Kalendarium, 24-11-2017

Blogi

Walka płci

Okiem eksperta

- Refleksje psychologa

03-03-2009 15:09

Życie w opozycji, czy dążenie do harmonii? Spieranie się o to, co przynależne nam „z urodzenia", czy też czerpanie zysków i przyjemności z uzupełniania się, jakie zgotowała nam zarówno natura, jak i życie społeczne? Jaka postawa  wobec płci przeciwnej jest Państwu bliższa?

więcej

Narodziny rodzicielstwa

Okiem eksperta

- Refleksje psychologa

27-01-2009 17:05

Wiele napisano już o tym, jak wyjątkowym uczuciem jest miłość do dziecka. Jak cudownie to nowe, nieznane dotąd z autopsji uczucie może dopełnić, a często wręcz przewartościować nasze życie. Jednak zostanie rodzicem to nie tylko wyzwanie związane z tym, co przed nami, ale także z tym, co wydawało by się mamy już dawno za sobą.

więcej

Asertywność nie jest dla prawdziwych ludzi

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

05-01-2009 13:16

To kolejne  modne słowo. Słyszymy, że powinniśmy być asertywni, umieć odmawiać, mówić innym NIE!. Czasem możemy też dowiedzieć się od kogoś, że jesteśmy „zbyt asertywni", co zwykle oznacza zbyt pewnych siebie, aroganckich lub po prostu takich, którzy robią to, co uważają niespecjalnie licząc się ze zdaniem innych ludzi.

więcej

Drzwi w drzwi z samym sobą

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

27-11-2008 15:20

Jest takie powiedzenie, że „gdy jedne drzwi się zamykają, obok otwierają się drugie". W prosty sposób oddaje ono przekonanie, że w życiu codziennie zdarzają się nam nowe szanse, a nie skorzystanie z jednej nie oznacza, że nie możemy skorzystać z innej...

więcej

99% piosenek jest o miłości

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

04-11-2008 10:59

Prawie każdy z nas był kiedyś zakochany, a jeśli jeszcze mu się to nie zdarzyło to najprawdopodobniej pewnego dnia się przydarzy.  Czasem myślę sobie, że miłość tak bardzo determinuje i dzieli nasze życie na okresy, że albo na nią niecierpliwie czekamy, albo właśnie jesteśmy zakochani, albo też leczymy rany, jakie nam zadano, bo miłość, proszę Państwa to bardzo niebezpieczna zabawka...

więcej

Strach przed ludźmi

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

16-10-2008 09:20

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile średnio ludzi dziennie spotykasz każdego dnia? W autobusie, na ulicy, w szkole, w pracy, w windzie, restauracji, sklepie? 100,200, 300?

więcej

Starość

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

06-10-2008 10:04

Jesienna pogoda nastraja refleksyjnie. Spadające liście, żółknąca trawa, uschnięte kwiaty i gołe, puste miejsca tam, gdzie wydawało by się kilka dni temu gościły kolorowe kobierce z roślin. Jeszcze tak niedawno było ciepło i słonecznie, jeszcze nie zdążyliśmy zapomnieć wakacyjnych wypadów, choć opalenizna pewnie zniknęła już bez śladu. Czas płynie nieubłagalnie i kolejne etapy w życiu przyrody następują po sobie. Jedno się kończy aby mogło rozpocząć się nowe. Proste mechanizmy za oknem – dokładnie takie same, jak w nas samych…

więcej

Autoprezentacja

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

29-09-2008 12:59

Brrrr…. Jakie to okropne słowo! Mało komu nie cierpnie skóra na myśl o tym, że „oto właśnie będzie dokonywał autoprezentacji”. Kojarzy nam się z tym bycie ocenianym, silny stres, ważność tej jednej jedynej chwili, gdy trzeba przedstawić siebie w pigułce i o, zgrozo! – zrobić jak najlepsze wrażenie.

więcej

Wystarczy jeden impuls

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

22-09-2008 16:18

A gdyby tak odkryć ten jeden mały impuls, który zazwyczaj popycha nas do działania? Można by wtedy go odtwarzać za każdym razem, gdy mamy coś do zrobienia, gdy chcemy podjąć jakąś ważną decyzję, albo zmienić swój styl życia czy chociażby zacząć ćwiczyć czy odchudzać się. Musi istnieć coś w rodzaju zapalnika, iskry, która wprawia w ruch machinę podejmowania decyzji.

więcej

Potrzeba w związku – związek w potrzebie

Okiem eksperta

- e-psychologowie.pl

15-09-2008 16:39

Jak to się dzieje, że ludzie, którzy łączą się w parę z prawdziwej miłości, ludzie patrzący na życie, wydawało by się w jednym kierunku, mający wspólne wartości, cele, pragnienia, po pewnym czasie z jedności stają się na nowo dwiema, coraz bardziej dalekimi sobie istotami…

więcej