Kalendarium, 23-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć razem z dziećmi?

Dziecko

- Nareszcie wakacje!

30-06-2017 01:01

Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć raz...
Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć razem z dziećmi?


Hurra! Wakacje!!! Początek wakacji to dla dzieci jeden z ulubionych momentów w roku. Dwa miesiące bez szkoły, wyjazdy do rodziny, kąpiele w jeziorze, wycieczki w góry – czego rodzice nie wymyślą, żeby urozmaicić wolny czas swoim pociechom! Jednak wakacje dla wielu z nich oznaczają wieczny pośpiech i pakowanie tobołków. Nic dziwnego, że dla dorosłych to okres pełen wyzwań, a niejednokrotnie też stresów. Jak poradzić sobie z wakacyjnym zamieszaniem i cieszyć się z nadchodzącego lata razem z dziećmi? – radzi dietetyk i psycholog, Zuzanna Antecka, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.

Zapakuj tylko to, co potrzebne

Na tygodniowy wyjazd z dziećmi zapakowałaś już trzy walizki, dwa plecaki i zastanawiasz się, czy Wasz bagażnik pomieści jeszcze dziecięce rowerki, parasole plażowe i karton z planszówkami… Czy naprawdę potrzebujecie tego wszystkiego? Ważne, żeby każdy miał się w co ubrać, ale zabieranie kilku zapasowych par spodni, dodatkowych polarów i kilku tubek kremu do opalania nie ma sensu. Rozpisz na kartce, czego zwykle używacie w tygodniu, a unikniesz zabierania ze sobą zbyt dużej ilości rzeczy. Zazwyczaj okazuje się, że i tak nie były potrzebne.

Praktyczne przekąski miej zawsze pod ręką
Wakacje bez stresu to również takie, w czasie których nie dasz się zaskoczyć przez głód i spadek energii. Warto więc na wycieczkę lub dłuższą podróż przygotować odpowiednie drugie śniadanie oraz pożywne przekąski. Unikniesz w ten sposób jedzenia przypadkowych produktów kupowanych  na szybko w schroniskach czy przydrożnych budkach. Przygotowując posiłek pamiętaj, by był on bogaty w owoce i warzywa, niezbędne w zbilansowanej diecie.
„Podczas wakacyjnych podróży szczególnie sprawdzą się 100% soki i musy. Pod względem zawartości składników odżywczych praktycznie nie różnią się od świeżych owoców i warzyw, z których zostały przygotowane, gdyż wbrew powszechnym opiniom nie zawierają dodanych substancji słodzących, konserwantów ani barwników, a dzięki wygodnym i poręcznym opakowaniom łatwo będzie nam je zapakować do plecaka czy torby plażowej. Mając je pod ręką oszczędzimy trochę czasu na przerwy w podróży i poszukiwanie odpowiedniej przekąski”  – radzi Zuzanna Antecka, psycholog i dietetyk, ekspertka kampanii „Soki i musy – witaminy w SMART formie”.
Troska o właściwą dietę to najważniejsze, o czym musisz pamiętać latem. Poza tym: po prostu wrzuć na luz i ciesz się wakacjami.

Włącz dziecięcą beztroskę i ciesz się wolnym czasem!
Przez cały rok jesteś świetnie zorganizowana, odrabiasz z dziećmi lekcje, planujesz obiady na cały tydzień i martwisz się, żeby każdy domownik był zadowolony. I tak przez cały rok. Ile można! Wakacje są czasem relaksu. Pamiętaj, że wcale nie musi to oznaczać wyjazdu nad morze czy w góry. Odpoczynek to przede wszystkim moment, gdy dajesz odetchnąć swojemu ciału i umysłowi,  pozwalając sobie na chwilę swobody i beztroski. Gdy już nie możesz, po prostu sobie odpuść. Nic się nie stanie, jeśli nie zabierzesz piłki plażowej nad morze albo gdy zapomnisz sprzątnąć mieszkanie, zostawiając klucze teściom przed wyjazdem. Ciesz się, że masz wolne, zupełnie tak jak wtedy, gdy jechałaś na swoje pierwsze w życiu wakacje!
„Nie bądźmy rodzicami-organizatorami przez 24 godziny na dobę. Przez tydzień lub dwa w roku pozwólmy sobie na beztroskę, która umożliwi pełną regenerację naszego umysłu przed powrotem do pracy. Dla ciała najważniejszy będzie ruch oraz zbilansowana dieta. Znajdźmy więc czas na rower, rolki lub choćby dłuższy spacer. Zadbajmy również, by dostarczyć sobie minimum 5 porcji owoców i warzyw dziennie , pod postacią świeżych produktów (jak sałatki, zupy, surówki), a jako wartościowy dodatek wykorzystajmy 100% soki czy musy, które uzupełnią naszą dietę w cenne składniki” – dodaje Zuzanna Antecka.

Czytaj też:  Dieta dzieci - Centra Wiedzy
                    Poradnik Wakacyjny - Zdrowie na urlopie

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Nareszcie wakacje! Jak się z nich cieszyć razem z dziećmi?


zobacz także:

7 sposobów na aktywne ferie

17-01-2018 00:12

Już niedługo dzieci rozpoczną 2 tygodnie ferii. Do tego, by w tym czasie postawić na ich aktywny wypoczynek, zachęca również znany polski piłkarz – Kamil...

więcej

Rozszerzanie diety niemowląt po polsku

09-01-2018 00:15

Z czego wynika fakt, że aż 2/3 rodziców rozszerzających dietę dziecka postępuje niezgodnie z rekomendacjami ekspertów? W obliczu niepokojących...

więcej

1000 pierwszych dni – czas dynamicznego rozwoju, który już się nie powtórzy

21-11-2017 02:02

Wspieranie odporności i rozwoju mózgu dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia, czyli w czasie od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma ogromne znaczenie dla...

więcej