kierująca zespołem.  Specjalista dermatolog wyjaśnia, że pacjentom trądzikowym trzeba wyjaśniać mechanizmy trądziku, tłumaczyć, dlaczego są leczeni w taki a nie inny sposób, pokazywać, co może się wydarzyć w trakcie terapii. – Nasze doświadczenie pokazuje, że pacjenci, którzy angażują się w zrozumienie mechanizmu trądziku, wzorowo poddają się terapii i odnoszą sukcesy w walce o zdrową skórę bez zmian zapalnych – dodaje dr Rusin-Tupikowska.

Światowe standardy
Centrum Leczenia Trądziku we Wrocławiu i Warszawie stosuje nowoczesne, ogólnoświatowe procedury walki ze zmianami trądzikowymi, a prowadzeniem terapii zajmują się specjaliści dermatolodzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu schorzeń z tej grupy. Dermatolodzy ściśle współpracują z kosmetologami, którzy wykonują na ich zlecenie zabiegi estetyczne, wspomagające leczenie, minimalizujące efekty uboczne terapii oraz poprawiające wygląd skóry, co wpływa korzystnie na samopoczucie pacjentów. Centrum Leczenia Trądziku zajmuje się także leczeniem i profilaktyką zmian potrądzikowych: przebarwień, blizn itp. Pacjenci przyjmowani są w Centrach Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm.

Holistyczne leczenie trądziku  
W sytuacjach gdy  choroba niekorzystnie wpływa na samopoczucie, pacjenci otrzymują informację, gdzie mogą znaleźć pomoc psychologiczną. Jeśli jest taka potrzeba, pacjenci kierowani są również na konsultacje dietetyczne oraz odpowiednie badania laboratoryjne. – Zalecamy wtedy konkretne badania krwi, także w kierunku nietolerancji i alergii pokarmowych. Jeśli chodzi o badania endokrynologiczne, także powinny być one wykonywane na polecenie dermatologa – podkreśla dr Rusin-Tupikowska i dodaje, że rzadko się zdarza, by trądzik miał podłoże w zaburzeniach pracy układu hormonalnego. Doświadczony dermatolog wychwytuje tego typu przypadki i wtedy zleca odpowiednie badania.

Kto pyta, nie błądzi
Zgodnie z zasadą, że nie ma złych pytań, Centrum Leczenia Trądziku utrzymuje stały kontakt z pacjentami. Zachęca ich do dzielenia się wątpliwościami oraz przekazywania informacji o reakcji skóry na terapię. – Informacja zwrotna i tzw. check-upy są niezwykle ważne w leczeniu skóry. Zwłaszcza że leczenie trądziku przypomina wędrówkę po schodach, pokonujemy poszczególne stopnie zgodnie ze światowymi protokołami postępowania i sprawdzamy odpowiedź organizmu na zastosowane metody. Bez wielomiesięcznej, ścisłej współpracy z pacjentem wyleczenie zwłaszcza ciężkich postaci trądziku  jest trudne, a nawet niemożliwe – podkreśla dr Rusin-Tupikowska.

Trądzik w sieci
Internet aż pęka w szwach od informacji na temat „cudownych” metod walki z trądzikiem. Aby zdementować różnego rodzaju mity, Centrum Leczenia Trądziku uruchomiło kanał na YouTube’ie, gdzie eksperci odnosić się będą m.in. do stereotypów na  temat tego schorzenia, zwłaszcza trądziku młodzieńczego. Pierwsze porady związane z leczeniem także dla rodziców, publikowane są w formie wpisów na bloga na www.centrumleczeniatradziku.pl/blog. Ruszył także fanpage CLT na Facebooku:  https://www.facebook.com/CentrumLeczeniaTradziku/

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Zrozumieć trądzik!


zobacz także:

Nie daj plamy na nartach! 5 zasad postępowania z przebarwieniami

19-01-2018 00:17

Wystarczy kilka godzin na nartach w słoneczny dzień, by dorobić się przebarwień, i  to większych niż latem! Śnieg i lód odbijają promienie słoneczne,...

więcej

Olej z czarnuszki leczy i pielęgnuje

11-01-2018 01:15

Olej z nasion czarnuszki siewnej, stosowany na świecie od tysięcy lat, zdobywa obecnie popularność w naszym kraju. Cenionym źródłem tej rośliny są czyste tereny...

więcej

Zrozumieć trądzik!

01-01-2018 14:18

Trądzik w okresie dorastania ma większość nastolatków, ale schorzenie to coraz częściej dotyka także dorosłych. Badania europejskie pokazują, że ponad połowa...

więcej