Kalendarium, 23-01-2018

Blogi

powrót do listy

Przyzwoici nie pozwalają!

Variete

Z GŁOWĄ W BAGAŻNIKU

11-09-2009 11:58


Nie ma większej głupoty jak eskalacja pomysłów posłów z PiS .
Dobrym  prawem  opozycji  niech pozostanie  podważanie wszystkiego  co rządzący postanowią, inicjowanie posunięć ustawodawczych przekraczających wszelkie - w kategoriach zasad logiki czy zwyklej przyzwoitości -  zasady. Jeśli jednak nowe prawo ma łamać  podstawowe zasady praw -  to już przesada !

   
Oto nowy pomysł:  PiS wniesie pod obrady Sejmu projekt ustawy by  kierowcom pijanym, złapanym na gorącym uczynku, dożywotnio zabierać prawo do jazdy!  Tak się składa, że projekt ma byż złożon przez  posłankę Kempa, która jest prawnikiem, byłym wiceministrem sprawiedliwości.

Dla tej pani dorobek cywilizacji opartej na prawie nic nie znaczy, bliższe są jej rozwiązania talibow,   gdzie dożywotnio można pozbawić wszystkiego.  Pozbawia się też  dożywotnio życia. Dla kochającej zawieruchę posłanki każdy kierowca,  któremu zdarzyło się wsiąść po  kieliszku za kierownicę,  to -  cytuję: „potencjalny morderca“. Jeśli nie zabił, to mógł zabić, a na pewno miał zamiar przestępczy.

Przed chwilą inni prawnicy, także w policyjnych mundurach,  postulowali by karać zabierając narzędzie przestępstwa, a więc samochód. No dobrze, ale dlaczego nie furmankę, traktor , rower, motocykl… Już widzę policyjne parkingi pełne pojazdów przeznaczonych do licytacji. Jakoś  pomysł upadł, być może  wystarczyło zajrzenie do kodeksu by sprawdzić, że brak podstawy prawnej dla takiej szykany. Zabrać można narzędzie przestępstw wyłącznie  w przypadku fałszowania pieniędzy i produkcji nielegalnego alkoholu czy narkotykow.

Obłędem trąci takie bawienie się prawem w interesie czegoś co się nazywa prewencja generalna. Termin bezpowrotnie skompromitowany jest w nowoczesnych systemach prawnych – kultywowany w krajach,  gdzie za przestępstwa karze się karą śmierci. O ile wiem u nas już nie. Istotą kary jest założenie jej dolegliwości określonej w czasie. Karany musi mieć szansę na powrót do normalnego życia, w tym do prowadzenia pojzdu.

 Problem nie w prawnej akceptacji dla pijanych bydlaków za kierownicami. Takiej akceptacji nie ma. Zabiera się im prawo jazdy, dzis droga sądowego wyroku jest już skrócona.

Problem jednak w przyzwalaniu. Komu z nas nie zdarzyło się wsiąść do samochodu,  gdy wiadomo, że kolega prowadzący samochód być może  wypił  więcej niż jedno piwo?  Kto zgani  sąsiada  tylko trochę „wczorajszego“ – gdy jest tak  miły, że chce pomóc, podwieźć…?
„Przyjaciele nie pozwalają !“  - byłem bliski uruchomienia z PZU takiej akcji prewencyjnej. Dziś postawił bym jeszcze mocniej : „Przyzwoici nie pozwalają!“
To hasło powinno obowiązywać. I, w tym przypadku,  godził bym się na zabieranie cudzej własności jaką są kuczyki do samochodu, gdy mają być użyte przez wstawionego. Bezkarnie  niech ujdzie naganne niszczenie mienia – nawet spuszczenie powietrza z kół - jeśli koła mają być uruchomione przez gościa po kilku głębszych.   Ci sami przyzwoici, o których wyżej, niech nie pozwalają  na eskalację głupoty na korytarzach , w salach obrad sejmu. Nawet na parkingach.

powrót do listy
Komentarze [1] zobacz wszystkie »
Komentarze do: Przyzwoici nie pozwalają!
Gość: Dupa | 20:37 01.10.2010 | odpowiedz »
rawo jazdy, dzis droga sądowego wyroku jest już skrócona. Problem jednak w przyzwalaniu. Komu z nas nie zdarzyło się wsiąść do samochodu, gdy wiadomo, że kolega prowadzący samochód być może wypił więcej niż jedno piwo? Kto zgani sąsiada tylko trochę „wczorajszego“ – gdy jest tak miły, że chce pomóc, podwieźć…? „Przyjaciele nie pozwalają !“ - byłem bliski uruchomienia z PZU takiej akcji prewencyjnej. Dziś postawił bym jeszcze mocniej :„Przyzwoici nie pozwalają!“ To hasło powinno obowiązywać. I, w tym przypadku, godził bym się na zabieranie cudzej własności jaką są kuczyki d


zobacz także:

Nie lubię premiera

19-10-2010 11:47

Ktoś zwariował? Coś złego dzieje się z dopuszczonymi do władzy? Jeśli w szaleństwo idzie opozycja   - to jej dobre prawo (no może nie w tym wymiarze jak u...

więcej

Dr Google przyjmuje 24/7

08-10-2010 11:24

Co pewien czas mamy szanse upewniać się, że to co dane nam było doświadczyć przez niefachowość, bezmyślność czy złą wolę – gdzieś tam w jakiejś...

więcej

Przyzwoici nie pozwalają!

11-09-2009 11:58

Nie ma większej głupoty jak eskalacja pomysłów posłów z PiS . Dobrym  prawem  opozycji  niech pozostanie  podważanie wszystkiego ...

więcej