Kalendarium, 23-01-2018

Wiadomości

powrót do listy

Co o żywieniu w dniu święta najmłodszych powinien wiedzieć każdy Rodzic?

Dziecko

- 1000 pierwszych dni życia dziecka

01-06-2017 12:52

Co o żywieniu w dniu święta najmłodszych po...
Co o żywieniu w dniu święta najmłodszych powinien wiedzieć każdy Rodzic?


To ciekawe! 1000 pierwszych dni, okres liczony od poczęcia przez pierwsze lata życia, to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka – teraz i w przyszłości. W tym czasie kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, na które największy wpływ mają decyzje żywieniowe opiekunów.

Czy wiesz, jak wygląda okres 1000 pierwszych dni oczami dziecka? Zobacz film przygotowany z myślą o rodzicach i rodzinach planujących lub oczekujących dziecka, a także opiekunach i osobach, które odgrywają istotną rolę w żywieniu małego człowieka.
 
To ważne:  Prawidłowa dieta kobiety w trakcie ciąży, karmienie piersią oraz żywienie dopasowane do potrzeb dziecka w pierwszych latach życia mają wpływ na:

    prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
    prawidłowy rozwój układu kostnego,
    zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia,
    zmniejszenie ryzyka nowotworów,
    zmniejszenie ryzyka otyłości .

Czy wiesz, że polscy rodzice napotykają wiele trudności na kluczowych etapach 1000 pierwszych dni: karmienia piersią, rozszerzania diety i żywienia po 1. roku życia? Właśnie dlatego zdaniem lekarzy i specjalistów ds. żywienia bardzo ważna jest edukacja, poprzez którą w przystępny sposób można przedstawić opiekunom zalecenia dotyczące żywienia najmłodszych.

Zapamiętaj:
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia, w pełni zaspokajającym potrzeby młodego organizmu. Właśnie dlatego eksperci, w tym Światowa Organizacja Zdrowia, zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuację tego sposobu żywienia nawet do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.
Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu.
Dziecko po 1. roku życia wciąż się rozwija i ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego potrzebuje dopasowanego sposobu żywienia. Okres pomiędzy 13. a 36. miesiącem życia dziecka jest okresem krytycznym do rozwoju określonych preferencji i nawyków żywieniowych.
 
Dowiedz się więcej o żywieniu w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia na www.1000dni.pl.

Czytaj też:  Dieta dzieci - Centra Wiedzy

powrót do listy
Komentarze [0] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Co o żywieniu w dniu święta najmłodszych powinien wiedzieć każdy Rodzic?


zobacz także:

7 sposobów na aktywne ferie

17-01-2018 00:12

Już niedługo dzieci rozpoczną 2 tygodnie ferii. Do tego, by w tym czasie postawić na ich aktywny wypoczynek, zachęca również znany polski piłkarz – Kamil...

więcej

Rozszerzanie diety niemowląt po polsku

09-01-2018 00:15

Z czego wynika fakt, że aż 2/3 rodziców rozszerzających dietę dziecka postępuje niezgodnie z rekomendacjami ekspertów? W obliczu niepokojących...

więcej

1000 pierwszych dni – czas dynamicznego rozwoju, który już się nie powtórzy

21-11-2017 02:02

Wspieranie odporności i rozwoju mózgu dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia, czyli w czasie od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma ogromne znaczenie dla...

więcej